Kütahya’nın Tadına Doyum Olmayan Yöresel Lezzetleri - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

Kütahya’nın Tadına Doyum Olmayan Yöresel Lezzetleri

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Kütahya, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan bir ildir. Tarihi MÖ 3000 yıllarına uzanan bu güzide şehir, zaman içinde birçok kültürle iletişime geçme fırsatı bulmuştur.

Buğday ürünleri, hamurlular ve süt ürünlerinin çoğunlukta olduğu bir yöresel mutfağa sahip olan Kütahya, özellikle bazı lezzetleriyle ülke genelinde öne çıkmayı başarmıştır. Kütahya’da meşhur yemekler diye düşündüğünüzde ilk başta aklınıza bir şey gelmiyor olabilir. Eğer bu güzide ilin meşhur yöresel tatlarını merak ediyorsanız aşağı yer alan yazımızı okuyabilirsiniz. Sizin için araştırdık ve derledik: İşte Kütahya’nın en öne çıkan yöresel yemekleri!

Cimcik

Kütahya’nın Mantısı: Cimcik

Mantı, ülkemizde sevilen ve sıkça tüketilen bir hamur işidir.  Birçok yöreye göre lezzeti yorumlanan bu eşsiz hamur işinin, elbette bir de Kütahya versiyonu vardır.

Adı zaman zaman garipsenen cimcik mantısı, Kütahya halkının en sevdiği yerel tatlardan biridir. 1 yemek kaşığına 40-45 adet civarı sığacak şekilde şekillendirilen hamurlar, kaynatılır, üzerine mis gibi tereyağı ve yoğurt dökülerek servis edilir. Cimcik mantısı, özel günlerde ve dini bayramlarda sıkça tercih edilen bir yemektir. Kütahya’nın bazı merkezi lokantalarında denk gelebileceğiniz bu lezzetin fiyatı oldukça makuldür. Sadece yöre halkı tarafından değil, şehre gelen turistlerin de ilgisini çeker. Eğer bir gün yolunuz Kütahya’ya düşerse Cimcik mantısını siz de deneyin.

Küp Kebabı

Kütahya Küp Kebabı

Şehrin en çok tüketilen kebap türü olan Kütahya küp kebabı, kuzu etiyle yavaş yavaş pişirilerek yapılıyor. Bu yerel lezzetin, küpün içinde sunulması, bu adı almasını sağlamıştır.

Yanında bir bardak ayranla tüketildiğinde alınan lezzeti ikiye katlayacağınız Kütahya küp kebabı yöre halkı tarafından çokça sevilmektedir. Şehrin merkezi lokantalarında bulunan bu eşsiz lezzetin fiyatı, makul sayılabilecek bir seviyededir. Eğer günün birinde Kütahya sokaklarına yolunuz düşerse bu yerel lezzetin tadına mutlaka bakın!

Tosunum Böreği

Lezzeti Şahane: Tosunum Böreği

İsmi biraz garipsenebilir ama tosunum böreği, Kütahya’da sık tercih edilen bir hamur işidir. Genelde kahvaltıların vazgeçilmezi olan bu hamur işinin lezzetini yanına alacağınız bir bardak çay ile ikiye katlayabilirsiniz. Puf puf görünüşüyle ismine benzetilen bu börek çeşidinin içinde kavrulmuş soğan ve yeşil mercimek bulunuyor. Sadece yöre halkı tarafından değil, şehre gelen turistler tarafından tercih edilen bu lezzete, Kütahya’daki lokanta ve kahvaltıcılarda denk gelebilirsiniz. Fiyatı oldukça makuldür.

Farklı Lezzet Sevenlere: Ispanaklı Șibit

Genelde kahvaltılarda ana öğün olarak tüketilen ıspanaklı şibit sadece Kütahya’da değil, Ege Bölgesi’ndeki birçok ilde bilinen ve oldukça sık tüketilen bir lezzettir. Ama bu yörenin yemeği muhteşem bir şekilde yorumlaması sebebiyle, ıspanaklı şibitin yenileceği en doğru adreslerden biri de Kütahya olmuştur. Oklavayla açılan bezelerin arasına ıspanaklı harç koyularak pişirilen ıspanaklı şibitin yapılışı oldukça pratiktir. Eğer siz de bu lezzeti denemek istiyor ama Kütahya’ya gitme fırsatı bulamıyorsanız, https//tarifdefteri.net/ sitesini ziyaret edebilir ve bu enfes lezzeti sofralarınıza getirebilirsiniz.

Bir şehri tanımanın tek yolu o ilin sokaklarını gezmek değildir. Özellikle bu şehir Kütahya ise o kentle ve kültürle iç içe geçmeli, yöresel lezzetlerini mutlaka denemelisiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan İL HIFZISIHHA KURULU KARARLARI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.