KİM SAHİP ÇIKACAK? | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

KİM SAHİP ÇIKACAK?

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Eski Bandırma Devlet Hastanesinin ana binası ilgisizlikten dolayı çökme tehlikesiyle karşı karşıya. Son zamanlarda serserilerin ve ayyaşların yuvası haline gelen tarihi bina Bandırma’nın göbeğinde bir toplumsal çıbana dönüştü. Binanın en ufak sarsıntıda yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olması bir yana, Bandırma’nın kendi tarihini yansıtan böyle değerlere ilgisiz kalınması da oldukça düşündürücü. Bina yıkılmadan önce birileri bu tarihi esere sahip çıkmalı ve binayı yeniden Bandırmaya kazandırmalı.
Bir Tarihi Eserin Acı Hikâyesi
1931 yılında Evkaf Umum Müdürlüğü talimatıyla Pertevniyal Vakfından Bandırma Belediyesine tahsis edilen 15.000 lirayla yapımına başlanan hastane uzun yıllar Belediyeye bağlı olarak çalışmalarını sürdürdü. Daha sonra Bandırma Devlet Hastanesi olarak Sağlık Bakanlığına geçen binanın yanına ek binalarda yapılarak hastanenin hizmet kapasitesi arttırıldı. 2010 yılında Bandırma Devlet Hastanesinin yeni hizmet binasına geçmesiyle birlikte burada ki tüm binalar boşaltıldı. O dönemin İlçe Toplum Sağlığı Müdürü Zafer Yılmaz binaların farklı alanlarda tekrardan hizmete girmesi için diş hastanesi, acil servis, toplum sağlığı merkezi, 112 Ambulans merkezi pek çok proje hazırlasa da Bakanlık nezdinde bir sonuca ulaşamadı. Sonrasında ek binalarda yapılan incelemede, depreme dayanıksız olduğu ortaya çıkınca binalar tamamen terk edildi. Bu süreçten sonra fuhuş ve uyuşturucu yuvası halini alan Bandırma Devlet Hastanesi ek binaları en sonunda uzun uğraşlar sonucu yaptırılabilen ihale sonucunda yıkıldı. Geriye ilk yapılan tarihi bina kaldı. Yıllarca sağlık alanında Bandırmaya hizmet vermiş bu tarihi bina şimdi adeta can çekişiyor. Son dönemlerde ayyaşların yuvası haline gelmeye başlayan bina daha farklı tehlikelere de kapı aralıyor.
Tarihi bina ile ilgili belirsizlik hala kendini koruyor.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.