MİRZA'NIN MEDENİ KANUNUN KABULÜNÜN 91. YIL DÖNÜMÜ MESAJI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

MİRZA’NIN MEDENİ KANUNUN KABULÜNÜN 91. YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Paylaş
 

Belediye Başkanı Dursun MİRZA’nın medini kanunun kabulünün 91. yıl dönümü mesajı:
”Atatürk devrimlerinin temeli olan, dinsel hukuk düzeninden anayasal ve laik hukuk düzenine geçişin belgesi olarak kabul ettiğimiz Türk Medeni Kanunu, çağdaş uygarlık yolundaki en önemli adımlardan biridir.

Büyük Atatürk, Medeni Kanun ile ulusumuzun toplumsal ve ekonomik yaşamında kadının kişisel hak ve özgürlüklerini güvence altına almıştır. 17 Şubat 1926’da kabul edilen Türk Medeni Kanunu ile toplum yaşamında aile içinde kadın erkek eşitliği sağlanmış, tek eşle evlilik ilkesi getirilmiştir.

Bunun yanında kadınlara istedikleri mesleğe girebilme hakkı tanıyan Türk Medeni Kanunu, mahkemelerde tanıklık yapma, miras ve boşanma konularında kadın ve erkek eşitliği getirmiştir. Bu çağdaş atılımlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim, hukuk, kültür, ekonomi, siyaset ve diğer alanlarda yeniden yapılanmasına olanak sağlamıştır.

Türkiye’de laik hukuk sistemine geçişin en önemli adımı Medeni Kanunun kabul edilmesi olmuştur. Medeni kanun, Türk Devrimi’nin ve hukuk reformunun can damarıdır. Gerekçesinde laikliğin tanımı net biçimde yapılmıştır. Medeni Kanun Türk kadınını, dönemine göre son derece ileri düzeyde yurttaşlık haklarına kavuşturmuştur.

Günümüzde, Türk kadınına medeni kanunla sağlanan hakların kısıtlanmasına yönelik tehditler, çağdaş yaşamdan ödün vermeyecek Atatürkçüler için kabul edilemez bir girişimdir. Bu çabalar sonuçsuz kalacak, Türkiye Cumhuriyeti çağdaş yaşam tarzından asla vazgeçmeyecektir.

Bu anlamlı yıldönümünde Türk kadınını ve ulusumuzu çağdaş hukuk normlarına kavuşturan, laik Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah Arkadaşlarını bir kez daha saygı, özlem ve minnetle anıyorum.” dedi.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.