KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Paylaş
 
google haberlerde takip et

İKİ KUTSAL DEĞER; EMEK VE KADIN

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de yoğun etkinlik programlarıyla kutlanacak.

Emeğin ve emekçinin yanında olduğunu, kadınlara ve çocuklara pozitif ayrımcılık yaptıklarını söyleyen Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza; “Son yıllarda ülkemizde artan şiddet ve terör olayları hepimizi üzmektedir. Her geçen gün şiddetin azalması gerekirken, maalesef ülkemizde terör olaylarıyla birlikte çocuklara ve kadınlara şiddet hızla artmaktadır. Toplumun birer bireyleri olarak hepimizin bu konuda daha hassas olması ve duyarlılık göstermesi gerekmektedir. Din, dil, ırk, mezhep ve cinsiyet ayrımları keskinleştirilerek kutuplaşma yaratılmamalıdır. Çünkü bu tür kutuplaşma ve ayrımcılık yanında şiddeti getirmektedir. Ayrıştırmanın, şiddetin arttığı bir toplumda en çok acıyı fiziksel olarak güçsüz olan kadınlar ve çocuklar acı çekmektedir. ‘Cennet annelerin ayaklarının altındadır’ Hadisini hepimizin daha iyi idrak etmesi gerekmektedir. Bizde bu konuya farkındalık oluşturmak için yoğun bir program hazırladık. Cumhuriyetin ve Demokrasinin kalesi olan Bandırmamızda bu tür olayların çok olmaması bizleri sevindirmekle birlikte ülkemizde yaşananlar hepimizi üzmektedir. İnşallah bu kötüye gidiş bir an önce tersine döner ve tüm bireyleriyle mutlu, huzurlu bir ülkede hep beraber yaşarız” dedi.

 

Türkiye’de ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlayan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Bandırma Belediyesi tarafından tüm haftaya yayılacak şekilde farklı faaliyetler ile kutlanacak. 7 günden oluşacak etkinlik takvimi aşağıdadır.

KADINLAR GÜNÜNE ÖZEL PANEL

6 Mart 2017 tarihinde başlayacak programının ilk etkinliği, Kadın Partisi İzmir İl Başkanı Emel Denizaslanı ve CNN Türk Haber Muhabiri Büşra Sanay’ın katılımlarıyla gerçekleştirilecek olan “Cinsel İstismar ve Kadınlarımız”, “Kadınlar Şiddete Direniyor” panelleriyle saat 16:00’da Santral Kültür Merkezinde başlayacak.

 

“DEMİR ÇENELİ MELEKLER” FİLM GÖSTERİMİ

7 Mart Salı günü Yönetmen Katja von Garnıer’in  Amerikalı kadınların oy hakkı kazanabilmek için verdikleri mücadeleyi konu alan “Demir Çeneli Melekler” filmi saat 20:00’de Santral Kültür Merkezi’nde Bandırmalı kadınlarımızla buluşacak. Kadınların sahip olduğu seçme ve seçilme hakkının önemi beyaz perde de sinemaseverlerle buluşacak.

‘CUMHURİYET MEYDANINDA BULUŞUYORUZ’

8 Mart Çarşamba günü tüm Bandırmalılar saat 12:00’de Cumhuriyet Meydanı’nda buluşuyor.  Bandırma Kent Konseyi ve Sivil Toplum Kuruluşlarının da katılım sağlayacağı buluşmada, Bandırma Belediyesi tarafından kadınlarımıza canlı çiçek dağıtımı yapılacak.

KADINLAR GÜNÜNE ÖZEL SERGİ VE SÖYLEŞİ

Seramik Sanatçısı Prof. Dr. Zehra Çobanlı’nın  “Kadınca” ve “Mavi-Beyaz Kesitler” Sergisi 8 Mart saat 17:30’da Belediye Kültür Sanat Merkezi’nde Bandırmalı sanatseverlerle buluşacak. Sergi 18 Mart tarihine kadar açık kalacak.

9 Mart Perşembe günü Bandırma Belediyesi Harun Karacan Gençlik ve Spor Merkezi Ahşap Yakma Kursu Öğrencilerinin saat 17:00’de, Melih Çınar Sergi Salonunda “Ahşap Yakma” sergisi açılışı yapılacak.

Hemen ardından meme kanserini yenen Zeynep Pelin Ataman’ın bu süreçte yaşadıklarını konu alan “Meme Kanserini Nasıl Yendim?” söyleşisi saat 17:30’da Barış Manço Kültür Merkezi’nde Bandırmalılarla buluşacak.

“KADINA DAİR”  ŞİİR, DANS VE MÜZİK GÖSTERİMLERİ

10 Mart Cuma günü “Kadına Dair”  şiir, dans ve müzik gösterimleri Barış Manço Kültür Merkezinde saat 20:00’de Bandırmalılarla buluşacak. Davetiyeleri Bandırma Kent Konseyi’nden ( Eski Belediye Binası üst kat ) temin edebilirsiniz.

ZUMBA PARTİSİ

11 Mart Cumartesi günü saat 18:00’de Bandırmalı sporsever kadınlar Harun Karacan Gençlik ve Spor Merkezi eğitmenleri eşliğinde Eski Belediye Binasında bir araya gelerek Zumba Partisi yapacaklar. Tüm kadınlarımızı dansa bekliyoruz.

KADINLAR MATİNESİNDE İZMİR TEPECİK SENFONİ ORKESTRASI KONSERİ

Her yıl geleneksel hale gelerek düzenlenen Kadınlar Matinesi bu yılda birbirinden keyifli eğlence, konser ve yarışmalarla 12 Mart Pazar günü saat 13:00’de Esin Düğün Salonunda gerçekleşecek. Unutulmaz bir eğlence yaşayacak olan kadınlarımız matine davetiyelerini Barış Manço Kültür Merkezinden temin edebilir.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.