Omega 3 Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Omega 3 bileşenleri doğada yaygın olarak bilinmektedir. Bulunan ve insan metabolizmasında önemli rollere sahiptir. Omega 3 yağ asitleri grubundandır. Esansiyel yağ asitlerinden olduğu için insan vücudu için çok önemlidir. Tüketilen çeşitli besinler yoluyla veya takviye yoluyla vücuda alınmaktadır. Ayrıca omega 3 balık yağı hücre  zarının bir parçası olmaktadır. Kalp ve damar sağlığını korumada etkili olmaktadır.

Omega 3 sağlığa faydasıyla bilinmektedir. İnsan metabolizması için önemli bir yere sahiptir. Vücutta çok sayıda sistemin çalışmasında önemli bir role sahip olmaktadır. Hayati öneme sahiptir. Çünkü yangı oluşumunu önleyen moleküllerin üretilmesinde kullanılmaktadır. Beyin gelişimi için çok önemlidir.

Çeşitli sağlık sorunlarına karşı koruyucu özellikler içermektedir. Çocuklukta beyin gelişimi çok önemli bir yere sahipken, işlevlerinin yanı sıra yetişkinlerde de beyin işlevi hayati öneme sahip olmaktadır. Balık yağlarının kalitesi yağın içerdiği omega 3 türüne bağlılık göstertmektedir. Bunun  yanı sıra bu türlerinin oranlarına göre belirlenmektedir.

Omega 3 Ne İşe Yarar?

Omega 3 yağın nasıl elde edildiğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Balık yağının faydaları çoktur. Balık yağları doğal ve işlenmiş olarak iki gruba ayrılmaktadır. İşlenmiş yağlar yağın sağlığına olan çeşitli faydalarını arttırmak ve bazı moleküller özelliklerini değiştirmek için saflaştırılarak ya da konsantre edilerek satışa sunulmaktadır. Yağın geçirdiği kimyasal süreçler, içerdiği yağ asitlerinin şeklini ve vücut tarafından nasıl emilebileceğini etkilemektedir.

Omega 3 kullanımında farklı araştırmalar yapılarak insan vücudunda ki kan damarlarında değişiklik göstermiştir. Haftada en az 2 kez kullanılan omega 3 yetişkinler de inanılmaz etkiler gösterilmektedir.  Normal diyetle balık yağı kullanan kişilerin kalp sağlığı korunduğu görülmektedir. Bireylerin yüksek tansiyon olan kişilerde balık yağının yararlı etkilerinin olabileceği gözlenmektedir. Balık yağının romatoid artrit hastalığına iyi gelmektedir. Romatizmal eklem iltihabı olan bireylerde ağrıyı azaltmaktadır. Sabah yaşanan eklem sertliğini iyileştirmeye ve eklem hassasiyetini hafifletmektedir.

Omega 3 kullanımı

Omega 3 balık yağı miktarı, kişiden kişiye sağlık faydası yönünden değişkenlik göstertmektedir. Belirli zamanlarda almanız gereken balık yağı, genel sağlık yönünden yüksek doz gerekebilmektedir. Omega 3 yağ asitlerinin tüketimi yetişkinler için güvenli bir yapıya sahiptir. Omega 3 yağ asitleri günde en az 2 gr tüketildiği zaman kan basıncının düşürülmesine yardımcı olmaktadır. https://www.narecza.com/omega-3-balik-yagi almak ve detaylı bilgiye sahip olmak için sitemizden yararlanabilirsiniz.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Bozcaada'da Gezilecek Yerler Nerelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Omega 3 Nedir?

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x