KODLAMA EĞİTİMİNDE AYVALIK FARKI | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
grand serenay hotel

KODLAMA EĞİTİMİNDE AYVALIK FARKI

Paylaş
 

Ayvalık ilçesinde, lise öğrencilerine Android ile Mobil Programlama eğitimi verilmeye başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Türkiye’de pilot olarak öğrencilere yönelik kodlama eğitiminin verildiği Ayvalık, bu kez Android ile Mobil Programlama Eğitimi’nde öncü oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, algoritmik ve bilişimsel düşünme becerilerini öğrencilerde geliştirmek amacıyla 5 ve 6. sınıflarda zorunlu, 7 ve 8. sınıflarda seçmeli olan bilişim teknolojileri ve yazılım dersi öğretim programının kodlama eğitimi konusunda güncellenmesi için çalışma yürütürken, Ayvalık Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi öncülüğünde lise öğrencilerine yönelik Android ile Mobil Programlama Eğitimi verilmeye başlandı.

Hafta sonu 8 saat olmak üzere iki buçuk ay sürecek eğitimin ilk grubu Cunda Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde ders görüyor. 21 kişilik ilk grup sertifika almaya hak kazandıktan sonra 20 kişilik gruplar halinde eğitime devam edilecek.

Eğitim veren yazılım mühendisi Gamze Oruç Altınok, Android’in mobil cihazlar için geliştirilen Linux tabanlı, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğunu hatırlattı. Günümüzde artık hemen hemen herkesin olmazsa olmazı haline gelen cep telefonları ve tabletlerdeki programları 21 öğrencisinin de yazmayı öğrenmeye başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Altınok, “Teknolojiyi her şekilde kullanıyoruz zaten. Aynı şekilde cep telefonlarımızı da öyle. Bu eğitimlerin ardından, telefonu kullanmayı değil, yazılımlarıyla üretmeyi amaçlıyoruz. Kullandığımız tüm uygulamaları Play Store ya da App Store’dan indirmek yerine kendimiz yazabilmeyi hedefliyoruz. O yüzden de gençlerimize yönelik proje bazlı bir eğitimi hayata geçirmek istedik.” dedi.

Yazılımın birçok avantajı olduğunu kaydeden Altınok, “Biz, bu eğitimlerde öğrencilerimize Java ve Pyhton ile kodlamayı öğreteceğiz. Android Stüdyo Programı kullanıyoruz zaten.” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Kadınlara Yönelik E-ticaret Sitesi Miss Ageless Açıldı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.