KILKIŞLI "BANDIRMA SEVDAM TARTIŞILAMAZ!" | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

KILKIŞLI “BANDIRMA SEVDAM TARTIŞILAMAZ!”

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Bandırma’da Ticaret hayatının merkezi konumunda olan Bandırma Ticaret Odası’nın 4 yıldır Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan İşadamı Mehmet Kılkışlı Marmara Sektör Dergisi’ne konuk oldu. Kılkışlı iş hayatından yatırımlarına, Bandırma Ticaret Odası’nın 4 yıllık faaliyetlerinden 9 Nisan 2018 tarihinde yapılacak Oda seçimlerine kadar geniş bir yelpazede sorulara cevap verdi.

Bandırma Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kılkışlı hizmet sürelerinde 4 yıllarını doldurduklarını belirterek, bu süreçteki temel amacımız üyelerimize hizmet etmek, üyelerimizin rekabet gücünü arttırmak ve iş ortamlarını iyileştirmek oldu dedi.

“HİZMET ARTTIRICI YATIRIMLAR İLE ODAMIZIN PRESTİJİNİ YÜKSELTTİK”

Şehir Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Bandırma Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kılkışlı “ Hizmet arttırıcı yatırımlar ile odamızın prestijini ve kurum imajını yükseltecek yatırımlara imza attık. Bir yandan bu yatırımları yaparken bir yandan da Odamız gelirlerini arttırmayı başardık. 4 yıl sürecinde gelirlerimizde % 235 oranında artış sağladık. Kuşkusuz gönül çok şeyler daha yapmak isterdi.

“HAYALİ PROJELER BİZE GÖRE DEĞİL”

Bandırma Ticaret Odası Başkanlığı’na talip olacak arkadaşlarımız hayali projeler peşinde koşmamalılardır. Ticaret Odası sorumluluğunda ve yetki alanlarında olmayan konularda ahkam kesmeleri oda üyelerini kandırmak olur. Bazı projeler tamamen siyasilerin yetkilerindedir. Onların yapacağı hizmetlerde sivil toplum örgütleri olarak katkı yapabiliriz. Böylesi projeleri biz gelince yapacağız demek ciddiyetle bağdaşmaz. “

SGK BİNASI’NIN BANDIRMA’DA AÇILMASI

Ticaret Odası olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Bandırma’da açılmasına öncülük etmelerinin kente çok büyük artı değer getirdiğini belirten Mehmet Kılkışlı “ Sigorta işlemleri için Balıkesir’e gidilmesi hem para hem de zaman kaybına neden oluyordu. Üç yılda ortalama 250 Bin kişinin SGK gittiğini düşünürsek Bandırma ekonomisine 10-15 milyon arasında tasarruf sağladığımızı görürsünüz.

Odamızın teşebbüsü ile başlatılan İstanbul Bandırma arasındaki deniz uçak seferleri ne yazık ki Bandırmalılar tarafından ilgi görmedi. Anlaşma yaptığımız şirket seferlere devam etmek için belli bir oranda yolcu garantisi istedi. Odamızı sıkıntıya sokabilecek böylesi bir garantiyi vermek akılcı gelmedi. Belki firma yaz aylarında deniz uçağı seferlerine başlamak isteyebilir.

ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ’NİN KURULUŞ AŞAMASINDA YER ALDIK

Bir ilçede kurulan 3 Üniversiteden biri olan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinin kuruluş aşamasında Ticaret Odası olarak yer aldık. Ticaret Borsası, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Milletvekilimiz Cemal Öztaylan üniversitenin Bandırma’ya kazanılmasında büyük rol oynadılar. Başta söylediğim işte tam da buydu. Ticaret Odası olarak Bandırma’ya Üniversite açtıracağız demek hayal satmak olurdu. Ancak siyasilerin öncülüğünde yapılacak çalışmalara oda olarak katkı yapabilirdik. Bizde öyle yaptık.

ÜYELERE ÜCRETSİZ HUKUK HİZMETİ

Görev sürecimizde üyelerimize ücretsiz hukuk danışmanlık hizmeti vermeye devam ettik. Her Çarşamba günü avukat arkadaşımız bu hizmeti üyelerimize veriyor. Bizden önce yapılan erzak yardımlarına ve öğrenci burslarına ara vermeden devam ettik. TOBB gıda yardımları kapsamında odamız bütçesinden de katkı yapılarak 5 yılda toplam 247 Bin bütçe ile 43 Bin erzak paketi ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Yine görev yaptığımız dönemde her yıl 90 öğrencimize karşılıksız burslar verdik. Bu burslar için 567 bin lira harcadık.

“KOSGEB KURSLARI DÜZENLENDİK”

Kardeş oda projemizle üyelerimize yeni iş alanları açma gayretinde olduk. Büyük bir firmamız bu proje ile yeni anlaşmalara imza attı. KOSGEB ile beraber düzenlediğimiz kurslara devam ettik. Kurslara katılan 13 Oda üyemiz KOSGEB uygulamalarından yararlandı. Üyelerimiz ile yurtiçi ve yurtdışı fuarlara ziyaret amaçlı organizasyonlar yaptık. Kurduğumuz sanal fuardan benim beklediğim verimi alamadık. Şirketlerin kendilerini tanıtma açısından iyi fırsattı. Ancak 54 üyemiz ve sanal fuardan yararlandı.”

“TÜRKİYE’DE İLK 10’DA!”

Meslek komitelerinin düzenli çalışmaları açısından Türkiye’de ilk 10 sırada yer aldıklarını ifade eden Kılkışlı “ Bu konuda üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Meslek komiteleri düzenli ve çok faydalı toplantılara imza attı. Bir ticaret odasında meslek komiteleri ne kadar başarılı olurlarsa oda da o kadar başarılı olur. Bandırma Ticaret Odası’nın başarılı çalışmalarının temelinde meslek komitelerinin başarısı yatmaktadır.

ALIŞVERİŞ GÜNLERİ İLE BAYAN GİRİŞİMCİLERE DESTEK

Bandırma Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu organizasyonunda kadın iş yeri sahipleri ve evde el emeği ile üretim yapan kadınların ürünlerini tanıtmak, girişimciliği cesaretlendirmek ve ekonomiyi canlandırma adına Alışveriş ve Tanıtım Günleri düzenledik. Geleneksel hale gelen bu etkinliğimiz bu sene de 15/17 Mart tarihleri arasında Kapalı Çarşıda yapılacak.

SOSYETE PAZARININ İPTALİ

Yapılması planlanan sosyete pazarının iptali için oda başkanlarımız ile ortak bir çalışma yaptık. Belediye Başkanı Dursun Mirza’yı ziyaret ederek bu pazarın Bandırma esnafına zarar vereceğini anlattık. Sağ olsun Dursun Mirza başkanda bize hak vererek sosyete pazarının açılmasına izin vermedi. Kendisine gösterdiği anlayış için teşekkür ederiz. “

SEVGİ YOLU’NDAKİ BİNA

Bandırma Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kılkışlı ile yaptığımız uzun ve güzel sohbeti Sevgi Yolu üzerinde temellerinin atılmasının beklendiği binayı sorarak noktaladık. Binanın yapılması konusunda gecikmeler yaşandığını belirten Kılkışlı “ Ancak bu gecikme bizden kaynaklanmadı. Bu arada temeli güçlendirme adına zeminde kazıklar çakıldı. 15 gün içinde ihaleyi sonuçlandıracağız. 2018 yılının sonuna kadar binanın biteceğini söyleyebiliriz.

“KAZANAN BANDIRMA TİCARET ODASI OLSUN”

Son sözlerimi Nisan ayında yapılacak seçimler için söylemek istiyorum. Bu makamlar hiçbirimizin özel yerleri değil. Üyelerimiz yaptığımız çalışmalara bakarak seçimlerini yapacaklar. Aday olan bütün arkadaşlarım daha iyi hizmetler yapmayı hedeflediklerini biliyorum. Seçimlere katılacak tüm üyelerime başarılar diliyorum. Kim kazanırsa kazansın, kazananın Bandırma Ticaret Odası olması dileğiyle. “ dedi.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.