Bazı insanlar her gün duş almaz. Bazıları ise günde 3 4 defa duş alır. Her gün 1’den fazla duş almanız cildinizi olumsuz etkiler. Dermatologlar günde bir ya da haftada sadece iki veya üç kez duş almayı önermektedir.

Çok sık duş almanın yan etkileri

– Kaşıntı

– Ciltte kuruluk ve pullanma

– Egzama ve sedef hastalığı

– Kuru ve çabuk kırılan saçlar

Duş alma sıklığı konusunda kesin sonuçlar bulunmadığından, vücudunuzu tanımanız ve cildinizin neyi tolere edebileceğini belirlemeniz önemlidir. Herkesin cildi farklıdır ve her kişinin cildi mevsimden mevsime değişebilir. Örneğin, cildiniz kışın daha kuru olabilir. Bu durumda çok fazla duş aşırı kuruluğa neden olabilir. Ancak, yaz aylarında her gün duş almak cildinizi olumsuz etkilemeyebilir. Ayrıca çok sayıda duş, cildinizdeki “iyi” bakterileri vücuttan atarak sizi enfeksiyon riskine sokabilir.

Yeterince duş almamanın yan etkileri

– Akne

– Cilt enfeksiyonları

– Koyu ve solgun cilt

– Kötü vücut kokusu

Daha az duş cilt sağlığı için iyi olsa da kişisel hijyeninizi unutmamalısınız. Ter bezleri vücudunuzun çoğunu kaplar ve aşırı ısındığınızda, stresli, hormonal veya fiziksel olarak aktif olduğunuzda ter üretirler. Seyrek alınan duşlar, cildinizde ölü cilt hücrelerinin birikmesine, kirlenmesine ve terlenmesine neden olabilir. Bu, sivilceyi tetikleyebilir ve sedef hastalığı, dermatit ve egzama gibi durumları da şiddetlendirebilir. Cildinizdeki çok fazla kötü bakteri ayrıca sizi cilt enfeksiyonları riskine sokar. Yetersiz temizlik ciltte leke oluşumuna neden olabilir.

Banyo yapmak ölü deri hücrelerini de temizler. Yeterince banyo yapmadığınızda, bu hücreler cildinize yapışabilir ve hiperpigmentasyona neden olabilir.

Sağlıklı duş için ipuçları

– Egzersiz yapar, spor yapar, dağınık bir iş çıkarırsanız veya her gün sadece bir duş almayı tercih ederseniz, cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmanın yolları vardır.

– Duş almadığınız günlerde yüzünüzü, koltuk altlarınızı ve kasıklarınızı bir bezle yıkayın.

– Sıcak yerine ılık su ile duş alın.

– Duşta 5 ile 10 dakika kalın.

– Cildinizde tahriş olmaması için nazikçe kurulayın.

– Parfümlü veya deodorantlı temizleyicilerden ve sabunlardan kaçının. Bu ürünler cildinizi tahriş edebilir.

– Her duştan sonra cildinizi nemlendirin.