Lokma Nedir? | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

Lokma Nedir?

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Lokma Türk kültürünün en köklü tatlılarındandır. Bazı yörelerde üstüne şerbet dökülerek tatlı niyetine yenilen bu tatlı bazı yörelerde ise şerbetsiz bir şekilde peynirle de yenilmektedir. Arap kültüründe 13. Yüzyılda El-Bağdadi tarafından keşfedilen bu tatlı ülkemizin birçok yöresinde dini günler ve adaklar içinde dökülmektedir. Bu tatlının bazı yörelerimizde sünnet düğünlerinde de halka ücretsiz olarak dağıtıldığı görülmektedir. Bu kelime dilimize Arapçadan geçmiş ve anlamı bir yudum, bir ağız veya bir lokma ekmek anlamına gelen “lukma” sözcüğünden gelmiştir. Günümüzde her ne kadar İzmir ilimiz lokmasıyla meşhur olsa da Balıkesir ilimizin bandırma ilçesinde de o kadar lezzetli lokmalar dökülmektedir.

Gerçek Lokma Bandırma’da

Balıkesir Bandırma’da her köşe başında bir lokmacı görmek mümkündür. bandırma lokmacısı ün yapmıştır ama bu lokmacılar arasında bizim gibi lokma döken yoktur. bandırma sultan lokmacısı olarak böyle bir lezzeti hiçbir yerde tatmadığınızı iddia ediyoruz. Güler yüzlü ve hijyen kurallarına önem veren personelimizle size daha önce tatmadığınız bir lokma keyfini tatma fırsatı sunuyoruz. Ülkemizin köklü lezzetlerinden olan lokma deneyimini bir de bizimle yaşayın. Bandırmaya gelip de bu lezzeti tatmalısınız lokmayı yerinde yemeli ve bu lezzet harikasını bir de siz test etmelisiniz. En kaliteli malzemeleri kullandığımız lokmalarımızda kesinlikle kaliteden taviz verilmemekte ve sağlığınızın garantisi olmaktayız.

Lokma Yemeye De Bekleriz

Kendi yerimizde lokma döküp sattığımız gibi camilerde, mevlitlerde, evinizde, işyerlerinizde, kandillerde, ramazanda, şenliklerde, iş yeri açılışlarınızda lokma dökülür. bandırma lokmacısı çok olduğundan Bandırma’nın da lokması meşhur denilebilir. Ama tam manasıyla lokma yemek için sizi bandırma lokmacısı olarak bekliyoruz. Lokmayı herkes döker ama bizim gibi bu işin uzmanı kadroyla çalışan lokmacı neredeyse yoktur. Eskiden büyüklerimizin döktüğü o lezzetli lokmaları daha fazla aramayın. Biz o lezzeti yakalamak için çok uğraştık ve başardık. Lokma her yerde dökülür ama o lezzet sadece bizim lokmalarımızdan alınır. Sultan lokmacısı olarak o eşsiz tadı yakalamak için çok uğraştık biz yaptığımız işi sevdik ve beğendik. Sizin de seveceğinizi biliyoruz ve lokma yemeye bekliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Kırşehir’in en çok okunan haber sitesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.