foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

Hillary Clinton, New Hampshire’de bozguna uğradı

uia_6423
Paylaş
 

ABD’nin New Hampshire eyaletinde yapılan ön seçimleri, başkan aday adaylarından, Cumhuriyetçi Parti’den işadamı Donald Trump, Demokrat Parti’den de Bernie Sanders kazandı.

ABD’DE KOMÜNİZMİN ZAFERİ

Demokrat Partili aday adayı Hillary Clinton, New Hampshire’de, yüzde 20’lik oy farkıyla Komünist Sanders karşısında bozguna uğradı.

Kesin olmayan ilk sonuçlara göre, Müslümanlara karşı söylemleri ile kimi Amerikalıların desteğini, kimi Amerikalıların da tepkisini çeken işadamı Donald Trump, daha önce on seçimlerin yapıldığı Iowa’da yaşadığı yenilgiyi, New Hampshire eyaletinde telafi etmeyi başardı.

TRUMP BU KEZ FARK ATARAK KAZANDI

Donald Trump, kesin olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 33.8’ini aldı, Trump’ı yüzde 15.9’luk oy oranı ile Ohio Valisi John Kasich izledi.

Lowa eyaleti ön seçimlerini birincilikle bitiren Teksas Senatörü Ted Cruz, New Hampshire’de aldığı yüzde 11.7 oy oranı ile üçüncü sırada kendisine yer bulabildi. ABD eski başkanlarından George W. Bush’un kardeşi, Florida eski Valisi Jeb Bush, New Hampshire’deki yarıştan, yüzde 11.4 oy oranı ile dördüncü olarak çıkabildi. Bush’u, yüzde 10.6 ile Florida Senatörü Marco Rubio, yüzde 8 ile New Jersey Valisi Chris Christie, yüzde 4.4 ile iş kadını Carly Fiorina, yüzde 2.3’lük oy oranı ile de eski beyin cerrahi Ben Carson izledi.

SOSYALİST ADAY BERNIE, HILLARY’İ SOLLADI

Demokrat Parti’den ABD başkanlığı aday adaylığı için yarışan, ABD eski başkanlarından Bill Clinton’un eşi Hillary Clinton, rakibi Bernie Şanders karşısında, New Hampshire eyaletinde ağır bir yenilgiye uğradı. Clinton, oyların yüzde 38.7’sini alırken, yaklaşık yüzde 20 oy farkı ile Clinton’un önüne geçen Bernie Sanders, yüzde 59.6 oy oranı ile New Hampshire seçimlerini önde bitirdi.

İSKANDİNAV MODELİ POLİTİKALAR

ABD Kongresi’nin en açık sözlü liberalleri arasında gösterilen Sanders kendisini demokrat sosyalist olarak tanımlıyor. İskandinav ülkelerindeki sosyal demokrat partilerle benzer dünya görüşüne sahip olduğunu sık sık vurgulayan Bernie Sanders, Kongre’de insan hakları, gelir dağılımı eşitsizliği ve küresel ısınma gibi konuları gündemde tutuyor.

Bir önceki yazımız olan Ne Havin kaldı ne Mamo başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.