Kumaş Boyası | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

Kumaş Boyası

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Tarihe bakıldığında kumaş boyası ilk izlerine bugün Gürcistan bölesinde kalan bir mağarada görülmüştür. Arkeolojik araştırmalar gerçekleştiren grup, keten bir bez parçasına yaptıkları analizler ile beraber bez parçasının bir takım bitkileri kullanılarak boyandığını gözlemlemiştir. Benzer örneklere, pek çok yerde rastlanılmıştır. Yüzyıllardan beri pamuk, yün, ipek ve ketenden yapılan pek çok kumaş türü kumaş boyası ile boyanmaya devam etmektedir.

Günümüzde kumaş boyaları genel anlamda kullanım amaçları ve kullanım şekillerine göre iki grupta yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi toz durumunda yer aşan ve suyla uygulanan kumaş boya çeşitleridir. Bu tip boyama şekli ile boyanacak kumaş ve kumaş boyası genellikle sıcak su kullanılarak bir işleme tabi tutulmaktadır. İlk olarak kumaş boyası sıcak su içine boşaltılır ve boyanın suya karışması beklenmektedir.

Kumaş Boyası Uygulamaları

Boyanacak olan ürün pamuklu bir kumaş olması durumunda suya tuz atılması gerekmektedir. İpek gibi ürünler boyanacağı durumda suya sirke karıştırılması önerilmektedir. Boyanacak kumaş da lk olarak ıslatıldıktan hemen sonra bu karışımın içine atılması gerekmektedir. Bu işlem yaklaşık olarak 45 dakika civarında sürebilmektedir. Sopa benzeri bir alet yardımı ile beraber kumaşın boyalı suyla iyice karışması gerçekleştirilebilir.

İşlem tamamlandıktan hemen sonra alınan kumaş hemen sıkılmaması gerekir. Daha sonra ise kumaş üzerindeki boyanın eşit dağıtılması son derece önemlidir. Aksi durumda boyanacak olan kumaşın bazı kısımları daha koyu ya da daha açık kalmaktadır. Diğer bir kumaş boyası türü ise hafif kimyasallardan yer alan boyaları, desen verecek şekilde kumaşa uygulanmasıdır. Bu işlem için fırça kullanılmaktadır.

Kumaş boyaları renklerine göre çeşitlere ayrılmıştır. Sitemiz üzerinde onlarca kumaş boyası bulunmaktadır. Kumaş boyası ile günlük kullanılacak olan elbiseler de kolayca boyanabilmektedir. En çok sevilen yeşil renkli bir elbiseler lekelendiği zaman ve bu lekeyi çıkartamadığımız durumlarda, artık bu elbiseyi atmak yerine boyamaya tekrardan gönderebiliriz. Elbiselerin rengine göre o lekeyi kapayabilecek ve elbisenin ana rengini örtebilecek koyulukta olan renkler tercih edilmektedir. Sizde en özel kumaş boyası fiyatlarını https://www.hobi24.com/kumas-boyalari adresinden kolayca bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bandırma Web Tasarım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.