KURBANLIK FİYATLARI ARTTI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

KURBANLIK FİYATLARI ARTTI

Paylaş
 

Gönen Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Gedik, kurbanlık fiyatlarında geçen yıla göre yüzde 25 ile 30 arasında artış olduğunu belirtti. Gönen Kırmızı Et Birliği olarak kurbanlık satışı yapmayacaklarını bildiren Gedik, “Vatandaşımızın,kestiği kurbanı birlimize ait işletmede kıyma ve sucuk olarak işleyeceğiz” dedi.

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Gedik, kurbanlık fiyatlarında geçen yıla oranla artış olduğunu, bu artışında kuraklık sebebiyle yem ve saman fiyatlarındaki artışlar ile kurbanlık temininde çekilen sıkıntılardan kaynaklandığını kaydetti. Gedik, şunları söyledi:

”Birlik olarak canlı kurbanlık dananın kilogram fiyatını 18 lira olarak belirledik. Düve fiyatını da yine canlı kilogramını 17 lira, ikinci sınıf olarak tabir ettiğimiz ineğin canlı kilogram fiyatını da 15 lira olarak tespit ettik ”dedi.

Gedik, vatandaşların kurban alırken dikkat etmesi gerekenleri anlattı:
”Özellikle hayvanlarda kulak küpesine dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca hayvanın sağlıklı olması da çok önemli. Bunun için vatandaşlarımızın kurban alırken hayvanın pasaportundaki aşılarını kontrol edebilirler. Dış görünüş itibariyle de kurbanın canlı ve diri olması, üzerindeki tüylerini atmış olması gerekir. Yüzünde de salya, sümük gibi belirtilerin olmaması lazım. Geçtiğimiz senelerde kurban olmayan hayvanların da satışa sunulduğunu ve satıldığını gördük. Bir kurbanlık olan hayvanın 2 yaşını doldurması lazım. Bunu da hayvanın dişlerine bakarak anlayabiliriz. 2 yaşını doldurmuş bir hayvanın ‘kapak’ olarak tabir ettiğimiz dişleri çıkmıştır. Ama yaşı daha küçük olan hayvanların ise bu dişleri çıkmamıştır. Görüntü olarak hayvan büyük görülebilir ama kapak dişleri çıkmamış olabilir. Kapak dişleri de zaten diğerlerine göre büyük olduğu için hemen fark edilir.”

Kaynak: İlk Haber

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.