MACRON, PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

MACRON, PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Macron, “Hiçbir uluslararası sorun, Rusya ile diyalog olmadan ele alınamaz, Rusya ile daha güçlenen bir iş birliği arzu ediyorum.” dedi.

Fransa’ya resmi ziyarette bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin, Versay Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Macron tarafından ağırlandıktan sonra iki lider ortak basın açıklaması yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Putin’i Fransa ve Rusya ilişkileri açısından sembolik değere sahip Versay Sarayı’nda ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Macron, görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler dışında Suriye, Ukrayna gibi uluslararası konuların ele alındığını söyledi.

SURİYE MESELESİ
Suriye konusunda, “Bölgede iflas eden devletler demokrasimizi tehdit ediyor.” ifadesini kullanan Macron, ülkede diyalog ile çözüm çalışmalarının artarak devam edeceğini, devletin ve istikrarın devam etmesinin zorunlu olduğunu belirtti.

Suriye’de mutlak önceliklerinin terörle mücadele olduğunu vurgulayan Macron, “Hiçbir uluslararası sorun, Rusya ile diyalog olmadan ele alınamaz, Rusya ile bu konuda daha güçlenen bir iş birliği arzu ediyorum.” diye konuştu.

Macron, Suriye’de istikrarı koruyarak siyasi bir geçiş sürecinin başlatılması gerektiğini de dile getirdi.

Suriye konusunda iki noktada taviz vermeyeceklerini vurgulayan Macron, bunları insani yardımların ulaştırılması ve kimyasal silah kullanımı olarak sıralayarak, “Her kimyasal silah kullanımı Fransa tarafından karşılığını bulacaktır.” sözlerine yer verdi.

MACRON’DAN RUS MEDYA KURULUŞLARINA SUÇLAMA
Rusya ile siyasi ortaklıkların artırılacağını dile getiren Macron, Russia Today ve Sputnik muhabirlerinin kendisinin cumhurbaşkanı seçim kampanyasını izlemelerinin yasaklanması hakkındaki bir soru üzerine, “Bu iki kuruluş gazetecilik amaçlı değil seçimleri etkilemek için çalıştı. Bu nedenle seçim kampanyamı izlemeleri yasaklandı.” dedi.

SURİYE İÇİN ÇALIŞMA GRUBU KURULMASI TEKLİFİ
Rusya Devlet Başkanı Putin, Fransız mevkidaşının görüşmede kendisine, Rus ve Fransız uzmanların karşılıklı ziyaretler gerçekleştirerek Suriye krizine çözüm arayacakları bir çalışma grubunun kurulması teklifinde bulunduğunu söyledi.

Putin, “Suriye’de devleti ortadan kaldırarak terörle mücadele edilemeyeceğini düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir önceki yazımız olan İDO AVŞA SEFERLERİNE NE ZAMAN BAŞLIYOR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.