foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

KUZEY EGE’YE IŞIK SAÇAN KENT MİSAFİRLERİNİ BEKLİYOR

10
Paylaş
 
Vali Ersin Yazıcı bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Burhaniye ilçesine gitti. Program çerçevesinde, Burhaniye’nin Taylıeli Mahallesinde yapımı devam eden 5 bin kişilik çim amfi tiyatro, Burhaniye Kuva-yi Milliye Kültür Müzesi, Bizimköy Sesli ve Hareketli Etnografya Galerisi ve 150 yıllık olduğu tahmin edilen Şahinler Camiini ziyaret ederek yetkililerden bilgiler aldı.
5 BİN KİŞİLİK ÇİM AMFİ TİYATRO
Vali Yazıcı’nın ilçedeki ilk durağı yapımı devam eden ve bitme aşamasında olan Taylıeli Mahallesindeki 5 bin kişilik çim amfi tiyatro oldu. Vali Yazıcı, burada tiyatronun son durumu ile ilgili yetkililerden bilgiler aldı ve amfi tiyatroyu gezdi.
BİZİMKÖY SESLİ VE HAREKETLİ ETNOGRAFYA GALERİSİ
Vali Yazıcı beraberindekilerle birlikte daha sonra Bizimköy Sesli ve Hareketli Etnografya Galerisine geçti. Burada da yetkililerden çalışmalar hakkında bilgiler alan Vali Yazıcı, “Burası Anadolu kültürü ve yaşantısının nostaljik unsurlarının birebir boyuttaki sesli ve hareketli mankenlerle canlandırıldığı bir etnografya galerisidir. Bu güzel eseri yaşatmak bölge halkının, dışarıdan buraya gelecek olan insanlarımızın göstereceği teveccühle büyüyerek devam edecek. Burası özel bir mekân. Özelliğini de insanların buraya göstereceği yüksek teveccühle daha da özel bir konuma geleceğini, buranın Balıkesir için önemli bir yer olduğunu düşünüyorum.” dedi.
BURHANİYE KUVA-Yİ MİLLİYE KÜLTÜR MÜZESİ
Vali Yazıcı inceleme gezisinin devamında ise Burhaniye Kuva-yi Milliye Kültür Müzesini ziyaret etti.  Balıkesir’in kendi coğrafyasında birçok tarihi eser olduğunu ve bunlara sahip çıkılması gerektiğini kaydederek, bu eserlerin geçmişten geleceğe aktarılması gereken emanetler olduğunu belirten Vali Yazıcı, ” Burhaniye kültür yaşamına kazandırılan müzede, kentin tarihini yansıtan arkeolojik eserlerin yanı sıra, yörenin etnografik değerleri ve özellikle de Kurtuluş Savaşı yıllarında Kuva-yi Milliyecilerin çeşitli malzemeleri sergilenmektedir. Türkiye’nin güçlü bir toplum olabilmesi için gelenek ve göreneklerimize önem vermemiz gerekiyor. Kurulan bu müze onun için çok önemli. “dedi.
150 YILLIK ŞAHİNLER CAMİİ
Vali Yazıcı’nın ilçedeki son durağı 150 yıllık olduğu tahmin edilen Şahinler Camii oldu. Türk-İslam âleminde, içerisinde eski hat örnekleri olmayan, buna karşın mahalle mezarlığı ve Rezelli Değirmeni ile çeşitli doğa fresklerinden oluşan süslemeli kubbesiyle çok ayrı özelliğe sahip camide incelemelerde bulunan Vali Yazıcı, “Büyük bir medeniyetin varisiyiz. İlimiz büyük bir tarihe tanıklık etmiş ve medeniyetlere beşiklik etmiş bir geçmişe sahip, buna sahip çıkmamız gerekiyor. Büyük bir milletin evlatları olduğumuzun bir ispatı da bu eserlerimizi yaşatmaktır. Bu ülkenin birer vatandaşı olarak bizler de değerlerimizi var gücümüzle sahiplenmeliyiz.” diye konuştu.
KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZİ TURİZME KAZANDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ
Tarihimize, geçmişimize, kültürümüze sahip çıkmaya bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edeceklerini ifade eden Vali Yazıcı, “Kültürel değerlerimizi de turizme kazandırmaya çalışıyoruz. Burhaniye bu uygulamaya çok iyi bir örnek. Burhaniye’deki vatandaşlarımıza kültürlere yaptıkları hizmet için teşekkür ediyorum. Bizi biz yapan, bizi ayakta tutan değerlerimizi muhafaza etmek, yaşatmak zorundayız. Özümüzü, geleneklerimizi kaybetmeden devam edersek o zaman turistin de çok fazla şey bulacağı ürünleri sunmuş oluruz ve kendi örfümüzü, ananemizi de yaşatmış oluruz. Onların da arzu ettiği, görmek istediği budur. Biz ne kadar tarihimize, geçmişimize, köklerimize sahip çıkarsak o kadar güçlü oluruz. Bölgeye gelenler mutlaka buraları gezip incelemeli.” diye konuştu.
Ziyarette Vali Yazıcı’ya Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner ile Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal da eşlik etti.
Vali Yazıcı, incelemelerinin ardından ilçeden ayrıldı.

Bir önceki yazımız olan Bandırma Yılbaşı Programları 2018 başlıklı makalemizde Bandırma yeni yıl programları, Bandırma Yılbaşı Programları ve bandırma yılbaşında sahne alacak sanatçılar hakkında bilgiler verilmektedir.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
1agrigento-otel-erdekozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.