KUVAYİ MİLLİYE ÇİZGİ ROMAN SERGİSİ BİGA'DA | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

KUVAYİ MİLLİYE ÇİZGİ ROMAN SERGİSİ BİGA’DA

Paylaş
 

Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı’nı destanlaştırdığı eseri, Nuri Kurtcebe’nin fırçasıyla yeniden hayat buldu. Nuri Kurtcebe’nin Kuvayi Milliye çizgi roman sergisi Biga Atatürk Kültür Merkezi’nde 25 Nisan 2018, Çarşamba günü saat 18:00’de açıldı. Açılışa Biga Belediyesi Meclis Üyesi Erhan Sürer, Recai Cesur ve Zafer Taşkın katıldılar. Sergi 1 hafta boyunca ziyaretçilere açık olacak.

Gırgır dergisiyle yayın hayatına atılan, ‘Mokok’ tiplemesiyle tanınan Kurtcebe’nin Kuvayi Milliye Destanı’nı kitaplaştırmasıyla ilgili verdiği bir röportajında; “Hepimiz Mustafa Kemal’in askerleriyiz, bize emanet edilen bu Cumhuriyeti korumak zorundayız” diyor.

Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı’nı destanlaştırarak anlattığı ölümsüz eserini, çizgileriyle betimleyerek kitap halinde yayınlayan Nuri Kurtcebe, özellikle tarihi sevmeyen gençlerin bu kitapla tarihe biraz daha ısınacağını umuyor. Dünya’da eşi bulunmadık bir zafer olan Kurtuluş Savaşı’nın kıymetinin yeterince bilinmediğini, değerlendirilmediğini söyleyen Kurtcebe, kitabı yazma serüveniyle ilgili; “1.5 yıl sürdü. Çizmesi de zor oldu, basması da zor. Aslında şöyle söyleyeyim; bu benim çocukluk hayalimdi, yapmam gereken bir işti, bunu yaptım. Başka birisi yapabilirdi ama bana nasip oldu. Zor yanları olduğu kadar kolay yanları da oldu. Sevmezseniz her iş zor. Severek yaptığım için çok zor gelmedi. Bir de 1997’ye denk geldi bu kitap. Ben bunları birazcık göz yaşları içerisinde çizdim. O Sincan, Kudüs gecelerini unutmuyorum. Merak ediyorduk, Türkiye’nin durumunun ne olacağını. Ben de ne yapabilirim diye düşündüm kendi kendime. ‘Ben işte bunu yapayım’ dedim ve birazcık gözyaşları içerisinde çizdim” ifadelerini kullandı.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.