LİVATYA’YA YAPILACAK ARITMA TESİSİ İÇİN TOPLANTI YAPILDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bandırma Kent Konseyi önderliğinde yapılan bilgilendirme toplantısına BASKİ Güney Marmara Şube Başkanı İbrahim Arkış, Eski Belediye Başkanı Dursun Mirza, CHP Belediye Meclis Üyeleri Yalçın Cömert, Selim Panç, Mesut Özdemir, Sıtkı Ağan, Eski Meclis Üyesi Şerafettin Engüdar, Bandırma Kültür Platformu, Bandırma Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri ve BASKİ’den teknik uzmanlar  katıldı.

MURAT ERGÖZ: BİLGİLENMEK İSTEDİK

Toplantının açılışında konuşan Bandırma Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Ergöz: “Livatya’daki sahil temizliği etkinliğimiz sırasında buraya bir arıtma tesisi yapılacağını öğrendik. Konu ile ilgili bilgi almak ve halkımızı da bilgilendirmek için böyle bir toplantı düzenledik. Tesis 1-2 ay içinde kurulmaya başlanacak. Ancak hepimizin kafasında elbette soru işaretleri var ve bu konuda birinci ağızdan bilgi almak istedik” dedi. Livatya’nın Bandırma için çok önemli olduğunu vurgulayan Ergöz: “Kanalizasyon maalesef doğrudan denize veriliyor. Arıtma tesisine ihtiyaç var ama yeri konusunda sıkıntılar var. Bu tesisten bir koku yayılacak mı? Rüzgârı düşündüğümüzde, bölgeyi düşündüğümüzde bu bizi endişeye sevk ediyor. Bu yüzden konunun taraflarını bir masa etrafında birleştirmek ve bilgi almak istedik” dedi.

ALKIŞ: YER İÇİN BAŞKA ALTERNATİF YOK BASKİ

Güney Marmara Şube Müdürü İbrahim Arkış proje ile ilgili konuşarak şöyle dedi: “Süreç 2006 yılında başladı. Yasal olarak her belediye bu tesisleri yapmak zorunda… Ancak Bandırma Belediyesi mevcut kaynaklarıyla bunu yapması mümkün değildi. 2009 yılında Avrupa Birliği ile düzenlenen bir çalıştayda yer sorunu olmayan ve projesi belli oranda hazır olan belediyelere hibe verileceğini öğrendik ve deyim yerindeyse kopara kopara bu belediyeler arasına girdik. 30 Milyon Euroluk bir yatırım söz konusu. Minimum 90 dönümlük bir yer gerekiyordu. 2014 yılında Büyükşehir Yasası ile projeyi yürütme işi BASKİ’ye geçti. 2 Mart 2017’de birinci Çevresel Etki Değerlendirme toplantısı yapıldı. İkinci toplantı da 2017 Temmuz ayında yapıldı. En büyük endişe kokuydu ancak proje içerisine bir koku giderim ünitesi koyuldu. Ayrıca Etibank’ın önüne de bir koku giderim ünitesi olacak.  Böylece koku sorunu olmayacak. Yer konusunda çok alternatif arandı fakat teknik olarak en uygun yer burası. Tesis haftada 25 ton çamur üretecek, bunu da bertaraf etmek için yakınlarımızda tesisler mevcut.”

MİRZA: YER YANLIŞ DEDİK

Eski Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza kamuoyunda çeşitli söylentiler olduğunu söyleyerek: “İnsanlara ‘Bu yeri Dursun Mirza vermiş’ diyenler olduğunu duyuyorum. Ama proje için yer tahsisi bizden önce yapılmış. Süreç bizim dışımızda geliştiği için herhangi bir karar verici konumda değildik. Yalnızca endişelerimizi dile getirdik. Yerin yanlış olduğunu, bizim orada başka yeşil alan projelerimiz olduğunu söyledik. Koku olacak mı, arıtmadan çıkan su nereden verilecek bunları sorduk ve tatmin edici yanıtlar aldık. Şurası bir gerçek; bu tesisin acilen yapılması lazım. Çünkü Bandırma Körfezini istemeden de olsa mahvediyoruz. Bandırma’nın tüm atıkları denize gidiyor. Bu tesisten başka çaremiz de yok. Bu tesis yatırımına itiraz edip taş koymaya çalışsaydık emin olun böyle bir fırsat bir daha olmazdı ve Bandırma Körfezini, Marmara Denizini kaybederiz.

ENGÜDAR: TESİSİN YAPILMASI ŞART

Eski Bandırma Belediyesi Meclis Üyesi Şerafettin Engüdar da toplantıda söz alarak: “Yıllarca denize pisliği akıttık. Sanayi değil evsel atık kirletiyor. Evsel atıklar sanayiden daha tehlikeli… Şampuanlar, deterjanlar, yağlar ayrıştırılmadan denize gidiyor. Mühendislikte fayda-değer analizi vardır. Bizim olmazsa olmazımız bu tesisin yapılması ama tesisin yeri yanlış. Etibank barajının önü daha uygundu zemini uygun bulunmadı. Eğer diretirsek AB projeyi iptal edecek, hibe alınamayacak ve böyle bir tesisi yapmak hayal olacak.”

YALÇIN CÖMERT: KÖRFEZ 30 YIL SONRA BATAKLIK OLUR Bandırma Belediyesi Meclis Üyesi Yalçın Cömert konu ile ilgili konuşarak: “Fiziki, biyolojik ve kimyasal arıtmanın olduğu bu tesis yapılmazsa körfez 30 yıl sonra bataklık olur. 2007’de ‘Şlam alanına yapalım’ dedik ama orası ETİ Maden’in alanındaydı. Plan tadilatından dolayı da benim 5 ay cezam var ama bununla da övünüyorum. Körfezin en derin yeri 50 metre ve şu an Bandırma’nın tüm atığı denizin 32 metre altına basılıyor.  Asıl kirlilik denizde oksijen azalması. Biz bunu yapamazsak körfez bataklık olacak. Bandırma çanak şeklinde tüm kanalizasyon sahile getirilmiş. Biz o dönemde tartışmaları yaptık fakat başka yer bulamadık. Biz gittik kopara kopara bunu aldık. Bu yatırımı yapmaya kimsenin imkanı yok.”

Bandırma Gazete

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Gestaş Avşa Adası Erdek Feribot Seferleri 2024 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

LİVATYA’YA YAPILACAK ARITMA TESİSİ İÇİN TOPLANTI YAPILDI

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x