foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

Manyas Gölü Yoğun Bakımda

1
Paylaş
 

Güney Marmara Doğal ve Kültürel Hayatı Koruma Derneği Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Konseyi tarafından A Sınıf diplomayla ödüllendirilen Kuşcenneti Milli Parkının çevre kirliliğinden dolayı yoğun bakım ünitesine alındığını gerekli müdahalenin yapılması halinde milli parkı kaybedeceklerini söyledi.
Göldeki yayılı azot ve fosfor kirlilik oranının yüzde yüzde 70 seviyelerinde olduğunun altını çizen Mutlu “Sudaki oksijen azlığı, gölün doğal yaşam dengesini bozmuş, gölün çevresini 2-3 metre bataklık sarmıştır. Kuşların beslenme kaynakları azalmıştır. Ağır metaller kuşların bünyelerin de birikerek yaşamları için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Göl civarındaki araziler üzerinde çeltik, mısır, şeker pancarı, ay çiçeği ekilmekte bu tarım alanları çok kirli göl suyuyla sulanmakta sonra ise bu sular drenaj suları göle ulaşmakta ve göl tarım ilacı kirliliğine maruz kalmaktadır” dedi. Mutlu, Manyas Gölünün biyolojik çeşitliliğinin korunması ve sürdürebilirliğinin sağlanması için gölü kirleten sanayi ve maden kuruluşlarının ticari kaygılarla çalıştırmadıkları arıtmalarının çalıştırılmalı sağlanmalı, göldeki tarım ilacı kirliliği önlenmeli ve göle kıyısı bulunan yerleşim yerlerindeki doğal artımalar çalıştırılmalıdır” ifadesini kullandı.
Bandırmalıların Manyas Gölünde yaşanan çevre kirliliğine karşı duyarsız olmasından yakınan Mutlu “Yereldeki duyarsız, kör, sağır ve dilsiz yöneticilere inat” konuyu en üst düzeyde ve platformda dile getirmek için Ankara’ya gidiyoruz. Balıkesir milletvekilleri, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve üyeleriyle ve ilgili bakanlarla görüşüp Manyas Kuş Gölünün ölmesine izin vermeyeceğiz. Manyas Kuş Gölünün yeniden o güzel günlere kavuşması için, milyonlarca kuşun öttüğü o çok sesli güzel koroyu yaşatmak için var gücümüzle çalışacağız. Bu bizim boynumuzun borcudur ”şeklinde konuştu.

IMG_9993

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.