KURTDERELİ RÜZGÂRI ESMEYE BAŞLADI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

KURTDERELİ RÜZGÂRI ESMEYE BAŞLADI

Paylaş
 
Bu yıl 37.’si düzenlenen Geleneksel Kurtdereli Yağlı Güreşleri, kortej yürüyüşü ile başladı. Karesi Belediye binası önünde toplanan kalabalıkta  Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekilleri Kasım Bostan, Mahmut Poyrazlı,Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan,  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Karesi Kaymakamı Abdülkadir Demir, Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları ile vatandaşlar yer aldı. Kortej, bando takımı eşliğinde Kurtdereli Mehmet Pehlivan anıtına kadar yürüdü. Yürüyüşe Kosova’dan ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinden gelen gruplar da eşlik etti.
GEÇMİŞİN İHTİŞAMI GELECEĞE TAŞINIYOR
Kortej yürüyüşü sırasında duygularını ifade eden Vali Yazıcı, geçmişin ihtişamının geleceğe taşındığını söyledi.
Yağlı güreşlerin bireylerin kendi kültürlerini tanımaları açısından önemli bir toplumsal işlevi yerine getirdiğini belirten Vali Yazıcı, “Geleneksel sporlarımız, günümüzde, eski ihtişamına yaraşır bir gelişme içindedir. Medeniyetimizden gelen mirasa sahip çıkmamız gerekiyor. Ata sporlarımızın en önemlilerinden olan yağlı güreşleri, Balıkesir’de geliştirme amacıyla önemli çalışmalar yürütülmektedir. Bu spor dalını ruh ve beden disiplini açısından son derece faydalı bir aktivite olarak görmekteyiz. Milli kültürümüzü geleceğe taşımak için geleneksel sporlarımız önemli bir araçtır. Bu kültürü geleceğe taşıma adına yapılan çalışmalar için tebriklerimi ve takdirlerimi  sunarım.”dedi.
BALIKESİR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR KAHRAMAN
Ata sporuna sahip çıktıklarını belirten Vali Yazıcı, ” Bu etkinlik Balıkesir’in Turizm ve Kültürel anlamda tanıtımına da katkı sunmaktadır.Kurtdereli Mehmet Pehlivan, Balıkesir için çok önemli bir kahraman, dünyada bizi temsil etmiş cihan pehlivanıdır. Yağlı güreşleri yaşatabilmek, devam ettirebilmek amacıyla mücadele veren ve bu organizasyonu sürdüren başta Karesi Belediye Başkanımız olmak üzere etkinliğe katılan tüm pehlivanlara ve tüm halkımıza teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.”dedi.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA DEPREM HABERLERİ SON DAKİKA! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.