MASAL MIYDI? | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

MASAL MIYDI?

Paylaş
 

Mirza; ‘’Büyükşehir Belediye Başkanımıza sormak istiyorum. Siz iki yıldır Bandırma’ya masal mı anlatıyordunuz..? ‘’
Bandırma’ya yapılması planlanan ve yaklaşık 3 yıldır Port Of Rotterdam Firması ile görüşmelerin sürdüğü Rotterdam Modeli Liman Projesi için imzalanan iyi niyet anlaşmasının Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur tarafından basının önünde yırtılması Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın tepkisi çekti.
Mirza, “Hollanda Hükümeti ile bizim hükümetimiz arasında bir gerginlik yaşanıyor. Ben bunun da Hollanda’daki seçimler ve Türkiye’deki referandumla ilgili olduğunu düşünüyorum. Her iki tarafta seçimlerde kendisine avantaj yaratmak için bunu kullanıyor. Hollanda hükümeti milliyetçilik yaparak vatandaşlarından oy almak istiyor. Bizimkiler de aynı şekilde davranarak referandumda evet oylarını çoğaltmak için hem Avrupa’daki Türklere hem de bizim vatandaşlarımıza yönelik bir propaganda olarak bunu kullanıyor. Çünkü bu seçimde bir mağduriyetleri yok artık. İçeride bir mağduriyet bulamadılar, dışarıda bir mağduriyet yaratmaya çalışıyorlar. Tabi bizim bakanlarımızın Hollanda’ya sokulmaması oradaki büyükelçiliğimize gönderilmemesi ayıp ve utanç verici bir şey. Bu işlerin zorla, fiili uygulamalarla değil, diplomasi ile yapılması lazım. Ama kaba bir şekilde böyle yapılmasının da seçimlere dönük oy devşirmek amacıyla yapıldığını düşünüyorum” dedi.

Mirza: Demek ki sadece pamuk ipliğine bağlı bir şeymiş
Başkan Mirza, Bandırma’ya yapılması planlanan liman projesi ile ilgili gelişme hakkında ise şu değerlendirmelerde bulundu.” Rotterdam’a gerek Edip Uğur Bey ile gerekse sanayicilerle iki kez gitmiştik ve bir iyi niyet anlaşması yapılmıştı. Ben bu iyi niyet anlaşmasının yırtılmasını basın önünde bir şov olarak addediyorum. Bu boş bir anlaşma, anlaşma bile değil. Hiçbir bağlayıcılığı ve içeriğinde anlaşma sayılacak bir şey de yok. Bunu yırtmak ya da yırtmamak hiçbir şey ifade etmiyor. Onun için şov diyorum. Madem bu kadar kolay yırtılabiliyor bu, yok edilebiliyor. O zaman ben Büyükşehir Belediye Başkanımıza sormak istiyorum. Siz iki yıldır Bandırma’ya masal mı anlatıyordunuz? Her Bandırma’ya gelişinde konuşmalarının yüzde seksenini Rotterdam Limanı oluşturuyordu Başkan Uğur’un konuşmalarının. Demek ki sadece pamuk ipliğine bağlı bir şeymiş. Gerçekçi değilmiş ve en küçük bir şeyde yırtılıp atılabiliyormuş. O zaman biz bundan sonra Büyükşehir Belediye Başkanımızın Bandırma için diğer vadettiği şeyleri de incelememiz lazım. Bütün konuşmalarında Bandırma’yı uçuracağız diyor ya, demek ki Rotterdam Limanı pamuk ipliğine bağlıymış. Bir anda ilişkileri kesebiliyormuşuz. Tabi yapılan konuşmalarda Port Of Rotterdam firmasının dünyada 5 limanı olduğu, bu limanın yapılması ile Bandırma olarak dünya liman ağına bağlanabileceğimiz konuşuluyordu. Demek ki onlar da bir kenara atılmış oldu.
Ya bugüne kadar yapılan görüşmeler gerçek değil, ya da son yapılan yırtma olayı gerçek değil. Bir karar versin Sayın Büyükşehir Başkanımız. Biz de kendisine bu konuda güvenmek istiyoruz. Koskoca Büyükşehir Belediye Başkanı bir şey söylüyorsa boş yere söylemiyordur diyoruz. O anlaşmanın altında bizim de imzamız vardı. En azından bizimle bir görüş alışverişinde bulunulabilirdi. Her zamanki gibi yukarıdan dayatmacı karar verme şeklinde uygulamalar devam ediyor. Ben anlaşmanın içeriğinin de bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Yırtılmasının da bir anlamı olmadığını düşünüyorum.” dedi.

Bir önceki yazımız olan Bandırma Yılbaşı Programları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.