Keçiboynuzundan Çikolata Üretildi | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1
tolga tosun

Keçiboynuzundan Çikolata Üretildi

Paylaş
 

Tatlı ihtiyacını karşılamanın en sağlıklı yolu olan keçiboynuzunun çikolatası yapıldı.

Keçiboynuzunun sağlığa olan faydasından sürekli bahsediliyordu. Tatlı ihtiyacını karşılamanın en sağlıklı yolu olan keçiboynuzunun çikolatası yapıldı.

Hem sağlıklı hem çikolata
Ordu Üniversitesince (ODÜ), keçiboynuzu ile besin değeri yüksek çikolata üretildiği bildirildi. Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü tarafından antioksidan kapasitesi yüksek olan daha sağlıklı bir çikolata üretimi gerçekleştirildi. Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sümeyye Şahin ile ekibinin çalışmasında, keçiboynuzu tozu çikolata bileşimine belirli oranda ilave edildi. Yüksek besin değeri içeren keçiboynuzunun çikolataya eklenerek tüketim alanı genişletilmiş oldu.

Çocuklar severek tüketecek
Şahin, keçiboynuzunun kan şekerini düzenleyici, iltihap önleyici, yüksek tansiyonu düşürücü, belirli kanser tiplerini önleyici birçok faydası olduğuna işaret etti. Keçiboynuzunun genellikle pekmez olarak kullanıldığını ve buruk tadı nedeniyle dar bir tüketici sınıfına hitap ettiğini belirten Şahin, “Bu çalışma ile beslenme açısından önemli besin ögelerini içeren keçiboynuzu çikolata ile birlikte tüketici portföyü genişletilerek, özellikle çocukların severek tüketebileceği eğlenceli bir sunuma kavuşturuldu” değerlendirmesinde bulundu.

Bir önceki yazımız olan Anti-inflamatuar Diyet Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.