foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

İş Kazalarının Ülkemize Yıllık Maliyeti 40 Milyar

iş
Paylaş
 

Fatih Mehmet Ataç başkanlığında toplanan Bandırma Ticaret Odası 8. Meslek Komitesi ülkemizdeki iş güvenliğini ele aldı.
Ataç, Türkiye’nin ölümü iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada ise 3’üncü olduğuna dikkat çekti. İş kazaları, gerek sosyal gerekse ekonomik sonuçları itibariyle Türkiye için çok önemli bir problem olarak ehemmiyetini korumaya devam ettiğini dile getiren Ataç “Ülkemizde yıllık ortalama 74 bin kaza meydana gelmekte; bunun sonucunda 1152 çalışan yaşamını yitirmektedir. İş kazalarının ülkemize yıllık maliyeti ise yaklaşık 40 milyar TL civarındadır” ifadesini kullandı.
İş kazalarının çok faktörlü bir sorun olduğuna dikkat çeken Ataç “İş kazaların önlenmesinde işverenler kadar çalışanlara da önemli görevler düşmektedir. Devletin görevi bu konuda yasal düzenlemeler yapmak, bunları denetlemek ve gerekli alt yapıyı hazırlamaktır. İşverenlerin görevi ise iş sağlığı ve güvenliğini almak ve bunların uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmektir. Ancak bunlar tek başına iş kazalarının önlenmesi için yeterli değildir. Kazalarının çok büyük bir kısmı insan kaynaklı olması iş güvenliği eğitimini de kaçınılmaz kılmaktadır” dedi.
Ülkemizde iş güvenliği alanında yetişmiş insan gücüne ihtiyaç bulunduğuna dikkat çeken Ataç, “Bu açığın giderilmesi için gerek ön lisans, gerek lisans gerekse lisansüstü seviyelerde iş güvenliği eğitimi veren bölüm ve programların sayısı artırılmalıdır. “İş Güvenliği” ülkemizde de artık bağımsız bir bilim dalı olarak kabul edilmeli ve doçentlik alanlarına “İş Güvenliği” alanı da eklenmelidir” ifadesini kullandı.

Fatih Mhemet Ataç

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.