Milletvekili Mehmet Tüm: "Zeytin üreticisi isyanda" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

Milletvekili Mehmet Tüm: “Zeytin üreticisi isyanda”

Paylaş
 

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, “AKP Hükümeti´nin tarım politikası, zeytin üreticisini de isyan ettirmiştir” dedi.
Tüm, yazılı açıklamasında şu düşüncelere yer verdi:
“AKP Hükümeti´nin, piyasa fiyatlarını aşağı çekmek için izlediği tek yol, ithalatı serbest bırakmak olmuştur. Bunun çözüm olmadığı, daha önce başta et olmak üzere diğer ürünlerde de görülmüştür. Geçici olarak kısmi bir fiyat düşüşü yaşanmasına karşın kalıcı hiçbir etkisinin olmadığı kamuoyunca bilinmektedir. Zeytin ve zeytincilik, ülkemizde önemli bir sektördür. Uluslararası arenada rekabet edebileceğimiz sektörlerin başına zeytin gelmektedir. Bu konuda daha önce de yapılan birçok araştırma bulunmasına karşın zeytinciliğin sorunları çözülmemiş, hatta katlanarak artmıştır.
AKP, zeytin fiyatlarının düşmesini istiyorsa, ithalatı serbest bırakmakla bunun gerçekleşmeyeceğini bilmeli, zeytin üreticisinin girdi maliyetlerini düşürecek önlemleri almalıdır. Bunun başlarında da, çiftçinin kullandığı mazotun fiyatını düşürmek gelmektedir. İthalat, zeytin üreticisini ve zeytinyağı sektörünü yok etmeye yönelik bir uygulamadır. Sofralara gelen zeytin ve zeytinyağının fiyatlarının gerçekten düşmesi amaçlanıyorsa, bunun çözümünün ithalattan geçmediği görülmedir. Dünya ile rekabet edeceğimiz zeytinciliğimiz mutlaka korunmalıdır.”

YENİ ERDEK GAZETESİ

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.