MUHARREM İNCE BEDELLİ ASKERLİK VE ÖĞRETMEN ATAMASINI AÇIKLADI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

MUHARREM İNCE BEDELLİ ASKERLİK VE ÖĞRETMEN ATAMASINI AÇIKLADI

Paylaş
 

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Star Haber Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik’in sunduğu ‘Seçim Özel’ programının konuğu oldu. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine değinen İnce, 340 milletvekili hedeflediklerini söyledi. Öte yandan İnce, geçtiğimiz gün Ali Koç’un başkanlığıyla sonuçlanan Fenerbahçe kongresi üzerinden Erdoğan’a göndermede bulundu.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, STAR TV’de katıldığı canlı yayında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Seçim çalışmalarına değinen İnce, “Şimdiye kadar yapılan mitinglerimiz iyi gidiyor. Büyük İstanbul mitingi için antrenman yapıyoruz. Özel bir uçak kiraladık. Halkla bir araya gelerek kendimizi, projelerimizi anlatıyoruz. Halkın tepkisi çok iyi. Akşam bazı büyükelçilerle buluştuk. İngiltere, Kanada, Amerika, Avustralya. Tanımak istiyorlar ne düşünüyorsunuz diyorlar, nasıl yöneteceksiniz Türkiye’yi merak ediyorlar. Yaklaşık 35-40 büyükelçi ile biraraya geldik. Vizyonumuzu anlatıyorum kötülemeden ülkeye zarar vermeden anlatıyoruz. Onlarda seçimi kazanacağımıza inanmışlar tanımak istiyorlar” dedi.

HEDEFLENEN MİLLETVEKİLİ SAYISI

Milletvekililiği seçiminde hedeflenen vekil sayısını da açıklayan İnce, “Ben millet ittifakında 340 milletvekili hedefliyorum. Bana gelen notlar da bu yönde. Bana getirilen yapılan çalışmaya bakarak gördüğüm bu” ifadelerini kullandı.

GENERAL TARTIŞMASI

Bir iftar programında Erdoğan’ın eleştirilerini alkışlayan generalle ilgili de tepkilerini sürdüren İnce, “Ben generalin bir iftara katılmasına karşı değilim. Ben hakkımda ileri sürülen bir kaç yalanı düzeltmek istiyorum. Ben TİKA’ya karşı değilim. Sonra ben bir generalin iftara katılmasına da karşı değilim. İftara katılabilir orada düşmanla ilgili bir açıklama yapılmıyor. Siyasi bir partiyi, beni eleştirirken alkışlayamaz. Ben o generali çağırsam gelip iftara katılamaz. Yaptığı kahramanlık ayrı bu davranışı ayrı. Biz yapılan kahramanlığı destekleriz.  Yarın ben Cumhurbaşkanı olsam ve Erdoğan’la ilgili bir eleştiriyi alkışlasa güzel olur mu?, AK Partililer bu davranışı nasıl karşılar. Askerler yurt savunmasında olacak, siyasette olmayacak. Çıkıp İftara karşı olduğumu söylüyorlar, yardımları keseceğimi söylüyorlar. Bunların hepsi yalan ben neden bu yardımları keseyim. O komutan Afrin’de hizmet etmiş olabilir, kahramanlık yapmış da olabilir. Kahramanlık yapmış olması siyasete girmesini gerektirmez” dedi.

ÖĞRETMENLERİN ATANMA SORUNU

Cumhurbaşkanı seçilmesi durumundan atanamayan öğretmenlerin sorunlarını da çözeceğini dile getiren İnce, “Atama sorunu kendiliğinden kalkacak. Köy okullarını yeniden açacağız. İkili öğretimi kaldıracağız. Kaynak yok diyorlar. Nasıl olmaz, sırf Suriye ile girişilen gerginlik büyük bir maliyete mal oldu. Erdoğan’ın Esad ile kişisel probleminden 40 milyar dolar zarar ettik. 2 milyar saraya buluyorsun, öğretmenlere bulamıyorsun. Böyle bir şey olabilir mi? Sanayimizin yüzde 79’u çalışıyor, yüzde 21’i atıl. Meralar atıl, devreye sokarız para. Denizler atıl, devreye sokarız para” dedi.

BEDELLİ ASKERLİK

İnce bedelli askerlikle ilgili de “Bir dönem yeşil ışık yakıyor, bir taraftan kapatıyorlar. Biz askerlikle ilgili yeni düzenleme yapacağız. Böyle olmaz, bedelli askerlik yapmak isteyenleri anlıyorum. Belli yaştalar, iş düzenleri var. Bugün tam Van’dan uçağa bineceğim, özel harekatçı bir çocuk ağır yaralanmış, tam havalimanının içindeyim. Hala gözümün önünden gitmiyor çocuk. İki tane küçük uçak yan yana duruyor. Biri sağlık bakanlığının, biri bizim uçak. Dikkatimi çekti sağlık bakanlığının uçağı, ne oluyor orada dedim. Dediler ki yaralı bir polis var dediler. Baktım uçağa bindirmek üzerelerdi, koşarak gittim. Gördüm çocuğu, kendinde değildi. Doktora sordum, kim doktor diye sordum. Nasıl dedim, ‘ciddi’ dedim. Daha fazla da rahatsız etmek istemedim. Şimdi bu çocuklar da var. Yani fakir evlatları şehit olurken… Ben bedellileri anlıyorum dedim ama fakir evlatlarını da anlamak lazım. Bunun yolu herhalde Türkiye cumhuriyeti yurttaşlarının tümünü 2 ay askerlikten geçirip, profesyonel bir ordu kurup, bu ortamda seçim öncesinde askerlik üzerinden oy devşirmeye çalışmak… “Bak sana bedelli çıkaracağım oy ver” falan bu Türkiye Cumhuriyetine yakışmaz, bu benim gündemimde yok” dedi.

 

 

Kaynak: Sözcü

Bir önceki yazımız olan "GEREKİRSE SİNCAR'A GİDECEĞİZ, GEREĞİNİ YAPACAĞIZ" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.