KAVUN-KARPUZ ÜRETİCİSİ ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR | Bandırmanın Sesi
ANKET
foto-deniz1

KAVUN-KARPUZ ÜRETİCİSİ ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR

Paylaş
 

Kavun ve karpuz üreticileri, sıcak hava nedeniyle ürünlerinin yanması ve fiyatların geçen yıla göre yarı yarıya düşmesine isyan ediyor.

Manisa’da kavun ve karpuz üretimi yapan çiftçiler, bu yıl beklediği kazancı elde edemedi. Aşırı sıcaklardan dolayı mahsullerde yanıklar oluşurken, fiyatlar da üreticiyi memnun etmedi.

TARLADA DÜŞÜK, TEZGAHLARDA YÜKSEK FİYAT
Karpuzun kilosu tarlada 30 kuruş ile 50 kuruş, kavunun kilosu ise 50 kuruş ile 90 kuruş arasında değişiyor. Üretici tarla fiyatlarının düşük olmasına rağmen, pazar tezgahlarındaki fiyatların yüksek olduğunu dikkat çekiyor.

“KARPUZ-KAVUZ ARTIK PARA ETMİYOR”
Gölmarmara’da kavun üretimi yapan çiftçi Muhlis Çelik, bu yıl hava şartlarının kendilerini çok etkilediğini anlattı. Çiftçi Çelik, müşteri bulmakta zorlandıklarını belirtip, “Üretim bu sene hava şartları dolayısıyla sıkıntılı oldu. Mahsuller olmak üzereyken sıcak başladı. Fiyatlar da bizi memnun etmedi. Fiyatlar çok düşük, ürünümüzü satamıyoruz. 2.5 tonluk bir römorku 600 liraya satabiliyoruz. Kavunun dekarına 2 bin liraya yakın masrafı var. Bu şartlarda maliyeti kurtarmıyor. Sıcaktan da ürünler yandı. 10 dekarlık tarladan 50 ton ürün almamız gerekirken, 15-20 tonda kaldı. Sadece karpuz değil kavun da para etmiyor” dedi.

“ÇİFTÇİ DE TÜCCAR DA MAĞDUR”
Diğer bir üretici Şeref Koç ise, geçen seneye göre fiyatların yarı yarıya düşmesinden şikayet etti. Koç, şunları söyledi:
“Şu an çiftçi mağdur durumda. Kavunun kilosunu 50 ile 70 kuruştan satabiliyoruz. Geçen yıla göre fiyatlarda yüzde 50 düşüş var. Çiftçi şu an kavunda zarar ediyor. Karpuzun kilosunu da 30 ile 35 kuruş. Geçen yıl karpuzun kilosunu 80 kuruşa kadar satmıştık. Hem çiftçi hem tüccar mağdur.” dedi.

ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLMEDİ
Kavun ve karpuz yetiştiriciliğiyle ünlü Gölmarmara’nın Ziraat Odası Başkanı Erdal Ziyan, “Yıllardır kavun, karpuz yetiştiriyoruz. İstanbul’da Gölmarmara kavunu ünlenmiştir. Geçen yıl hem kavunda hem de karpuzda yüzü gülen çiftçimiz, bu yıl maalesef hem verim düşüklüğünden hem de fiyatların düşük olmasından dolayı zarar etti. Bir dekarlık kavun karpuz için üretici 2 bin lira masraf yapıyor. Ama dekardan bin 500 lira ancak kazanabildi. Dekarda ortalama 500 lira zarara uğradı. 40-45 dereceyi bulan yüksek sıcaklıkların bitkileri olumsuz yönde etkiledi. Hem verim düşük hem de para yapmıyor. Fiyatlarda yarı yarıya düşüş oldu.” dedi.

“GEÇEN SENEYİ MUMLA ARIYORUZ”
Tarlada mahsulünü toplayan kavun üreticisi Hüseyin Şimşek de bu yıl sezonun çok kötü olduğunu savundu. Şimşek, “Kavunun kilo fiyatı 60 kuruş ile 70 kuruş arasında. Geçen seneyi mumla aratıyor. Geçen sene en azından 90 kuruşa, 1 liraya satıyorduk. Girdilerde çok yükseldi.” dedi.

Tarlada kavun toplayan kadın işçiler de, sıcak havaya rağmen ailelerini geçindirebilmek için çalıştıklarını belirtti.

Bir önceki yazımız olan DİYARBAKIR ŞEHİTLERİNİ UĞURLADI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
ANKET

BANDIRMA'DA BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?

  • AV. TOLGA TOSUN (19%, 1.059 Oylar)
  • UZAY KESKİN (18%, 1.035 Oylar)
  • BURAK BAHADIR TUZLU (16%, 923 Oylar)
  • METİN OK (16%, 899 Oylar)
  • DURSUN MİRZA (13%, 732 Oylar)
  • CEMAL ÖZTAYLAN (9%, 485 Oylar)
  • AYDIN ÖZEN (7%, 375 Oylar)
  • OZAN ONUR (2%, 133 Oylar)

Toplam oy veren: 5.858

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

AK PARTİ BELEDİYE BAŞKANI ADAYI KİM OLMALI?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
ozen hyundai doga-koleji-bandirma yemtar
saloni
perema2014 soylu
bandirma-com-tr gumuskonak kutlu-creative-bandirma-web-tasarim
birge cilev eken-hotel dOnce
otel10com
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.