NAMIK HAVUTÇA'DAN 8 MART KADINLAR GÜNÜ MESAJI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

NAMIK HAVUTÇA’DAN 8 MART KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Paylaş
 

Kadın Hakları, Atatürk inkılâbının temelini teşkil etmesi, demokratik hayat tarzını oluşturması ve kadının çağdaş toplumdaki değerini ve yerini belirlemesi adına önemli bir devrimdir.

Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak, kadın-erkek tüm yurttaşlarını hak ettiği yaşam düzeyine kavuşturmak hedefiyle Yüce Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti, kadın hakları alanında gurur verici atılımlar gerçekleştirmiştir.
Atatürk, devrimlerle Türk kadınının dönemin koşullarına göre birçok gelişmiş ülkede bile görülmeyen haklar elde etmesini sağlamıştır.
Kadınların hak ve özgürlüklerine kavuşmasına yönelik kısa zaman diliminde yürürlüğe konulan devrim nitelikli yasalar, kadınlarımızın çağdaş yaşam olanaklarından yararlanmalarının, iş dünyasında varlık gösterebilmelerinin ve siyasal yaşama etkin katılımlarının yolunu açmıştır.

“Bir erkeği eğitirseniz bir adamı eğitirsiniz. Bir kadını eğitirseniz, bir kuşağı eğitirsiniz” Sözü, kadının toplumdaki yerini ve önemini çok güzel bir şekilde anlatmaktadır.

Aslında kadın hakları deyimi bile kadın erkek eşitsizliğini ortaya koymaktadır. Çünkü özellikle bu çağda asıl olan erkek veya kadın hakkı değil, insan haklarıdır.

Çalışmak ve üretmek, yaşama katılmak adına kadının özgürleşmesi için önemli bir adımdır kadın hakları. Ama bu kadının kurtuluşu anlamına gelmez. Çünkü toplumun kendisine biçtiği role uygun olarak iyi bir eş, iyi bir anne, iyi bir ev kadını olma sorumluluğunu taşımak zorunda kalan kadınlar; gelenekler, töreler, toplumsal ve dinsel kurallarla yaşam standardını belirlemiş, uysal ve itaatkar varlık haline getirilmiştir. Tüm bu olumsuzluklara karşın kadın yine de dayanıklı ve dirençli yapısını korumayı başarmıştır.

Namus ve töre adına katledilen kadınlarımızın sayısı maalesef her gün artmaktadır. Kadına karşı şiddet dünyada en yaygın ancak en az cezalandırılan suçtur. Kadını korumak adına yapılan mücadeleler sürse de aslında toplumun tamamının bilinçlendirilmesi ile bitirilecek bir sorundur. Bu  çalışmaların sonuç vermesi ve kadının çağdaş seviyeye ulaşması laik ve demokratik sistem içinde mümkün olabilir. Günümüz baskın bir erkek egemen toplum baskısıyla kadınların alanını daha da daraltmış durumdadır.

Ülkemizde kadın hareketinin amacına ulaşması, siyasal, ekonomik ve sosyal alanda daha iyi yaşam standartına kavuşması, laik ve demokratik sistemde hak ettikleri yerde bulunmaları, savaşlardan uzak, evlatlarını beceriksiz iktidar savaşlarına kurban vermeyecek annelerin,  her alanda emek veren direnişçi ve emekçi kadınlarımızın ‘’8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’nü’’ kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.