TATİL ZAMANI
foto-deniz1

MİRZA’DAN AÇIKLAMA

Paylaş
 

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza yanında Başkan Yardımcıları Ozan Onur, Mehmet Sert ve belediyede bulunan daire müdürleriyle birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Bandırmada yaşanan kar felaketiyle ilgili açıklamalarda bulunan Mirza bunun tarihte bir ilk olduğunu dile getirdi.
Yaşanan kar felaketiyle ilgili olarak basına bilgi veren Mirza Belediyenin gücü doğrultusunda mücadele ettiklerini söyleyerek, eksiklerimiz varsa özür diliyorum dedi. Başkan Mirza “Bugün sizlerle geçtiğimiz on günlük süreci bir değerlendirmek, Bandırmanın çektiği sıkıntıları ve bizlerin mücadelesini konuşmak istedik. Cuma günü başlayan olumsuz hava şartları, yoğun yağan kar ve tipi yolarımızı kapattı. Adeta Bandırmada hayat felç oldu. Geçtiğimiz Perşembe günü yaptığımız meclis toplantısında Meteorolojinin yaptığı uyarıyı duyurmuştum. Yaptığımız hazırlıkların yeterli olmadığı yönünde eleştiriler aldık. Alınan önlemler, belediyemizin gücü oranında alınan önlemlerdi. Uzun sürmesi de elimizi kolumuzu bağladı. Böyle olunca bütün yollarımız kapandı. Elektrik kesintileri oldu. Otobüsler çalışmadı, çöpler toplanamadı. Tarihe Baktığımızda böyle bir kar yok. 1944 yılında böyle kar var ama o da bu kadar değil dediler. Uzun süre devam etmiş olması elimizi kolumuzu bağladı.
350 kişilik ekiple çalıştık
Pazar günü yoluna girmişti ama pazartesi yağan kar tekrar yolları kapattı. Ana arterleri 5-6 sefer açtığımız oldu. Karla mücadele yoğun olarak yapıldı. Vatandaşlarımız bütün çözümleri Bandırma Belediyesi’nde bekledi. Tabii vatandaşlarımız sıkıntı çekti eleştirmekte haklıdır. Herkesin belli sorumluluk alanları var. Örneğin Karacabey yolu kapanıyor beni arıyorlar, Banvit’ten yol kapalı bekliyoruz diye arıyorlar. Her alandan Belediyemizden beklenti oluştu. 112 acil bizi aradıklarında önüne bir kepçe koyarak hastaya ulaşılmasını sağladık. Çalışanlarımız 11 adet iş makinesi ile çalıştık bu rakama Aksakal ve Edincik dahil. 5’te dışarıdan temin ettik, 5 şirketten destek aldık. 350 kişilik ekiple çalıştık.2 buçuk gün şantiyede elektrik yoktu, orada jeneratörler ile çalıştık. Ana yoları açıyoruz ama otobüsler çalışmayınca hayat akmıyor. Bende bütün gece sokakları dolaşarak eve gittim. Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Bülent Beyi arayarak “Şuralar açık otobüsleri çalıştırın” dedim. Biz 2 gün TOKİ’ye araçlarımızı çıkardık ücretsiz olarak. Otobüslerini çıkardık yeter ki otobüsler çalışsın.300 civarı ağaç hasar gördü. 50 kamyon dal taşımışlar.
Görülmemiş bir felaket
Yolarımız, kaldırımlar yeşil alanlarımız büyük hasar görmüş. Greyder karı kürerken rögar kapakları hasar gördü. Bu mücadelede 20 bin litre mazot harcadık. Bir tanker solüsyon, 100 ton tuz kullanmışız. Şu ana kadar yaptığımız hesaplamalara göre zarar 700 bin liranın üzerinde. Tabi hasarları da düşünerek bu rakamı söylüyorum. Bu tarihte görülmemiş felaket. Pazartesi günü itibariyle çöp konusunda başarılı çalışma yürütüldü. Şu an hayat normale döndü. Biriken karları taşıdık. 1350 kamyon kar yat limanı bölgesine taşındı. İyi niyetle imkanlarını kullanarak çalışmalarımızı yürüttük. Kara yolları bizi sıkıntıya soktu. Terminal ve hastane yolunu biz açtık. Köy yolarını da öyle. Sahil Yenice’de mahsur kalan 3 çobanı kurtardık. Benim hep söylediğim İktisat’ın bir kuralı vardır. İhtiyaçlar sınırsız, imkanlar kısıtlıdır. Bizde kısıtlı imkanlara sorunların üstesinden geldik diye düşünüyorum.
Herkes kendine düşen görevi yapmış mı? Bir bakın…
Ana caddelerin Balıkesir Büyükşehir Belediyesine geçtiğini ve dolayısıyla bu alanların Büyükşehir’in hizmet alanında olması gerektiğini aktaran Mirza” Büyükşehir belediyesinden gelen yazıda; Atatürk, İnönü, Kurtuluş, Ordu caddesinin bakım onarımı Büyükşehir’e devredilmiştir deniyor. Vergileri de almak kaydıyla diyor, burada Büyükşehir’in hizmet vermesini beklemek en doğal hakkımız. BASKİ Bandırma’da 22 milyon para topladı. Büyükşehir olunca makinelerimizi onlara verdik, köy yollarının açılması Büyükşehir’in. Herkes görevini yapmış mı? Bir bakmanızı istiyorum. Büyükşehir kendi sorumluluk alanlarında yeterince hizmet etmedi. Burada suçlamada yapmıyorum.” dedi.
Tek şirkete mi vermek istiyorlar?
Kar felaketinde Bandırmaya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un 1/5000’lik planlarla ilgili sorumuza “Dava Açıp bizi engelliyorlar” açıklamasına da cevap veren Mirza “Bizim davalarımızla 1/5000’lik planların hiçbir alakası yok. Ben Edip Başkana soruyorum; halkın aleyhine Büyükşehir’in önünü kesecek hangi davam var. BASKİ’nin yüzde 5 kesintisini dava ettim. 400 bin liramızı kesitiler, suyu dava ettim, Edincik binasını dava ettim. Bir de mera alanını aldık diyorlar onu dava ettim. Ben Bandırma’nın haklarını koruyorum. Bu konu başka. Bakın Karesi’nin, Altıeylül’ün, Dursunbey’in planları yapıldı. Planlar neden aynı anda yapılmıyor? Türkiye’de bu planları yapabilecek pek çok şirket var. Belki de istedikleri adamlara vermek için bekletiyorlar. İlla tek şirkete vermek zorunda değiller. İmar yasası bu planlar zorunludur diyor. Biz bunu istiyoruz. Bir an önce bu planlar yapılsın. Kentimiz çarpık sanayileşmesin. Hepsinin tek şirket mi yapmak zorunda?
Aynı anda her yere gitmek mümkün değil
Karla ilgili eksiğimiz varsa vatandaşlarımızdan özür diliyoruz. Şunu bilsinler ki canla başla çalışan bir belediye var. Bandırma’da 1374 adet sokak varmış, bunların hepsine 11 iş makinesiyle girebilmek zor olsa gerek. Aynı anda her yere hizmet mümkün olmuyor. Pazaryerine de otobüsün içine de havalandırmadan kar giriyorsa pazaryerine de kar girer. Büyükşehirle kavga etmeyelim istiyoruz. Bizden su parası topluyorsanız, 3 kepçe değil 10 kepçe gönderilsin istiyoruz. Aldığı kaynaklara göre yeterince hizmet etmediğini düşünüyorum.” dedi.

KAYNAK: İLK HABER

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma yemtar
saloni
perema2014 soylu
bandirma-com-tr gumuskonak kutlu-creative-bandirma-web-tasarim
birge cilev eken-hotel dOnce
otel10com
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.