Kooperatifler Sorunlarına Çözüm Bekliyor | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

Kooperatifler Sorunlarına Çözüm Bekliyor

Paylaş
 

Erdoğan Kaya başkanlığında toplanan Bandırma Ticaret Odası 6.Meslek Komitesi tarımsal kalkınma kooperatiflerinin sorunlarını ele aldı.

Gelişmiş ülkelerde tarım ve hayvancılık kooperatiflerinin önemli bir ekonomik ve sosyal güç haline geldiğini dile getiren Kaya “Bugün dünyanın gelişmiş birçok ülkesinde tarım ve hayvancılık kooperatifleri önemli bir ekonomik güç haline gelmiştir. Anadolu’dan gelen 800 yıllık örgütlenme birikimi, 150 yıllık kooperatifçilik deneyimi,5 milyona yakın üye potansiyeli ve 1925’ten günümüze kadar süregelen birçok yasal düzenlemeye rağmen Türkiye’nin kooperatifçilik alanında başarı sağladığını söylemek mümkün değildir” dedi.

Kaya “Türkiye’de kooperatif örgütlenmenin başarılı olabilmesi için evrensel kooperatifçilik ilkelerinin eksiksiz uygulanmalı, üyelerde örgüt bilincini geliştirecek eğitim çalışmalarının artırılmalı, yasal mevzuatın Avrupa Birliği’ne uyumu sağlanmalı ve model ihtisas kooperatiflerinin öne çıkarılması gibi çalışmaların yapılması gerekmektedir” ifadesini kullandı.

Başarısızlığın geri planında iktisadi, bürokratik, idari ve sosyolojik nedenlerin yer aldığını dile getiren Kaya, Türkiye’de kooperatifçilik alanındaki mevcut sorunları finansman, pazarlama, üst örgütlenme, mevzuat, yönetim, denetim, eğitim olarak özetledi. Kaya, finansmanla ilgili problemlerin kooperatiflerde düşük ortaklık payının bulunması, bunların zamanında, tam olarak ödenmemesi ve kredi finansmanına ilişkin özel kuruluşların bulunmayışından kaynaklandığını sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA'DA BUGÜN SU KESİNTİSİ YAŞANIYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.