İŞTE BALIKESİR'DE SÖZDE İŞÇİ KIYIMININ GERÇEKLERİ | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

İŞTE BALIKESİR’DE SÖZDE İŞÇİ KIYIMININ GERÇEKLERİ

Paylaş
 
google haberlerde takip et

SOSYAL MEDYADA BİRİLERİNİN PAYLAŞTIĞI BÜYÜKŞEHİR’İN 400 İŞÇİYİ İŞTEN ÇIKARDIĞI İDDİASINI, ASLINI ASTARINI ARAŞTIRMADAN MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIYAN CHP MİLLETVEKİLİ AHMET AKIN, “İŞÇİNİN EKMEĞİYLE ONLAMAYIN” DEDİ AMA..

BÜYÜKŞEHİR HEDEF GÖSTERİLİYOR

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, toplamda 21 milyon Lira ödeyip doğru düzgün hizmet alamayacağı iki şirketin sözleşmelerini feshetti. Bu şirketlerin bünyesinde çalışıp aylardır maaşlarını alamadığı söylenen 360 işçi de sözleşmelerin iptali nedeniyle ortada kaldı. Bu durum, “Büyükşehir Belediyesi, Ramazan mübarek günde 360 işçiyi işten çıkardı, ekmeğiyle oynadı” şeklinde yansıtılınca, Büyükşehir hedef yapıldı. Sosyal medyada oluşturulan bu algıdan etkilenen CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, olayın aslını astarını araştırma gereği duymadan TBMM Genel Kurulu’nda söz alıp “gönül belediyeciliği koca bir yalan, Büyükşehir’in ilk icraatı 400 işçinin işine son vermek oldu, işçi kıyımı yapıldı” şeklinde konuştu.

İŞÇİLER BELEDİYE’NİN PERSONELİ DEĞİL

AHMET AKIN, eylül ayında sona erecek sözleşmenin nisan ayında feshedildiğini, 400 işçinin kapı dışarı edildiğini, CHP’li belediyeleri işçi kıyımı yapmakla suçlayanların dönüp kendilerine bakması gerektiğini söyledi. Ama işin gerçeği, bu işçilerin Biopest ve Özgörkem adlı şirketlerin personeli olduğuydu. Şirket personeli, sözleşmede yer alan 12 aylık süre için çalışıyordu. İlaçlama, mezarlık bakımı işlerini yüklenen şirketlerin, işçi maaşlarını ödemediği, çalışanları mağdur ettiği ifade edildi. Söz konusu işçiler, Büyükşehir’in Personel A.Ş. bünyesinde istihdam edilen çalışanlar da değildi. 20 ilçede sürdürülen ilaçlama ve mezarlık bakımı çalışmalarından randıman alınamadığı, buna karşılık Belediye’nin çok yüksek rakamlar ödemek zorunda bırakıldığı da belirtiliyor.

YÜCEL YILMAZ BAKANLIK VE İŞKUR’LA GÖRÜŞTÜ

KONUYU TBMM’de gündeme getiren CHP Milletvekili Ahmet Akın’ın bilmediği bir diğer gerçek ise, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın, yüklenici şirketlerin bünyesinde çalışırken sözleşme fesihleri gereği işsiz kalan 360 işçi için Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İŞKUR Genel Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmesi. Şirket işçilerinin mağduriyetini gidermek amacıyla 360 işçinin İŞKUR’la yapılacak projeler kapsamında istihdam edilmeleri için girişimlerde bulunan Yücel Yılmaz, ilaçlama ve mezarlık bakımları işini de Büyükşehir’in olanaklarıyla sürdürmeyi planlıyor. Böylece, istenen randımanın alınamadığı şirketlere dünyanın parası ödenmeyecek. Söz konusu işçilerin de İŞKUR’la yapılacak proje kapsamında bu alanda değerlendirileceği belirtiliyor.

politikam.com

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.