foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

KILIÇDAROĞLU BASIN AÇIKLAMASI

19989552_1506185026108738_1205650362120989263_n
Paylaş
 

CHP Lideri, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü özel gündemiyle toplanan TBMM’de konuştu;

Kılıçdaroğlu: Darbe girişiminin üzerinden geçen bir yıl içinde, yapılması gerekenler yapılmamış, yapılmaması gereken ne varsa tamamı yapılmıştır.

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, “15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ” ÖZEL GÜNDEMİYLE TOPLANAN TBMM GENEL KURULU’NDA KONUŞTU (15 TEMMUZ 2017)

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun konuşması şöyle:

Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016 gecesinde gerçekleştirdiği darbe girişiminin 1’inci yıl dönümündeyiz. Darbe girişiminin 1’inci yıl dönümünde darbenin başarısız kılınmasında en önemli rolü üstlenen tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Darbe girişimine halkımızla birlikte direnmiş Gazi Meclisimizin siz değerli mensuplarına, Gazi Meclisimizin bir mensubu olarak şükranlarımı iletiyorum. Öte yandan Gazi Meclisimiz ve halkımız kadar Peygamber Ocağı olarak kabul edilen ordumuzun parlamenter demokrasimize sahip çıkarak terör örgütüne karşı direnmesi de bizlere onur vermiştir. Bu nedenledir ki, darbe girişiminin önlenmesine canı pahasına katkı sağlayan Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in şahsında Türk Silahlı Kuvvetleriyle Emniyet Teşkilatımızın tüm şehitlerine Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Dünyanın en kanlı ve sinsi terör örgütlerinden biri olan FETÖ’nün ülkemiz demokrasisine yönelik darbe girişiminin başarısız kılınması halkımızın topyekûn olarak parlamenter demokrasimize sahip çıkmasıyla sağlanmıştır.

DARBE GİRİŞİMİ BÜTÜN BOYUTLARIYLA MASAYA YATIRILMALI

Değerli milletvekilleri, Türkiye’nin bir daha darbe girişimleriyle karşı karşıya kalmaması için iki temel koşulun yerine getirilmesi gerekir. Bunlardan ilki, demokrasinin geliştirilmesi ve derinleştirilmesidir. Yani hukuk sistemimizin darbe hukukundan arındırılmasıdır. Bunu 16 Temmuz 2016 günü toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda da ifade ettim. İkincisi ise, darbe girişiminin bütün boyutlarıyla masaya yatırılması ve tüm karanlık noktaların aydınlatılarak gerçeklerin gün yüzüne çıkarılmasını sağlamaktır.

GKB VE MİT MÜSTEŞARININ MİLLİ İRADEYE BİLGİ VERMESİ SAĞLANAMAMIŞTIR

Değerli milletvekilleri, 15 Temmuz gecesi bu çatı altında gösterilen kararlılık Darbe Girişimini Araştırma Komisyonunun çalışmalarına üzülerek ifade edeyim ki yansıtılmamıştır. Darbe girişiminin hemen hemen bütün ayrıntılarına vâkıf Genel Kurmay Başkanı ve MİT Müsteşarının komisyona gelerek milli iradenin temsilcilerine bir daha ifade ediyorum, milli iradenin temsilcilerine, yani sizlerin arasından seçilen komisyon üyelerine bilgi vermesi sağlanamamıştır. Bu iki değerli bürokratın komisyona gelerek milli iradenin siz değerli temsilcilerin sorularına yanıt vermek yerine, komisyona yazılı olarak bilgi vermeyi tercih etmeleri kabul edilir değildir. Temel soru şudur, Genel Kurmay Başkanı ve MİT Müsteşarının hangi gerekçe, telkin ve talimatla Türkiye Büyük Millet Meclisinde kurulan komisyona gelmesi engellenmiştir? Bu tablo parlamentonun saygınlığı açısından hepimizin üzerinde durması gereken temel bir konudur. Bu konuda parlamento maalesef özgür iradesini kullanamamış, pek çok karanlık noktanın aydınlanmasına ortam hazırlamamıştır.

SORUNLU MİT AÇIKLAMASI

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri şimdi size MİT Müsteşarlığının komisyona gönderdiği 22 Mayıs 2017 tarihli yazıdan bir paragraf okuyorum. Şöyle diyor, “MİT’in daha önce dış makamlarla paylaşılan notlarda cemaatin darbe girişiminde bulunabileceğini bildirdiğini, ancak Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde istihbarat toplayamadığından darbe girişiminin tarihi konusunda net bir istihbarata önceden ulaşılamadığı ifade edilmiştir.” Daha sonra yeminli tutanaklar düzenlenmiş, MİT’in orduda bu konuda bazı istihbarat yaptığı ve bilgi verdiği de ortaya çıkmıştır. Ama buna şimdilik girmeyeceğim. Bu açıklama pek çok noktadan sorunludur.

BAŞBAKANLIK MÜŞAVİRİNİN GÖRÜŞTÜĞÜ ADİL ÖKSÜZ BİLİNİYORDU

Birincisi şu: 2012 tarihinden itibaren- altını çiziyorum- 2012 tarihinden itibaren Adil Öksüz’ün Hava Kuvvetleri İmamı olduğu devletin arşivlerinde kayıtlıdır ve herkes bilmektedir ve Adil Öksüz asker değildir.

İki: Sadece Adil Öksüz değil darbe toplantıları yapan Kemal Batmaz, Hasan Çiçek, Nurettin Oruç ve Harun Biniş de asker değillerdir.

Üç: Darbe toplantılarının büyük bir kısmı Türk Silahlı Kuvvetleri dışında, yani özel evlerde yapılmıştır.

Dört: Adil Öksüz iki cep telefonu ve bir GPS cihazıyla serbest bırakılmıştır. GPS cihazının özelliği şudur, dünya üzerinde 4 veya daha fazla uydu ile her türlü hava koşulunda yer ve zaman bilgileri sağlayan uzay tabanlı bir haberleşme sistemidir. Bu sistemle ve iki telefonla serbest bırakılmıştır. Haydi diyelim serbest bırakıldı, Milli İstihbarat Teşkilatı Adil Öksüz’ü neden izlememiştir?

Beş, daha vahim olanı: Darbe yapılmış ortalık toz duman ama bir kişi Başbakanlık Müşaviri Ali İhsan Sarıkoca Adil Öksüz’ü gidip karakolda tutuklandığı yerde, gözaltına alındığı yerde ziyaret ediyor. Söyler misiniz bir kişi, bir Başbakanlık Müşaviri, ortalık toz duman, jandarması, polisi karakolu, ordusu her şey var ama bu kişi elini kolunu sallayarak Adil Öksüz’le görüşmeye gidiyor.

Dolayısıyla MİT’in verdiği bilgiler bizi tatmin etmemiştir. İnanıyorum ki, bu Genel Kurulu da tatmin etmemiştir.

DARBE YAPILACAK DİYEN O.K’NIN NİÇİN BİLGİSİNE BAŞVURULMAZ?

15 Temmuz günü darbeden bilgi var mıydı, yok muydu? Bu da çok tartışılıyor. O konuda da en somut bilgisi sizlerin önüne koyacağım. Bu konu medyada gündeme geldiğinde Genelkurmaydan bir yetkili Hürriyet Gazetesinin değerli köşe yazarı Mehmet Yılmaz’ı arar, der ki: “MİT bize bilgi verdi ama darbe bilgisi vermedi. Bazılarının kaçırılacağını söyledi.”

Değerli arkadaşlarım, ancak daha sonra O.K dediğimiz kişinin savcılık bilgisine başvurur. O.K davet edilir ve bilgi alınır. Şimdi o tutanaktan size bir bölüm okuyorum: “Bana ne olabileceğini sordular diyor O.K, ben de büyük bir faaliyet olabileceğini, hatta darbe faaliyeti olabileceğini söyledim. Savcı yine sorar, darbe olabileceğini söylediniz mi? Verdiği cevap aynen şudur, yine tutanakta, darbe olabilir kelimesini kullandığımı çok iyi hatırlıyorum.”

Değerli arkadaşlarım bunlar üzerinde durulması gereken konular. Bir daha Türkiye darbe girişimiyle karşı karşıya kalmasın diye bütün ayrıntıların ortaya çıkması gereken konular. Savcı ikinci kez O.K’nın ifadesine başvurmak ister. Ama gelin görün O.K Milli İstihbarat kadrosuna alınır ve savcı bunun bilgisine başvuramaz. Niçin?

İDDİANAMEYİ YAZAN SAVCILAR NİÇİN GÖREVDEN ALINDI?

Değerli milletvekilleri, FETÖ ana iddianamesi hazırladı bir grup savcı, iddianame bitmeden savcılar görevlerinden alındılar. Niçin? Bu savcılar kimin bilgisine başvurmak istediler de görevlerinden alındılar? Bu soruyu lütfen Adalet Bakanına sorun, bu soruyu lütfen bu ülkeyi yöneten bütün Bakanlara sorun, Sayın Cumhurbaşkanı da dahil, hepsine sorun. Neden bu savcılar görevlerinden alındılar? FETÖ ana iddianamesini yazan savcılar.

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.