Multipl Skleroz (MS), genellikle beyni ve omuriliği etkileyen otoimmün bir durum olarak kabul edilir. Hastalık, kadınları erkeklerden daha sık etkiler. Hastalık ayrıca kadınlara özgü semptomlara da neden olabilir. Ancak kadınlar ve erkekler için MS semptomlarının çoğu aynıdır.

Ortak MS belirtileri

Genel olarak, MS belirtileri hem kadınlar hem de erkekler için aynıdır. Ancak belirtiler iltihaptan kaynaklanan sinir hasarının yeri ve ciddiyetine bağlı olarak herkes için değişebilir.

En sık görülen MS belirtilerinden bazıları şunlardır:

Kas belirtileri

MS’te, vücudun bağışıklık hücreleri sinir sistemine saldırır. Bu durum beyinde, omurilikte veya optik sinirlerde ortaya çıkabilir. Sonuç olarak, MS hastaları aşağıdakileri içeren kasla ilişkili semptomlar yaşayabilir:

– Kas spazmları
– Uyuşma
– Kol ve bacakları hareket ettirmekte zorluk
– Kararsız yürüyüş ve yürüme zorluğu
– Bir veya iki kolda veya bacakta zayıflık veya titreme

Göz belirtileri

MS’li kadın ve erkeklerde görme problemleri ortaya çıkabilir. Bunlar şu durumları içerebilir:

– Genellikle tek gözde görülen kısmi veya tam görme kaybı
– Gözlerini hareket ettirirken ağrı
– Çift ​​görme
– Bulanık görme
– İstemsiz göz hareketleri
– Daha genel göz rahatsızlığı ve görsel zorluklar

Bu göz semptomlarının tümü, beynin görme kontrolünü ve koordine etmesinden sorumlu olan MS lezyonlarına bağlıdır.

Bağırsak ve mesane değişiklikleri

MS’de hem mesane disfonksiyonu hem de bağırsak semptomları sıklıkla görülür. Mesane ve bağırsak kaslarınızı kontrol eden sinir sistemindeki disfonksiyon bu sorunlara neden olur.

Olası mesane ve barsak semptomları şunları içerir:

– Sık idrara çıkma ihtiyacı
– Mesane enfeksiyonları
– İdrar veya dışkı kaçağı
– Kabızlık
– İshal

Uyuşukluk veya ağrı

Uyuşma, karıncalanma ve ağrı hisleri MS’li bir çok insan için ortaktır. İnsanlar genellikle bu semptomu vücutta veya spesifik uzuvlarda yaşarlar.

İğne batıyormuş gibi veya yanma hissini fark edebilirsiniz. Bazı ağrı türleri doğrudan MS ile ilişkili olsa da, diğer ağrı türleri MS’in vücudu nasıl etkilediğinin yan ürünleri olabilir. Örneğin, yürüme problemlerinin neden olduğu dengesizlikler eklemlerinizde ağrıya neden olabilir.

Konuşma ve yutma ile ilgili sorun

MS’li insanlar konuşmada sorun yaşayabilir. Yaygın konuşma sorunları şunlardır:

– Ses kontrolü kaybı
– Yavaşlayan konuşma hızı
– Sert bir ses veya nefessiz ses gibi konuşma kalitesindeki değişiklikler

MS lezyonları yutmayı da etkileyebilir. Lezyonlar aynı zamanda vücudunuzun yemek borusunu ve midenize yiyecek taşıma yeteneğini de etkileyebilir.

Beyin ve sinirler üzerindeki etkiler

Bir dizi başka beyin ve sinir semptomları MS’den kaynaklanabilir. Bunlar şu durumları içerebilir:

– Azalmış dikkat süresi
– Hafıza kaybı
– Zayıf karar
– Problem çözme sorunları
– Depresyon
– Baş dönmesi veya denge problemleri

Cinsel sorunlar

Hem erkek hem de kadınlar cinsel işlev bozukluğunu MS belirtisi olarak deneyimleyebilirler. Sorunlar şunları içerebilir:

– Azalmış cinsel dürtü
– Azalmış genital his
– Daha az yoğunlukta orgazm

Ek olarak, kadınlar cinsel ilişki sırasında ağrı hissedebilirler.

Kadınlara özgü MS semptomları

Öncelikle kadınları etkileyen MS semptomları hormon seviyeleri ile ilişkili görünmektedir.

Bazı araştırmacılar düşük testosteron seviyelerine sahip olmanın bir rol oynayabileceğini düşünüyor. Diğerleri kadın hormonlarındaki dalgalanmaların rol oynayabileceğini düşünüyor.

Bu belirti farklılıklarının gerçek sebeplerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kadınları erkeklerden daha fazla etkileyen ana semptomlar adet sorunları, hamileliğe bağlı semptomlar ve menopoz sorunlarını içerir.

Adet problemleri

Araştırmalar, bazı kadınlarda regl dönemlerinde MS semptomlarının arttırdığını göstermiştir. Bu durum, bu süre zarfında östrojen seviyelerinde bir düşüş olması nedeniyle olabilir.

Gebelikle ilgili semptomlar

Araştırmalar, MS’in doğurganlığı etkilemediğini buldu. Bu, MS’in sizi hamile kalmaktan ve sağlıklı bir doğum yapmaktan alıkoyamayacağı anlamına geliyor.

Çoğu kadın için MS semptomları, özellikle ikinci ve üçüncü trimesterlerde, hamilelik sırasında aslında stabilize olur veya iyileşir. Bununla birlikte, doğum sonrası nüks yaygındır.

Menopoz

Bazı araştırmalar, bazı kadınlarda menopozdan sonra MS semptomlarının daha da kötüleştiğini tespit etti. Adet semptomlarında olduğu gibi, menopozun neden olduğu östrojen seviyelerindeki düşüş nedeniyle bu durum ortaya çıkabilir.

Bazı çalışmalar, hormon replasman tedavisinin (HRT) menopoz sonrası kadınlar için bu semptomları hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Bununla birlikte, HRT ayrıca artan meme kanseri, kalp hastalığı ve felç riskiyle de ilişkilendirilmiştir. Menopoz sonrası MS semptomlarınızı yönetmede HRT’nin size yardımcı olup olamayacağı konusunda sorularınız varsa, doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Kadinvekadin.net