MARKETLERDE TANZİM SATIŞLARI BAŞLIYOR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

MARKETLERDE TANZİM SATIŞLARI BAŞLIYOR

Paylaş
 

Vatandaşa daha ucuz meyve ve sebze ulaştırmayı amaçlayan tanzim satış uygulaması zincir marketlerde de başladı. Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, ilk etapta lojistiği kolay olduğu için patates ve soğanı tanzim satış fiyatı olan 2 liradan marketlere sunacaklarını söyledi.

Toplamda 16 bin şubesi bulunan anlaşmalı 5 zincir markete tanzim ürünleri tedarik edilmeye başlandı. Marketler, tanzim ürünlerini birkaç gün içinde vatandaşa sunmaya başlayacak. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, kurum olarak tanzim ürünlerinin marketlere satışına başladıklarını belirterek, “Bu konuda talep marketlerden geldi” diye konuştu. Poyraz, Tarım Kredi vasıtasıyla tanzim satış noktaları haricinde, zincir mağazalara da mal tedarikinin sağlanmasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Uygulamanın fiyatlar ve aracılık sistemi üzerinde sağlayacağı katkılara işaret eden Poyraz, “Tarım Kredi olarak tanzim ürünlerinin marketlere satışına başladık. Bu konuda talep marketlerden geldi. Fiyatların artmasında en büyük etken olan aracılık sisteminin fiyatlar üzerinde oluşturduğu negatif etkiyi minimize etmeyi hedefliyoruz. İlk etapta lojistiği kolay olan patates ve soğanı marketlere sunuyoruz” şeklinde konuştu.

SOĞAN-PATATESİN TEDARİK FİYATI 2 LİRA OLACAK

Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi olarak, talep eden marketlere patates ve soğanı tanzim satış fiyatı olan 2 liradan satacaklarına dikkati çekerek, şu bilgileri verdi: “Burada lojistik ve diğer masraflar markete ait olacağı için onlar bir miktar masrafı bizim satış fiyatımızın üzerine ekleyecekler. Belediyeler kamu hizmeti gördüklerinden bazı maliyetlere katlanıyorlar ama marketler ticari işletme. Bu nedenle ürünlerin fiyatına belli bir miktar karlarını koymaları gerekebilir. Benim tahminim, bu ürünlerde marketlerin satış fiyatı her halükarda piyasa fiyatlarının çok çok altında bir rakama denk gelir.

TARIM KREDİ MAĞAZALARININ SAYISI ARTIRILABİLİR

Tanzim satış noktalarının devam edip etmeyeceğinin seçimlerden sonra değerlendirileceğini vurgulayan Poyraz, aracılığı azaltacak bir sistem üzerinde çalışılacağını dile getirdi. Poyraz, ulusal marketlere rakip olmayacak şekilde Tarım Kredi’nin satış mağazalarının sayısını da artırabileceklerini bildirdi. Her ülkede dönemsel olarak bazı gıda ürünlerinde sıkıntılar yaşanabildiğini anımsatan Poyraz, soğan ve patateste yaşanan arz sorunlarının geçici olduğunu aktardı.

  • Reklamsız poşet çağrısı
  • Poşetlerin üzerinde reklam olmasını eleştiren Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, “Bedelini ödediğimiz bir poşetin üzerinde bizim belirlemediğimiz bir firmanın reklamıyla karşılaşıyoruz. Burada bir dayatma var aslında. Eğer o ürünün bedelini ben ödüyorsam üzerinde reklam olmamalı. Şayet oluyorsa da 25 kuruşa değil, reklam bedeli düşülerek bize satılmalı” dedi. Bunun yanında Şahin, Tüketiciler Birliği olarak ücretli poşet uygulamasını desteklediklerini de sözlerine ekledi.

ET VE KIYMADA BAŞARIYLA UYGULANIYOR

Daha önce kırmızı et fiyatlarının yükselmesiyle Et ve Süt Kurumu aracılığıyla üç zincir markette uygun fiyatlı et satışı başlamıştı. Bu uygulamayla kırmızı ette fiyatlar dengelenirken vatandaşın ucuza et alması sağlanmıştı. BİM, A-101 ve Migros’ta geçtiğimiz sene başlayan et satışı hala devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde kırmızı etin tanzim noktasında olmayışıyla ilgili soruyu cevaplandıran Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de bu üç zincir market ile beraber uygun fiyata et satışının sürdüğünü ve tanzimde satışa gerek duyulmadığını belirtmişti. Önceki gün tanzim noktalarındaki ürünlerin Migros, Carrefoursa, A101, ŞOK ve BİM’de satılacağının duyurulmasıyla benzer organizasyonun burada da gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Kadınlara Yönelik E-ticaret Sitesi Miss Ageless Açıldı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.