"Millete yakışan, özgürlükçü anayasa" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

“Millete yakışan, özgürlükçü anayasa”

Paylaş
 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Hem bugüne kadar yaptıkları hem de yapacakları düzenlemeleri taçlandıracak en önemli değişikliğin millete yakışır, özgürlükçü, millet eliyle yazılmış anayasa olduğunu söyledi.

Yeni anayasa çalışmalarında önemli bir aşamayı kat ettiklerini kaydeden Başbakan Davutoğlu, “Güçler ayrılığını tahkim eden, yetki ve sorumluluk dengesinin iyi kurgulandığı, toplumsal çeşitliliği dikkate alan, bu çerçevede de başkanlık sistemini öngören anayasa için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kısa bir süre içinde yazım çalışmalarının tamamlanarak belli bir olgunluğa ulaştığında paylaşacağız.

Allah’ın izniyle Meclis’imizden aldığımız vize sonrasında, milletimizin huzuruna çıkarak yeni anayasa için vatandaşlarımızın onayını isteyeceğiz. Hedefimiz kısa bir gelecekte Türkiye’ye sivil ve özgürlükçü yeni anayasayı kazandırmaktır. Türkiye’nin daha müreffeh, daha demokratik ve daha güçlü ülkesi olması için elimizden gelen her şeyi en doğru şekilde yapmanın çabası içinde olacağız.” şeklinde konuştu.

Konuşmasına üç ayların bütün İslam alemine barış ve huzur getirmesini temenni ederek başlayan Başbakan Davutoğlu, dün ve bugün, destanlar yazan ensar şehir Kilis’e DAEŞ terör örgütüne ait roket mermilerinin düştüğünü ve 21 vatandaşın yaralandığını belirterek, yetkililerden konuyla ilgili bilgi aldığını; Türk Silahlı Kuvvetlerinin angajman kuralları çerçevesinde anında karşılık verdiğini ve DAEŞ terör örgütüne ait mevzileri vurduğunu bildirdi.

Yaralılara acil şifalar dileyen Davutoğlu, “Kahraman, ensar Kilis halkına geçmiş olsun diyorum, Ankara’dan selamlarımızı iletiyorum. Milletimiz ve Kilis’teki vatandaşlarımızın emin olsun, ülkemizin savunması ve milletimizin emniyet ve huzuru için her türlü tedbiri alıyoruz, gerektiğinde her türlü adımı atmaya da kararlıyız.” dedi.

Gönül geniş Kilis’in, halkıyla, belediyesiyle, devlet kurumlarıyla tüm dünyaya insanlık dersi verdiğini belirten Davutoğlu, “Böyle kritik günlerde bu destansı mücadeleyi veren Kilis halkını provokatif amaçlarla tahrik etmeye çalışanların da milli birlik ve beraberlik içinde davranmaları gerekir. İnşallah bu zor günler yakında bitecek, geriye Kilis halkının destansı fedakarlığı kalacak.” diye konuştu.

Türkiye’nin, bir yandan DAEŞ terör örgütünün saldırısına uğrarken eş zamanlı olarak PKK terör örgütünün kalleş saldırılarına da hedef olmaya devam ettiğini dile getiren Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dün Şanlıurfa’da gençlerimizle geleceğimizi konuşurken, terör örgütü gencecik askerlerimize kıymak için Hani’de karakola saldırdı. Bombalı araçla gerçekleştirilen saldırıda 2 kahraman askerimiz şehit olurken, asker ve sivillerden 52 vatandaşımız da yaralandı. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza şifalar diliyorum. Bu caniler, yakıt tankerine bomba koyuyor ve sonra ilçe jandarma komutanlığının önünde patlatıyorlar. Kalleşçe, alçakça, korkakça bir eylem. Hani birilerinin ‘yerlere çöp atmıyorlar’ dedikleri teröristler var ya hani 7 Haziran öncesi saz çaldırıp, türkü söylettikleri çocuk katilleri var ya, işte bu teröristler köşeye sıkıştıkça daha da alçaklaşıyorlar ve haince tuzaklar kurmaya kalkıyorlar. Kahraman askerlerimizin karşısında hiçbir mevcudiyet gösteremeyenlerin bu şekilde kalleşçe tuzakların arkasına saklanmaları dahi ne kadar zayıf, zaaf içinde olduklarını ortaya koyuyor. Başta bölgede yaşayan sivil vatandaşlarımız olmak üzere herkes şunu bir kez daha gördü: Bunlar vahşi birer katil. Hak ettikleri neyse onu yaşayacaklar, hak ettiklerini onlara yaşatacağız. Bu katillerin, teröristlerin hepsi ama hepsi şehirlerimizden ve dağlarımızdan mutlak anlamda temizlenecek.

Ayrıca milletimizin vicdanında derin bir yara olan teröre ve teröristlere destek veren sözde milletvekillerinin dokunulmazlıklarıyla ilgili geçen hafta Anayasa değişiklik teklifini imzaya açmıştık. İmzalar tamamlandı. Biraz önce de son imzayı bizzat ben attım. İnşallah bugün, yarın milletvekillerimizin teklifi Mecliste olacak ve her şey ayan beyan ortaya çıkacak. Kim dokunulmazlıkların kalkmasından korkuyormuş kim korkmuyormuş ortaya çıkacak. Kim teröristleri destekleyen milletvekillerini bu Mecliste barındırıyormuş kim barındırmıyormuş ortaya çıkacak. Her şey milletimiz tarafında görülecek. Çok hızlı bir şekilde konuyu görüşeceğiz. Muhalefete çağrım tek seferde ve tek oturumda çok hızlı bir şekilde yargı yolunu açan, yargıya izin veren bu teklife destek olmalarıdır. Biz de milletimiz de bu süreçte takınacakları tutumu yakından izleyeceğiz ve tarihe herkes bu anayasa değişikliğinde takındıkları tutumla geçecek. Kimse ilerde bugün pişman olacağı adımı atmasın. Eğer korktukları, çekindikleri bir şey yoksa işte meydan, işte Genel Kurul. Aylarca, yıllarca ‘AK Parti dokunulmazlıkların kaldırılmasından çekiniyor’ diyerek propaganda yaptıktan sonra şimdi bakalım nasıl oy kullanacaklar? Ayrıca diğer bir muhalefet partisi ‘teröristleri destekleyenleri Meclisten çıkaralım’ çağrısında bulunurken, bakalım şimdi nasıl oy kullanacak? Hepsini göreceğiz. Milletimiz de görecek ama bilsinler ki AK Parti’nin alnı da ak vicdanı da ak geleceği de ak olacak. Hesap vermekten korkanlar bu Meliste bakalım bu teklifimize nasıl cevap verecekler?”

Geçen hafta iki büyük dava, gönül insanının Hakk’a yürüdüğünü bildiren Davutoğlu, Ankara’nın manevi dinamiklerinden doktor Emin Acar’ın Ankara’da, İslam düşüncesinin en kıymetli eserlerini Türkiye’ye kazandıran, sayısız yazarın ve sanatçının elinden tutan İlhan Akıncı’nın ise İstanbul’da vefat ettiğini hatırlattı. Davutoğlu, her iki dava adamına Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diledi.

Geçen hafta Ayasofya’da Hazreti Peygamber aşkına kalemin kağıda en güzel dokunuşuyla yazılmış eserlerin bulunduğu Aşk-ı Nebi sergisini açtıklarını hatırlatan Davutoğlu, “Rabb’ime şükürler olsun ki Ayasofya’da 80 küsür yıl içinde okunan ikinci Kur’an-ı Kerim tilavetini dinleme bahtiyarlığına da vardık. Kur’an sesi, inşallah Ayasofya’nın kubbelerinden hiçbir zaman eksik olmasın.” diye konuştu.

Davutoğlu, geçen hafta ayrıca Mimar Sinan’ı İstanbul’da Süleymaniye Külliyesi’nde andıklarını, Türk Polis Teşkilatının 171. yıl dönümünü kutlamalarına ve Türk Kızılayının genel kuruluna katıldıklarını anlattı.

Polis Akademisi öğrencileriyle bir araya geldiğini ifade eden Davutoğlu, “Paralel yapılanma gibi farklı yapılanmaya taviz vermeyen tutumlarını bir kez daha görmekten mutlu oldum. Devlet bürokrasisi sadece ve sadece meşruiyetini milletten alan siyasi iktidarın emrindedir. Dışarıdan hiçbir gücün bürokrasi üzerinde vesayet kurmasına, paralel birtakım hiyerarşi oluşturmasına asla izin vermeyeceğiz. Paralel yapı tasfiye edilene kadar, bürokrasi sadece milletin hizmetindeki siyasi iktidardan emir alıncaya kadar bu mücadelemiz devam edecek.” dedi.

Davutoğlu, AK Parti İstanbul İl Başkanlığının kurduğu AK Parti Sürekli Eğitim Merkezinin ilk dersine katıldığını hatırlatarak, İstanbul’da söz konusu eğitim modeli yerleştikten sonra bütün illerde bu faaliyetin devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Beşiktaş’ın stadyumunu açtıklarını anlatan Davutoğlu, 16 stadyumun yapımının devam ettiğini, geçen 4 yıl içinde de Antalya, Mersin, Bursa, Konya stadlarının açılışının yapıldığını kaydetti.

Davutoğlu, “Bu stadlarda hep başarılı maçlara imza atılmasını, ay yıldızla çıkılan maçlarda başımızın öne eğik olmamasını, bu stadlarda hafif şekilde de olsa uslupsuz, nezaketsiz bir tezahüratların olmamasını diliyorum.” ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, katıldığı Türk Kızılayı Genel Kurulunda Türkiye’nin nereden nereye geldiğini bir kez daha müşahede ettiğini, sadece milletin dualarının değil mazlum milletlerin dualarının da kendilerine güç kattığını gördüğünü söyledi. Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“7 Haziran’dan sonra aldığım bazı telefonlarda, bazı mesajlarda ‘Acaba Türkiye istikrarsızlaşıyor mu?’ gibi endişe dile getiren gönül coğrafyamızın dava insanları oldu. Onlara ‘Endişelenecek bir şey olmadığını, dimdik ayakta olduğumuzu’ ifade ettim. Aynı endişenin sahipleri 1 Kasım’da yeniden sevinçle telefonlara sarıldılar. Mazlumlara elini uzatmış bir Türkiye, dünyanın yüz akı haline gelmiştir.”

Türkiye’nin Kızılay, TİKA ve AFAD aracılığıyla dara düşen, yardıma ihtiyacı olanlara din, dil, etnik köken ayrımı yapmadan elini uzattığını vurgulayan Davutoğlu, “Bu milletin hamiyetperverliği herkese örnek teşkil etmiştir ve bu millet hamiyetperverliğiyle tarihe geçmiştir. Bu gücü hem kendi milleti hem de mazlum milletler için sarf ediyor. AK Parti olarak bu gücü daha da artıracağız, Türkiye’nin gücüne güç katacağız inşallah.” dedi.

Türkiye’nin gücünden rahatsız olan odakların 7 Haziran seçimlerinin ardından birçok oyunun, kumpasın, tezgahın, tuzağın arayışı içine girdiğini ifade eden Davutoğlu, Gezi Parkı odaklı olaylar, 17-25 Aralık darbe girişimiyle Türkiye’ye diz çöktürmek isteyenlerin, 7 Haziran seçim sonuçlarını fırsat görerek terör örgütü üzerinden yeni bir saldırı başlattığını vurguladı.

Milletin bu oyunlara, tuzaklara belirten Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Kandil’e selam gönderenler, hendek kazanların ellerini öpenler, ‘Blok siyaseti’ yapalım diyenler hep beraber hayal kırıklığına uğradılar. Kazdıkları hendeklere kendileri düştüler. İnşallah oradan da o çukurlardan da çıkamayacaklar. Bu milletin birliğine, dirliğine tuzak kuranlar, çukur kazanlar oradan çıkamazlar, çıkamayacaklar. Kürt vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin adına siyaset yaptığını iddia edenlerin, çukur kazanların içine düştükleri hal, artık izahı mümkün olmayan bir durumdur.

Bölgede kendilerine yönelik artan öfke ve tepkinin üzerini örtmek için ellerinden geleni yapıyor. Konuyu saptırarak Sayın Cumhurbaşkanı’mızı, şahsımı ve AK Parti’yi hedef alıyorlar ama emin olun ki bunun ne bölgede ne de Türkiye’de hiçbir karşılığı yok. Türkiye’de kantonculuk, özyönetimcilik oynamaya kalkanlar içine düştükleri kanlı süreçte milletimizin feraseti sayesinde mutlaka yenilgiye uğrayacaklar. Halkımız geleceğin Türkiye’sinde onları doğal biçimde saf dışı bırakacak, onları tarihi gelişmenin dışına itecek.”

Başbakan Davutoğlu Mardin, Bingöl, Diyarbakır, Silopi, Van, Cizre ve son olarak dün Şanlıurfa’da halkın artık şiddet şebekesini sokaklarda, şehirlerde görmek istemediğine şahit olduğuna işaret ederek, “Her geçen gün kaybediyorlar ve bundan dolayı giderek yalana, iftiraya başvuruyorlar. Gençleri okullardan, camilerden, Kur’an kurslarından uzaklaştırarak dağa, şiddete, silaha, ölüme, canlı bomba olmaya özendiriyorlar. Bölgeyi içine çekmeye çalıştıkları çatışma ve kaos ortamı herkes tarafından görülüyor.” dedi.

Weçmişte terörle mücadelede yapılan yanlışların artık tarihe karıştığını söyleyen Davutoğlu, eğitimin aksamasına asla izin vermeyeceklerini, her türlü tedbiri aldıklarını belirterek, evlerinden olanlara kira yardımı yapıldığını, esnafın zararlarının da karşılandığını hatırlattı.

Davutoğlu, geçen hafta Diyarbakır’ın Sur ilçesine, dün de Şanlıurfa’ya gittiğini ve bu ziyaretin birçok açıdan özel ve anlamlı olduğunu ifade etti.

Şanlıurfa’nın bugün teröristlerin, bölücülerin ve vatan hainlerinin fitne ateşine karşı kardeşlik aşkını ayakta tutan bir şehir olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Şanlıurfa’ya milli mücadele esnasında vatan ve namus için ölümü göze alarak gösterdikleri mücadelenin nişanesinin de teslim edildiğini bildirdi.

Davutoğlu, İstiklal Madalyası’nın, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile Şanlıurfa’ya tevdi edildiğini, bu girişime öncülük eden başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere destek veren milletvekillerine teşekkürlerini iletti.

Hükümetin Ankara dışında ilk Bakanlar Kurulunu Şanlıurfa’da gerçekleştirdiğine de değinen Davutoğlu, “Bu vesileyle Bakanlar Kurulumuzda aldığımız Şanlıurfa’ya yönelik bir müjdeyi daha sizlerle paylaşmak istiyorum. İnşallah Diyarbakır’dan olduğu gibi Şanlıurfa’dan da yakında Ercan’a, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne THY seferleri başlayacak. Erbil’e yapılacak seferler için de çalışmalar başlatıldı.” dedi.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.