KIRCI "YENİ VE GÜÇLÜ TÜRKİYE HAYALİMİZ KADINLARIN GÜÇLENMESİYLE GERÇEKLEŞECEK" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

KIRCI “YENİ VE GÜÇLÜ TÜRKİYE HAYALİMİZ KADINLARIN GÜÇLENMESİYLE GERÇEKLEŞECEK”

Paylaş
 

TBMM ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle düzenlenen “15 Temmuz Kahraman Kadınlar” programına katılan AK Parti Balıkesir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Sema Kırcı açıklamalarda bulundu.

Kırcı “Kadınlarımızın, Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım. Fedakar, cefakar kadınlarımız herşeyin en güzeline layıktır. Elbette kadınlarımız senede bir gün değil, her gün değerlidir. Ancak kadınlara dair sorunların ele alınması ve onların her alanda güçlenmesi için atılacak adımların konuşulması açısından bu gün önemli bir gün” dedi. Kırcı “Kadınlarımız bizim kültürümüzde çok değerlidir. Öyle ki yasamızın adı Anayasa, vatanımızın adı Anavatandır. 125 yıl önce Nene Hatun’un gösterdiği kahramanlığın benzerini, kadınlarımız 15 Temmuz’da yine göstermiştir. Yürekli kadınlarımız canlarını ortaya koymuştur. O gece meydanlara gözünü kırpmadan inen kahraman kadınlarımıza milletimiz minnettardır. Türk kadını hain darbe teşebbüsüne karşı vatan savunmasını tankların önüne durarak vermiştir. Vatanını, bayrağını düşürmemiştir. İşte Türk kadını budur. Bugün burada 15 Temmuz’un gazi kadınlarıyla birlikte olmak bizleri hem duygulandırdı, hem de gurur verdi” dedi.

Kadınlar için yapılan yasal düzenlemeler
“Ülkemizdeki kadınların hukuki, ekonomik, siyasi, eğitim alanlarındaki konumları son 15 yılda düzelmiştir. Hükümetlerimiz döneminde kadınlarımız için devrim niteliğinde yasal düzenlemeler gerçekleştirdik. Anayasanın 10. maddesine; “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür” fıkrası eklenmiştir. “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” yürürlüğe girmiştir. “Kadın İstihdamının Artırılması ve Fırsat Eşitliğinin Sağlanması” konulu Başbakanlık Genelgesi yayımlanmıştır. TBMM’de Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurulmuştur. Doğum yardımı başlatılmış, yeni doğum yapan anneye ücretsiz izin süresi uzatılmıştır. KOBİ kredilerinde kadınlara kredide kefalet oranı %85’e çıkarılmıştır. Bunun gibi daha bir çok yasal düzenleme son 15 yılda yürürlüğe girmiştir.”

Siyasi alanda kadınlar
“Kadınların hukuki, siyasi alanda yükselmesi AK Parti döneminde olmuştur. Partimizin kurucu Genel Başkanı olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük desteğini arkasına alan kadınlar, memleketin dört bir yanında diğer kadınlara siyasette yer açmıştır. Kadınların erkek egemen bir alan olan siyasette yer edinebilmesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü desteği ve kadınların bu alanda söyleyecek sözü, yapacak işleri olduğuna dair inancıdır. Bugün siyasetin her alanında, Parti kadrolarımızda, TBMM’de, yerel yönetimlerde kadınların sayıları artmıştır. Kasım 2015 Genel Seçimlerinde TBMM’deki kadın milletvekili oranı % 14,73 ile Cumhuriyet tarihindeki en yüksek orana ulaşmıştır. 2009 yılında %0.9 olan kadın belediye başkanı oranı %300 artarak 2014 yılında %2.7’ye ulaşmıştır. 2009 yılında %4.5 olan kadın belediye meclis üyesi oranı 2014’te %10.7’ye yükselmiştir.
Yalnızca kadın hakları açısından değil insan hakları açısından da geri kaldığımız bir konu olan başörtüsü, hükümetimiz tarafından toplumun da yüksek desteğini alarak çözülmüştür. Ben de partim tarafından ilk başörtülü divan üyesi seçilerek görev yapıyorum ve bir kadın olarak bundan gurur duyuyorum.
İş hayatında kadınların varlığı hem ülke ekonomisi, hem de kadınların güçlenmesi açısından önemli bir konu. Hükümetimiz iş hayatında kadınların istihdamı için önemli politikalar yürütmüştür. Bu politikaların sonucunda 2002’de %20 olan kadın istihdamı oranı 2015’te %28’e çıkmıştır. Kadınların iş gücüne katılım oranı ise 2002’de %23’ten bugün %32’ye çıkmıştır.”

Kadına şiddete sıfır tolerans
“Kadına şiddeti önlemek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın çok başarılı politikaları mevcuttur. Kadına şiddete sıfır tolerans prensibiyle hareket eden hükümetimiz, şiddetin önlenmesi, tedbir alınması, cezaların arttırılması ve şiddet gören kadının devlet tarafından korunmasını kanunlarla sağlamıştır.”

Eğitim olmazsa olmaz
“Eğitimli kadın demek, eğitimli toplum demektir. Kız çocuklarımızın eğitimi, gelecek nesillerin inşaası demektir. Yeni ve güçlü bir Türkiye hayalimiz varsa buna öncelikle eğitimle başlamalıyız. Bu konuda hükümetimizin politikaları çok başarılı sonuçlar vermiştir. 2002 yılında %80 olan olan kadınların okur-yazarlık oranı bugün %94’e çıkmıştır. Maddi imkanı olmayan aileler için eğitim yardımı yapıyoruz. Ödemeleri doğrudan annelerin hesabına yapıyoruz. Şu ana kadar 2 milyon haneye bu yardımı verdik.”

Güçlü kadın güçlü toplum
Bahsettiğimiz rakamlar, oranlar yeterli midir? Elbette hayır. Kadını daha da güçlendirmek için partimiz, hükümetimiz, devletimiz güçlü politikalar üretmektedir. Ancak kadınların karşılaştığı sorunlar, aynı zamanda tüm toplumun sorunudur. O yüzden bu sorunu çözümlerken toplumun tüm kesimleriyle bir ortaklık içinde olmamız gerekmektedir. Kadın istihdamında devlet üzerine düşeni yaparken işverenlerin de aynı şekilde üzerine düşeni yapması sorunun çözümünü kolaylaştırır. Kız çocuklarının eğitimi için devletin verdiği desteği babaların da göstermesi çok önemlidir. Kadınların karar alma mekanizmalarında yer alması için Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği gayreti tüm siyasetçilerin ve devlet adamlarının göstermesi gerekmektedir. Kadınların sorunlarının çözümünde sivil toplum örgütlerinin, akademisyenlerin fikirleri, etkinlikleri bizleri hep beraber ileriye götürür. Kadınların sorunları tüm toplumu ilgilendiriyor ve bunu ancak birlikte çözebiliriz.
Bugün dünyada kadınların problemlerini tamamen çözmüş bir ülke yoktur. Her ülkenin kendi sosyolojik, demografik, ekonomik yapısına göre problemler farklılık göstermektedir. Bazıları ülkemizi kadın sorunları üzerinden eleştirmeyi çok seviyor. Bugün en gelişmiş batı ülkelerinin içinde kadına şiddeti tamamen çözen ülke yoktur. Bizim kültürümüz, kadim medeniyetimiz kadınlara en yüksek değeri vermektedir. Yeter ki kültürümüzün, inancımızın, medeniyetimizin öğretilerini unutmadan bugünün şartlarında sorunlarımızı çözebilelim.
El attığı her işte başarılı olan çalışkan, fedakar, yürekli kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar, her alanda eşit, eğitimli, güçlü kadınlarımızın sayısının çoğalmasını can-ı gönülden temenni ederim.”

KAYNAK:İlkhaber

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.