KIRMIZI ET FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN SEBEBİ NE? - Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

KIRMIZI ET FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN SEBEBİ NE?

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemalettin Özden, İlkhaber’e yaptığı açıklamada “Son dönemde kırmızı et piyasasında yaşanan fiyat dalgalanmalarını yalnızca üretici tarafından kaynaklanıyormuş şeklinde değerlendirmek yanlış bir yaklaşımdır” dedi.

Kırmızı et piyasasında üretici, et sanayicisi, aracı, toptancı, market olmak üzere birden fazla paydaşın bulunduğuna dikkat çeken Özden “Kırmızı et üreticiden çıkıp tüketiciye ulaşıncaya birçok paydaşın işleminden geçmektedir. Kasaplık hayvan ve kırmızı etin tüketici fiyatlarında meydana gelen dönemsel fiyat artışlarında yetiştiren ve üreten köylünün en ufak bir etkisi ya da payı bulunmamaktadır. Buna rağmen son günlerde bazı kesimler tarafından kırmızı et piyasasında meydana gelen fiyat artışının üreticiden kaynaklandığı, üretici kesiminin fırsatçılık yaptığı şeklindeki açıklamaları asılsız ve art niyetli olarak değerlendiriyoruz” ifadesini kullandı.
-Spekülatif girişimler
Özden “İthalattan rant beklentisi içinde olan kesimlerin kırmızı et piyasasında ortaya koydukları spekülatif nitelikli girişimlerin yılın belli bir döneminden ziyade kurban bayramı öncesini hedef alması oldukça düşündürücüdür. Bu bağlamda sığır ve koyun eti fiyatlarında meydana gelen olağandışı dalgalanmalar her yıl kurban bayramı öncesi meydana gelmektedir. Söz konusu fiyat dalgalanmalarının nedeni, kasaplık hayvanı yetiştiren besleyen köylü kesimi değildir” dedi.
-Hayvan ithalatı
Büyükbaş hayvan ithalatına da değinen Özden “Gerektiğinde bir alternatif olarak değerlendirilmesi gereken ithalat seçeneği, kısa vadede tüketici tarafında bir rahatlama sağlamakla beraber uzun vadede üretim piyasasının sahip olduğu dengeler üzerine olumsuz etki yaratmaktadır. Bu nedenle, özellikle kırmızı et ve süt ürünleri ithalatında iç piyasa dengelerinin çok dikkatle değerlendirilmesi ve izlenmesi gerekmektedir. Yerli üretici kesiminin zarar görmemesi için ithalat uygulanan gümrük vergisi kesinlikle kaldırılmamalıdır. Gümrük vergisinin kaldırılması halinde yerli üretici zarar görmekle kalmayıp, ithalat yapılan ülkelerde kasaplık sığır ve karkas fiyatlarının artmasına da yol açacaktır. İthalat genel olarak besilik veya kasaplık canlı sığır ve karkas şeklinde gerçekleştirilmektedir. İthal edilen miktar, mevcut insan nüfusuna bölündüğünde kişi başına tekabül eden et miktarı oldukça cüzi miktardadır. Yerli üretim ya da ithalat seçeneğinin hangisini tercih edilirse edilsin kırmızı et piyasasındaki fiyatlar, bazı kesimlerce keyfi olarak belirlenmekte veya değiştirilmeye çalışılmaktadır. Et piyasasında iyi niyetli olmayan bir kısım aracı, stokçu, perakendecinin disipline edilmesi adına ithalatın artan oranlarda sürdürülmesi halinde, bu işten asıl ve en fazla zararı, fiyatın belirlenmesinde en ufak bir söz hakkı olmayan yetiştirici ve besici kesimi görecektir” dedi.

İlkhaber

Bir önceki yazımız olan PKK'LILARIN O KAMPA KAÇMA NEDENİ ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.