KUVA-Yİ MİLLÎYE ŞEHRİ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

KUVA-Yİ MİLLÎYE ŞEHRİ

Paylaş
 

Millî Kurtuluş Hareketinin başladığı Balıkesir’de, Kuva-yi Millîye Günü programı düzenlendi.
Bu yıl 17.’si düzenlenen program, Adnan Menderes Mahallesi girişindeki Kuva-yi Millîye Anıtı önünde yapıldı.

Vali Ersin Yazıcı, İl Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu tarafından Kuva-yi Milliye Anıtı’na Türkiye çelengi sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Fatma Emin Kutvar Anadolu Lisesi öğrencilerinden Mustafa Tavşanlı ve Göknur Sevinç günün anlam ve önemini belirten şiirler okudular.
Öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesir’in, ülkesinin istiklali için varını yoğunu canı pahasına bu vatan toprakları için feda etmeye hazır olduğunu tarihin her döneminde ispatladığını söyledi.

BİRÇOK CEPHEDE SAVAŞILDI
O yıllarda ülkenin adeta işgallere açık hale getirildiğini söyleyen Başkan Kafaoğlu, ” Her parçası kanla dolu, savaşmaktan yorgun düşmüş Anadolu, I. Dünya Savaşı sonrasında imzalanan ağır antlaşmalar bahane gösterilerek 1919’da işgal girişimine başlamış ve ilk olarak 15 Mayıs’ta İzmir’i işgal eden Yunanlılar 30 Haziran 1920’de Balıkesir’i işgal altına aldı. İşgal haberinin hemen ardından, Kuva-yi Milliye Hareketi Balıkesir’de vücuda gelmiş, adeta bir devlet gibi teşkilatlanılmış, İzmir’in işgali Balıkesirliler tarafından reddedilmiştir. Okuma Yurdu ve Alaca Mescit Toplantıları ile düşünce safhası oluşan Kuva-yi Milliye Hareketi düzenlenen 5 Adet Kongre ile olgunlaşmış, sivil-asker işbirliği ile topyekûn mücadeleye girişilmiş, cesur adımlar atılmış ve vatan sahipsiz bırakılmamıştır. Kahraman Balıkesir halkı böylesine zor zamanlarda, zulme ve ülkemizi, milletimizi paramparça etmek isteyen zihniyete karşı tarihi bir ders vererek Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasında en büyük rolü oynayan Batı Anadolu Şehri olmuştur. Balıkesir Milli Mücadelede ilk kurşunların atıldığı Kuva-yi Milliye’nin başkenti olması ile adını tarihin altın sayfalarına yazdırmayı başarmıştır. Gazi Mustafa Kemal’in önderliğindeki kahraman askerlerimizden oluşan Türk Birlikleri, Yunanlılara karşı peş peşe elde ettikleri zaferlerin ardından Sakarya Zaferi ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile Yunanlıların Sevr’i Türklere kabul ettirme hayalleri sona erdirmiştir. İçeriden ve dışarıdan birçok cephede savaşan ve emperyalist güçlerin bin bir türlü saldırısı ile mücadele eden Osmanlı Devleti, 1.Dünya Savaşında yenilgiye uğramıştır. İmzalanan Ateşkes Anlaşması ile Osmanlı Devleti yenik düşen diğer devletler gibi ordusunun hemen hemen tamamı terhis edilmiş, haberleşme araçlarına el konulmuştu. Kahraman Balıkesir halkı böylesine zor zamanlarda, zulme ve ülkemizi, milletimizi paramparça etmek isteyen zihniyete karşı tarihi bir ders vererek Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasında en büyük rolü oynayan Batı Anadolu Şehri olmuştur.”dedi.

SON NEFESİMİZE KADAR DEVAM EDECEĞİZ
Balıkesir’in, ülkesinin istiklali için varını yoğunu canı pahasına bu vatan toprakları için feda etmeye hazır olduğunu ifade eden Başkan Kafaoğlu, “Balıkesir, vatanperver ruhunu 15 Temmuz’da olduğu gibi Zeytindalı Harekâtı’nda da sergilemiş olduğu millî ve onurlu duruş ile sonuna kadar göstermiştir. Bu topraklarda yaşayan herkes bu nadide vatanın elde edilmesinde zorluklarla mücadele edilerek, bugünlere gelindiğinin bilincindedir. Şehrimizin her evladı, yetiştiği konum ve tarih itibariyle Kuva-yi Milliye şuurunu yaşatmak için çalışmaktadır. Dün millî mücadele yıllarının kahramanları, şanlı ecdadımız hangi iç ve dış düşmanlarla mücadele etmişler ise bugün bizlerde aynı maskeye bürünmüş hainler ile mücadele etmekteyiz. Geçmişte, vatanımızın birliği ve bütünlüğü için geçit vermediğimiz bu topraklarda bugünde asla geçit vermeyeceğimizin bilincindeyiz. Kuva-yi Milliye’nin Başkenti Balıkesir’imize sahip çıkmaya Cenab-ı Allah’ın izniyle inşallah, son nefesimize kadar devam edeceğiz. Bu bağlamda Kuva-yi Milliye ateşinin ilk kez Balıkesir’de yakıldığı bu tarihi gün vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemâl Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm Millî Mücadele kahramanlarımızı, vatanı ve kutsal değerleri uğruna gözünü kırpmadan ölüme yürümüş tüm Kahraman Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anar, İstiklaline tutkuyla bağlı olan Tüm Balıkesirli Hemşehrilerimizin Kuva-yi Milliye Gününü Kutlarım.”dedi.
Konuşmanın ardından törenler Vali Yazıcı, Başkan Kafaoğlu ve Tuğgeneral Turan’ın gaziler ile hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından sona erdi.

KALABALIK BİR DAVETLİ GURUBU KATILDI
Törene Vali Ersin Yazıcı, İl Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Bölek, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Baro Başkanı Av. Erol Kayabay, Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Olcay, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Murat Kınay, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Haydar Filiz, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Ali Hulusi Karakuz, Gaziler, mülki ve askeri erkânla öğrenciler katıldı.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.