İLÇE MERKEZİNDE BİR MÜZE… | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

İLÇE MERKEZİNDE BİR MÜZE…

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Hayaldi gerçek oluyor…

Bir çok kültürü tarihinde saklayan Marmara Adaları ; Yunanlı, Bizanslı ve nihayet çeşitli Türk soylarının tarihi kalıntılarını bağrında saklıyor..
İlçe Merkezimizde Mimari Yapısı ile hemen dikkat çeken Rumlardan kalma Kız Okulu hakettiği değeri göreceği bir hale dönüşüyor.
Yapı günümüzde İlçe Jandarma Komutanlığı ve ardından Hükümet Konağı olarak kullanılmış.Mülkiyeti hazineye ait , imar planı resmi kurum kapsamında olan yapı 1789.50 m2 lik bir alana sahip.

Bu güzel bina Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından , Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulunun 14.02.2014 tarih ve 2968 sayılı kararı ile Marmara Adasında çıkan arkeolojik eserlerin sergilenmesine yönelik müze yapılmak üzere 2 yıllık geçici tahsis ile belediyemize devredildi.
Müze olduktan sonra tam tahsisi gerçekleşecek olan yapı için çalışmalara başlandı.
Çınarlı ve Saraylar’daki açık ve kapalı müzelerimizde sergilenen tüm eserler müzemizde toplanacak.
Marmara Adalar Halkının isteği ve Belediye Başkanımız Sayın Süleyman AKSOY’un girişimleri ile nihai sonucu hep beraber görmeye az kaldı.

Başkanımız Süleyman AKSOY ;”Adaların içinde sakladığı tarihi güzellikleri sergileyebileceğimiz bir müze ihtiyacımız hep oldu.Çınarlı ve Saraylar müzelerimiz eserlerimizi sergilemek adına yetersiz kalıyordu ve ilçe merkezimize uzaklardı.Konumu itibari ile dışarıdan gelen vatandaşlarımızın gözüne çarpacak ve kendine çekecek tarihi bir güzelliği sahip mekanın hak ettiği değeri şimdi alacağına inanıyorum. Adalalarımız adına bu olumlu gelişmeden dolayı çok memnunum.Umarım en kısa sürede çalışmalarımız nihai sonucu erer ve açılış kurdelasını tarihe gönül veren vatandaşlarımızla birlikte keseriz.” dedi.

Bir önceki yazımız olan İDO AVŞA SEFERLERİNE NE ZAMAN BAŞLIYOR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.