Kendi Kadar Kabuğu da Faydalı Gıdalar | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

Kendi Kadar Kabuğu da Faydalı Gıdalar

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Bu haberden sonra, patatesi, havucu ve daha bir çok kabuklu gıdayı soyarken bir kez daha düşünün.

İçini tükettiğimiz bazı gıdaların kabukları da şifa kaynağı. Bu haberden sonra, patatesi, havucu ve daha bir çok kabuklu gıdayı soyarken bir kez daha düşünün. İşte vitamini kabuğunda olan o gıdalar ve faydaları.

Avokado kabuğu

Avokadonun kabuğu cildiniz için mükemmel bir nemlendiricidir.

Elma kabuğu

Elma kabukları alüminyum tencere ve tavalardaki lekeleri temizlemenize yardımcı olur. Ayrıca elma kabukları, göz çevresindeki koyu renkleri gidermeye de yardımcı olur.

Yumurta kabuğu

Bahçeyle uğraşıyorsanız toprağınızın daha fazla kalsiyum içermesi için yumurta kabuğunu döverek gübrenize katabilirsiniz. Evcil hayvanınızın yemeğine katarsanız kalsiyum miktarını artırmada etkili olacaktır. Kabuğunu toz haline getirerek kahve filtrenize koyduğunuzda ise ucuz kahvelerin acılığını büyük ölçüde azaltmış olacaksınız.

Havuç kabuğu

Özellikle evde ekmek yapıyorsanız havuç rendelediğinizde arta kalan posayı hamura kattığınızda çok daha lezzetli ekmekler elde ettiğinizi göreceksiniz. Pişirdiğiniz çorbaya katarak da sebze ve meyvelerdeki çözünmez lifi çöpe atmamış olacaksınız.

Muz kabuğu

Muz kabuğunun iç kısmına şeker sürüp vücudunuza sürdüğünüzde doğal peeling etkisi elde edersiniz. Ayrıca böcek ısırığı, alerji gibi faktörlerden kaynaklanan kaşıntıları gidermede de işe yarar. Muzun dış kısmını ayakkabınıza sürdüğünüzde doğal ayakkabı cilası yaratmada da işe yaradığını göreceksiniz.

Narenciye kabukları

Portakal ve genel olarak narenciye kabukları, kötü kokulardan kurtulmada, asidik etkisinden dolayı ciltte ferahlatıcı bir his yaratmada, böcekler narenciye kokusundan nefret ettiği için sivrisineklerden kurtulmada inanılmaz etkili. Rutubetli bir evde yaşıyorsanız ya da giysilerinizde güvelenme oluyorsa, naftalin yerine poşetlenmiş portakal kabuğu kullanarak bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz.

Limon kabuğu

Kahve veya çayı neyde demliyorsanız onun lekelerini çıkarmak için limon kabuğuyla ovalamak çok etkili bir çözüm. Yine taze çekilmiş biberle karıştıracağınız limon kabuğu rendesi de yemeklere katılabilecek çok lezzetli bir çeşni oluşturacak.

Patates kabuğu

Patates kabuğu gözaltı torbalarını indirmekte çok etkilidir. Ayrıca patates kabuklarını güzelce yıkadıktan sonra biraz yağ ve limon suyuyla ovup fırına attığınızda süper kolay patates cipsleri yapabildiğinizi göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan İDO AVŞA SEFERLERİNE NE ZAMAN BAŞLIYOR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.