İTALYA MÜLTECİ ÇOCUKLARI SINIR DIŞI EDİYOR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

İTALYA MÜLTECİ ÇOCUKLARI SINIR DIŞI EDİYOR

Paylaş
 
google haberlerde takip et

İtalya’da 2011 ile 2016 yılları arasında 62 bin 672 mülteci çocuk, sınır dışı edilip tehlikeli şartlara mahkum edildi.

Uluslararası sivil toplum örgütü ‘Save the Children’, İtalya’nın 2011 ile 2016 yılları arasındaki 5 yıllık dönemde ülkeye gelen 62 bin 672 refakatsiz mülteci çocuğu sınırdışı ettiğini açıkladı.

Bu çocukların yüzde 17’sinin Eritreli, yüzde 13’ünün Mısırlı, yüzde 9’unun ise Gambiyalı veya Somalili olduğu belirtildi.

GEÇEN YIL 2050 ÇOCUK SINIR DIŞI EDİLDİ
Habertürk’ün haberine göre çoğu 16-17 yaşlarında olduğu ifade edilen bu çocuklar arasında 15 yaş altında olup sınır dışı edilenlerin sayısının ise 2012 yılında 698, geçen yıl ise 2050 olduğu kaydedildi.

ROMA YÖNETİMİNE ÇAĞRI
Akdeniz üzerinden insan kaçakçılarının botlarıyla ölümü hiçe sayarak Avrupa kıtasına ulaşan bu çocukların sınırdışı edilip daha tehlikeli şartlara mahkûm edildiğini vurgulayan kuruluş, Roma yönetiminin mart ayında meclisten geçirdiği ‘refakatsiz mülteci çocuklar’ yasasının derhal uygulamaya konulması için çağrıda bulundu.

Yasa, kıtaya aileleri olmadan ulaşan bu çocukların, yaş tespitlerinin yapılmasının ardından yakınlarına ulaştırılmaya çalışılmasını, sağlık ve eğitim haklarına erişimlerinin sağlanmasını öngörüyor.

AB’DEN SIĞINMACILARA 5 YIL OTURMA İZNİ
Avrupa Parlamentosu (AP), gerekli şartları taşıyan sığınmacılara 5 yıllık oturma izni verilmesini kararlaştıran ve tüm ülkelerde geçerli olacak kuralları oylayarak kabul etti.

Fransa’nın Strazburg kentinde devam eden AP Genel Kurulu’nda, sosyal demokrat grubun Slovenyalı üyesi Tanja Fajon’un hazırladığı, sığınmacıların üye ülkeler açısından durumu ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde ortak sığınmacı politikası geliştirme konulu rapor ele alındı.

Daha önce Avrupa Komisyonu tarafından uygulamaya konulan sığınmacılar yönergesinin geliştirilerek tüm üye ülkelerde genel uygulama haline getirildiği yeni düzenlemeyle, sığınmacı statüsü kazanmış kişiler üye ülkelerde 5 yıl oturma izni alabilecek. Bu süre, bittiğinde 5 yıl daha uzatılabilecek.

Bir önceki yazımız olan İDO AVŞA SEFERLERİNE NE ZAMAN BAŞLIYOR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.