İLÇE EKONOMİSİNİN BEL KEMİĞİ GÜNLÜK 100 BİN ZİYARETÇİ… | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

İLÇE EKONOMİSİNİN BEL KEMİĞİ GÜNLÜK 100 BİN ZİYARETÇİ…

Paylaş
 

NÜFUSUNUN İKİ KATI İNSAN ‘TOST’UNA MOLA VERİYOR

Yaklaşık 25 bin nüfuslu Balıkesir‘in Susurluk ilçesine kış aylarında günlük 50 bin, yaz aylarında ise 100 binin üzerinde yolcu tost ve ayranı için mola veriyor.

İstanbul-İzmir karayolunda bulunan, yaklaşık 25 bin kişinin yaşadığı Susurluk‘ta, 50 bine yakın kişi ilçenin meşhur tostu için mola veriyor.

İLÇE EKONOMİSİNİN BEL KEMİĞİ

Susurluk, ünlü tostu ve ayranından önemli gelir elde ediyor. Ekmeği ve peynirinin üretilmesi, tesislerde çalışanlarıyla en az 500 kişiye istihdam yaratan tost ve ayran, ilçe ekonomisinin belkemiğini oluşturuyor.

İSTANBUL-İZMİR KARAYOLU

Susurluk Ticaret Odası İkinci Başkanı İrfan Ayyıldız, yaptığı açıklamada, ilçenin Susurluk tostu ve ayranıyla tanındığını söyledi. Bu iki lezzeti ilçeyi ziyaret edenlere sunduklarını dile getiren Ayyıldız, müşterilerinin daha çok İstanbul-İzmir karayolunu kullanan vatandaşlar olduğunu ifade etti.

“TOST YEMEDEN GİTMEZLER”

Tost ve ayranın ilçe ekonomisine büyük katkı sağladığını vurgulayan Ayyıldız, şöyle konuştu:

SusurlukTürkiye‘nin en kalabalık karayollarından birinin tam ortasında bulunuyor. Buradan aracıyla geçenlerin önemli bölümü Susurluk tostu yemeden, ayranını içmeden gitmez. Susurluk Bölge Trafik rakamlarına göre, İstanbul-İzmir karayolundan yaz döneminde günlük ortalama 500 bin araç geçiyor, kış aylarında ise ortalama 150 bine yakın araç geçişi oluyor. Bunların yüzde 10’unun mola verdiğini hesaplarsak ve her birinde 4 kişi olduğunu düşünürsek ki daha fazlası uğruyor, kış aylarında günlük 50 bin, yaz aylarında ise 100 binin üzerinde yolcu tost ve ayranımız için bize geliyor.”

“50 BİN TOST SATIŞI YAPILIYOR”

İlçedeki 12 tesisten aldıkları rakamlara göre şu anda günlük 50 bin tost satışı yapıldığına dikkati çeken Ayyıldız, “Nüfusumuzun iki katına tost satıyoruz. Yaz aylarında ise günlük, nüfusumuzun 4-5 katı kişi tostumuzdan yiyor. Bu orana yakın miktarda da ayran tüketiliyor.” dedi.

“TOST EKMEĞİMİZ ÖZELDİR”

Tostun ilçede adeta sektör oluşturduğunu vurgulayan Ayyıldız, “Tostumuz genellikle peynirli oluyor ama karışık isteyene sucuklu da veriliyor. Tost ekmeği özeldir ve ilçemizdeki fırınlarda üretilir. Hatta birçok kente buradan tost ekmeği gönderiyoruz. Peyniri, sucuğu derken birçok kişi tosttan bir şekilde ekmek kazanıyor.” diye konuştu.

‘COĞRAFİ İŞARET’ BAŞVURUSU YAPILDI

İlçede tost ve ayranla en az 500 kişiye istihdam yaratıldığını belirten Ayyıldız, ayran için aldıkları “coğrafi işaret”i Susurluk tostuna almak amacıyla da başvuruyu yaptıklarını, sonuç beklediklerini kaydetti.

Bir önceki yazımız olan GENÇ UZMAN ÇAVUŞ KAZADA CAN VERDİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.