Kırcı "Suriye, asrın turnusol kağıdıdır" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

Kırcı “Suriye, asrın turnusol kağıdıdır”

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Kırcı “Suriye, asrın turnusol kağıdıdır”

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, Suriye’de son 5 yılda yaşananlar insanlık adına pek çok dersler içerdiğini. Suriye üzerinden ortaya çıkan en önemli sonucun yüzyıllardır insanlığa referans olarak sunulan batı değerlerinin ve batı medeniyetinin iflası olduğunu belirtti.

Hiçbir medeniyetin vicdansızlık üzerinden devamını sağlayamayacağını ifade eden Kırcı. “Tüm dünyanın gözleri önünde yüz binlerce masum insan öldürüldü. 20 bin çocuğun hayatını kaybetmesine sözüm ona modern dünya seyirci kaldı. İnsanlık, adeta yeniden karanlık çağlara geri döndü. Bundan tüm insanlığı kurtarmak ve yeniden “değerler” üzerine inşa edilen bir medeniyetin inşası için çalışmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Ak Parti Balıkesir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Sema Kırcı Tügva (Türkiye Gençlik Vakfı) Türkiye Kadın koordinatörler toplantısına katılarak bir konuşma yaptı.

Batı medeniyetinin insana bakışı problemlidir.
Kırcı konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “Batı Medeniyeti’nin “insan”a bakışı sorunun asıl kaynağıdır. İnsani doğuştan kötü kabul eden ve büyük ölçüde Hıristiyan öğretisinden esinlenen bu anlayış Rönesansla birlikte değişime uğramıştır. Rönesans bir anlamda insanın yeniden keşfedilmesidir. Ne var ki, bu kez aklın öne çıkması, rasyonalitenin insanı ve insan aklını adeta ilahlaştırması, insanı dinden ve bu yönüyle bir yanını eksik bırakan aydınlanma felsefesi insanı sosyal çevresinden, toplumdan hatta Yaratıcısından uzaklaştıran “yalnız birey” haline getirmiştir.Modern insan özgürdür…İnancın sınırlarını dahi kendisi belirlemek ister. Modern insan doyumsuzdur…Sahip olmak ister…daha çok ve daha iyiye sahip olmak. Oysa İslam anlayışında insan ne mutlak iyi ne mutlak kötüdür. İnsan, yeryüzüne özgür olarak gönderilmiş, olumlu ve olumsuz güçlerle donatılmıştır. İnsanın tercih hakkı vardır. Bu tercih hakkıdır ki insanı yaratılanların en şereflisi makamına eriştirir. Daha da ötesi insan dünyaya imtihan için gönderilmiştir… İmtihan sonucunda kazanmak da kaybetmek de insanın elindedir.”

İnsan kelimesinin anlamı itibariyle (e-n-s) ünsiyet ve yakınlık kurma anlamlarına geldiğini belirten Kırcı. “Bireyin karşısına sosyal hayat içinde var olan insan kavramı karşımıza çıkar. Bizim dünya görüşümüzde insan yalnızca diğer insanlarla değil, evrenle, Yaratıcı ile ilişki içindedir ve sistemin tam da içindedir. Aydınlanma düşüncesinin ön plana çıkardığı ve insanı adeta kutsallaştıran “akıl”,İslami anlayışta, insanın sorumlu tutulmasının ön koşuludur. İmam-I Gazali ‘ye göre insan Allahı aklıyla bilir ve itaat eder. Farabi’ye göre ise Allah, insanın aklıyla kötülüklerden korunmasını ister.”dedi.

Batının yalnızca “mülteci sorunu” vardır
“İnsana bakış da ve insanı ele alışta ortaya çıkan bu farklılık aslında medeniyet tasavvurlarına ve dünya görüşlerine de yansımıştır. Bu nedenle bugün Türkiye’nin Suriye konusunda insanca takındığı tavır ve konuyu ele alışına inat Batının yalnızca “mülteci sorunu” vardır. Bu yüzden, yıllarca seyirci kalınan bir savaş, ancak mülteciler Avrupa kapılarına dayandığı zaman bir sorun olarak algılanmıştır.”

Modern insanı aşmak ve yeni insana ulaşmak zorundayız.
“Birey’den insana varan yolu aşmak zorundayız. Vicdanı olan, ahlaklı, adaletli, empatik insanı bulmak zorundayız. Yeniden insan olmak zorundayız. Yeni insan, üstlendiği değerlerle ekonomiden, sanata, uluslararası ilişkilerden sosyal ilişkilere dönüştürücü gücünü kullanmalı. Dünyada her yıl 1 milyon insanın intihar ettiği dünyamızda bir şeylerin yanlış gittiğini ve bir müdahale gerektiğini kavramak zorundayız. İnsanlık mutlu ve tatminkar değil… Tüketmek, daha çok tüketmek, sahip olmak ve özgürleşmek düşüncesi insanlığa ne yazık ki arzu edilen huzuru ve dünyamıza barışı getirmedi. İnsanlık adına modernden post moderne bir süreç başlamalı. Yeni insan yeni medeniyet inşasının temel unsurudur. Kendine yolculuğunu tamamlayan, evrenle, toplumla ve Yaratıcısıyla ilişkisini sil baştan yeniden tanımlayan insan, değerlerin önemsendiği, vicdanın sesinin duyulduğu yeni medeniyetin de kurucusu olacaktır.”

Suriye, asrın turnusol kağıdıdır
Kırcı, Tügva Türkiye Kadın koordinatörler toplantısına yaptığı konuşmada “Bu yüzden, gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki Suriye, asrın turnusol kağıdı olmuştur… İnsanlığın asırlar sonra yeniden bir aydınlanma ihtiyacı içinde olduğu artık hakikattir ve bu sorgulamanın başlaması belki de bu denli ağır bir krizden insanlığın elinde kalan tek kazanç olacaktır.” ifadelerini kullandı.
Tügva’nın yüksek istişare kurulu üyeliği görevini de yürüten Sema Kırcı,”Tügva’ya bu süreçte önemli bir görev düşmektedir. Tügva, bir iyilik hareketidir. Tügva, değerlerimizin genç nesillerce benimsenmesi ve yaşatılması anlamında yalnızca Türkiye genelinde değil, ülke sınırlarını aşan çalışmalar yapmaktadır. Tüm bu çabalar, insanlığın ümidi haline gelen yeni medeniyetin inşasında hayati öneme sahiptir.” dedi.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.