KULA;YUMURTADA İSTİKRAR SAĞLANAMIYOR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

KULA;YUMURTADA İSTİKRAR SAĞLANAMIYOR

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Balıkesir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula, yumurtadaki fiyat istikrarının sağlanamamasının, üretim, tüketim ve ihracat arasındaki dengelemenin yanlış yapılmasından kaynaklandığını söyledi.
Kula, yumurta gibi protein değeri yüksek besinin piyasadaki dalgalanmadan etkilenmemesi gerektiğini ve belli bir fiyatının olması gerektiğini belirtti. Yumurtadaki fiyat yükselişlerinin çeşitli nedenlerinin olduğunu vurgulayan Kula, “Yumurtada zaman zaman dalgalanmaların sebebi üretim-tüketim-ihracat dengesidir. Bunlardan birinde eksik olduğu zaman yumurta fiyatlarının dalgalanması normaldir. Kuş gribiyle beraber hayvan varlığında azalma olmuş yumurta fiyatları da olması gereken gerçek fiyatlarına ulaşmıştır” diye konuştu.
Yumurta fiyatlarına mevsim değişikliklerinin de etkili olduğunu dile getiren Kula, şunları kaydetti: “Bu dönemde fiyatların yükselmesi, üretimin azalmasının yanı sıra tüketimin artmasıyla ilgilidir. Özellikle okulların açıldığı bu dönemde soğuyan havaların da etkisiyle yumurta tüketimi artar. Şu anda fiyatlar, gerçek fiyatlarına ulaşmıştır. Yumurta üreticileri, ülkemizde planlaması yapılmaması nedeniyle fiyat istikrarı sağlanmadığından üretimin fazla olduğu dönemlerde ürünün ucuzlaması yüzünden zarar ediyor. Uzun süreli zarar eden işletmeler, iflasa kadar gitmektedir.”

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.