'KARAYOLLARI BU SİSTEMLE VATANDAŞI SOYUYOR!' | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

‘KARAYOLLARI BU SİSTEMLE VATANDAŞI SOYUYOR!’

Paylaş
 
google haberlerde takip et

CHP Balıkesir Milletvekili Av Namık Havutça, Karayolları Genel Müdürlüğünün kurduğu sistemle vatandaşı HGS ve OGS cezalarıyla resmen soyduğunu ifade etti.
Havutça yaptığı yazılı açıklamada Ulaştırma Bakanı Ahmet Aslan’ı, vatandaşı soymaya yönelik kurulmuş olan bu sistemi değiştirmesi gerektiği yönünde uyardı.
Birçok araç sahibini mağdur eden bu sistemin biran önce düzeltilmesi gerektiğini vurgulayan Havutça konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu;
“HGS ve OGS cezalarından genellikle vatandaşın haberi yok. Bir yıl sonra iki yıl sonra ceza tebligatı ile karşılaşan vatandaş geçiş bedelinin on katının yanı sıra faiziyle beraber çok yüklü meblağlar ödemek zorunda kalmakta veya icralıkta olmaktadır. Ulaştırma Bakanlığının bir birimi olan Karayolları Genel Müdürlüğünün uyguladığı bu sistem adeta vatandaşı soymaya yönelik bir şekilde işlemektedir. Vatandaşın suçu olmadan, arızalı cihazlardan kaynaklı ya da yanlış okunan plaka nedeniyle veya bankaların hataları yüzünden OGS veya HGS den aldıkları cezalara itiraz edecekleri bir muhatap bulamadıkları gibi dilekçelerine ya da başvurularına Ulaştırma Bakanlığı tarafından cevap verilmemektedir. Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren bu soruna Ulaştırma Bakanlığı tarafından bir an önce çözüm bulunması gerekmektedir
Ulaştırma Bakanını ve yetkililerini göreve davet ediyorum;
Araç sahiplerine ödeme indirimi, itiraz ya da mahkemeye başvurma gibi yasal haklarını kullanmaları için yeniden süre verilmesi, haksız kesilen cezaların iptali, ceza tutarlarında indirim gibi yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Kesilen cezaların süresinde vatandaşa tebliğ edilmesi ya da cep telefonlarına SMS yoluyla bilgilendirme yapılması gerekmektedir. Vatandaş cezayı PTT yoluyla öderken bile birçok zorlukla karşılaşmakta. Bilişim çağını yaşadığımız bu dönemde Kara Yollarının köhneleşmiş bu sistemi devam ettirmesine anlam veremiyorum.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.