HESAP BİLMİYORLAR | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

HESAP BİLMİYORLAR

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Ak Parti Bandırma İlçe Teşkilatı Başkanı ve Belediye Meclis üyesi Alp Bostancı gazetemize yaptığı açıklamada Bandırma Belediyesinin hesapsızca yönetildiğini söylerken, Büyükşehir yatırım yapmıyor eleştirilerine de Büyükşehir belediyesinin çok iş yaptığını yapmadığı tek şeyin ise bu yaptığı işlerin reklamı olduğunu belirtti.

Alp Bostancı Bandırma Belediyesini yönetenlerin bütçe politikalarını da eleştirerek, aldıkları hiçbir tedbir olmadığını tam bir miras yedi gibi davranıp satarak belediyeyi yönetmeye çalıştıklarını söyledi.

Birde hedeflerinin büyük olduğunu söylüyorlar diyen Alp Bostancı, “Büyük hedefler koyuyorlar ama küçük vizyonlarla o hedeflere ulaşmaları mümkün değil” dedi

YAPTIĞIMIZ HİZMETLERİ GÖRMEZDEN GELİYORLAR

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın paralarımız Büyükşehir’e gidiyor, Buna rağmen Bandırma Büyükşehir’den hizmet almıyor şeklinde ki eleştirilerine cevap veren Alp Bostancı Büyükşehir Belediyesi bazıları gibi reklam yapmıyor. Büyükşehir Belediyesi iş yapıyor. Şimdi Aksakal, Kirazlı, Doğa, Çakıl, Yeşilçomlu, Kuşcenneti, Karaçalılık, Ergili o Bölgenin bütün köylerine içme suyu hattı döşeniyor. Bu hat sayesinde Bandırmanın içme suyunun aynısı o bölgedeki mahallelerimize de verilecek. Bu gerçekten büyük bir yatırım. Bunlar nerenin mahallesi? Bandırmanın ve demek ki Bandırmaya yatırım yapıyoruz.

Bir diğer önemli yatırım Nisan Mayıs aylarında başlayan ve Eylül ayına kadar süren asfaltlama çalışmaları. Ocak ayında listesini vermiş olduğumuz köylerin hepsinin yolları asfaltlandı. Sadece bizim mahallelerimiz değil. Kapıdağ’daki köylerimizde bundan yararlandı. Asfaltı olmayan yıllardan beri stabilize kalmış yollar Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarıyla asfaltlandı. Bunlar üç kuruşa yapılacak işler değil.

Ayrıca Büyükşehir Belediyesi Bandırmanın denize dökülen boru hattını yapıyor. Bu boru hattı 500 metre ileriye ve 22 metre derinliğe götürülecek. Sadece boru hattını onarmakla da kalmıyoruz, oraya bir de arıtma yapılacak. Oraya gelen pis su arıtılarak önce yeşil alanların sulanmasında kullanılacak sonra denize verilecek. Bu Avrupa fonlarından karşılanacak bir projedir. Aslında önceden beri Avrupa fonları bu tür yatırımları destekliyor ama Bandırma Belediyesi bu yönde hiç kılını kıpırdatmadığı için işi Büyükşehir Belediyesi bitirdi. O olumsuz görüntüyü kaldırmak için ilk önce boru hattı yapılacak. Sonrasında da Arıtma tesisi yapılacak. Ayrıca Boru hattıyla ulaşamadığımız mahallelerimize sondaj yoluyla su bularak içme sularını sağlıyoruz. Bakın su depolarını yeniliyoruz. Bütün su depoları pırıl pırıl oluyor.

YENİ KAVŞAKLAR YAPIYORUZ

Bandırmada ki yoğun trafiğe çözüm olabilecek projeler ürettiklerinin de altını çizen Alp Bostancı “Ayrıca Liman AVM ve 6. Ana Jet Üssü’nün önüne birer kavşak çalışmamız var. Bu yollarla ilgili karayolları ile yazışmalarımız sürüyor. Çünkü burada ben yapıyorum diyemiyorsunuz. Ankara’daki müdürlüklerden de izin çıkması lazım. Burada esnada bazı bürokratik engeller çıkabiliyor.

Kamulaştırmanın gerektiği yerler olabiliyor. O yüzden işlemler sürüyor, inşallah 2017 de bu konuyu gerçekleştireceğiz. Bunların dışında aşağıdaki Dekanlık binasının Bandırmaya kazandırılması konusu var. Orayı Otel kafeterya gibi alanlarda Bandırma halkının hizmetine sunacağız. Ayrıca Bandırmadaki dört ana arteri UKOME’ye bağladık. Burada da BALPARK’ın hizmet vermesini sağlayacağız. Bildiğiniz gibi BALPARK’ın uygulamasında da ilk 15 dakika ücretsiz. Sonrası şimdikinden çok daha düşük bir ücretlendirmeye tabi olacak.

Şimdi bir de Tematik Park yapıyoruz. Bu çok ciddi ve önemli bir proje. Bu projenin düşünüldüğü alan anıtlar kurulundaydı ve biz bu yüzden oraya bir şey yapamıyorduk. Sonra burayı TOKİ aldı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Edip Uğur’da TOKİ ile anlaşarak burayı Bandırmaya bu projeyle kazandıracak. TOKİ’ye de başka bir bölgeden yer verilecek.” dedi.

AYNI PLAĞI ÇALIYORLAR

Bandırma Belediyesini yönetenlerin hep mağdur edebiyatı yaptıklarını söyleyen Bostancı “Bakın burada Başkan Dursun Mirza’nın hep söylediği bir konu var. Terminal, hal gibi birimlerin Büyükşehir’e geçmesinden sonra gelirlerimiz azaldı diye bir plak koydular. Her yerde onu çalıyorlar. Kimse kusura bakmasın ama Büyükşehir’e geçen birimlerden gelen gelirler öyle büyük gelirler değil. Buna rağmen Büyükşehir’den her ay Bandırmanın su borcuna istinaden daha fazla para kesiliyor. Bakın bu CHP yönetimi Sedat Pekel zamanında yılda sudan ortalama 24 milyon gelir elde etmiş ama kuruş su borcu ödememiş. Borçta katlanarak artmış. Hadi su borcunu ödemediniz. Peki, o dönem boyunca Bandırma’ya kazandırılmış bir proje var mı? Yok. Dönem sonunda da şu kadar para bıraktım deniyor. Peki, bıraktığınız borca ne demeli. Ondan hiç bahsedilmiyor. Şimdi Büyükşehir bu borcunu yapılandırdı ve her ay milyonlarca lira bunun için ödeniyor ve öyle onlarca yıllık bir vadede değil. Kısa bir sürede ödenecek.” dedi.

 

HESAPLARIYLA GERÇEKLER BİRBİRİNİ TUTMUYOR

Belediye yönetiminin bütçeyi bile doğru yönetemediğini dile getiren AK Parti Bandırma ilçe Teşkilatı ve Belediye Meclis üyesi Alp Bostancı “Bu yönetim ne yazık ki hesaplarını kendi yanlış politikalarına uydurmaya çalışıyorlar. Bunun en net örneğini bütçe de görebilirsiniz. Bu yılın bütçesinde öngörülen tam 110 milyon liraydı. Hatta biz buna gerçekçi bir bütçe değil diye itiraz ettik. Ben dedim ki bu rakamı 78-80 milyon civarına düşürmeniz gerekir. Böylece daha gerçekçi bir yaklaşım sergilemiş olursunuz. Onlarda bize biz büyük düşünüyoruz demişlerdi. Bugün gelinen nokta nedir? Bakın söylüyorum; 30.09.2016 itibarıyla elde edilen gelir 45 milyon lira. Geri kalan 65 milyonu bu üç ayda mı elde edeceksiniz? Hadi bu üç ayda da 15 milyon gelir gelsin. 50 milyonluk açık ne olacak?

26 Milyon Açık Var..!

Bakın bunları ben onların verdiği resmi rakamlarla söylüyorum. 30.09’a kadar 45 milyon geliriniz var ama aynı tarihe kadar olan gideriniz 71 milyon. Arada 26 milyon açık var. Üstelik bu açık yılsonuna kadar 35-40 milyon olabilir. Bu kabul edilebilir bir şey mi?  Biz borçlanmaya bir şey demiyoruz. Pek çoğumuz ticaretle meşgulüz. Tabi ki borçlanarak büyürsünüz ama bunu gelirlerinize göre disipline edersiniz. Hesapsızca yapmazsınız. Peki, bu sene ne yaptılar 110 milyonluk bütçeyi 105 milyona indirdiler. Peki, neden indirdiniz? Hani büyük düşünüyordunuz? Çünkü hesap yanlış. Dolayısıyla ortaya bu fark çıkıyor. Bunu kapatabilmek için de nereyi satacaklarını bilemiyorlar.

Sat sat nereye kadar?

Bu hesap bilmez bir belediyecilik anlayışıdır. Bunları halka anlatamadıkları için de hep o plağı çalmak zorunda kalıyorlar. Büyükşehir gelirlerimizi aldı. Büyükşehir bir şey yapmıyor. Ne yazık ki hesapsız bir tavır içerisindeler. Dediğim gibi bu sene bütçeyi 105 milyona çektiler. Bu da sene sonunda tutmayacak bir rakam. Ben söyledim eğer bunu 95 milyona çekerseniz, makul olur ve size evet deriz dedim ama yapamayız dediler” dedi.

PARAYI VERİMLİ KULLANAMIYORLAR

Belediyede gereksiz harcamaların da çok yapıldığını savunan Alp Bostancı “Belediye giderlerinin Geçenler de bir konu vardı. Bu ordu caddesine yapılacak hemzemin geçitle ilgili bilgi veriliyordu. Anlatıyorlardı işte statik şöyle, yok kazıklar buraya çakılacak falan. Bende bunu neden 3D çizimle daha anlaşılır bir şekilde anlatmıyorsunuz dedim. Dediler ki o program bizde yok. Alt tarafı 15- 20 bin liralık bir program. Projelerinizi animasyon tarzında çok daha anlaşılır ve net olarak gösterebiliyorsunuz. Şimdi bu tür programları artık çocuklar evde kullanıyor. Bizim belediyemizde de sadece davetiyeye bir milyona yakın para harcanırken. Böyle bir program alınmasına gerek görülmüyor. Çok basit bir örnek daha stadın önüne beş santimetre kalınlığında asfalt döküldü. Bu asfalt toprağın üstüne döküldü. Gidin şimdi asfaltın halini görün. O para boşa gitti. Biraz daha masraf edip daha dayanıklısını yapamazlar mıydı? Yapmış olmak için yaptılar işte. Bunun gibi pek çok konu var ve bu şekilde hesap bilmeyen bir anlayışla iyi bir yere doğru gitmediğimiz kesin. Görünen o ki Bandırmanın daha çok malı satılacak.” dedi.

FATURAYI HALKA KESECEKLER

Belediyenin icraatlarını anlatan kitabın içeriğini de eleştiren Bostancı şunları söyledi “Bir diğer konuda Belediyemiz icraatlarını anlatan bir kitap bastırmış. Kelimenin tam anlamıyla komedi türü bir kitap. İlk on sayfasında Büyükşehir’i kötülemek için BASKİ kazılarını almışlar kitaba koymuşlar. Yok, efendim sinekleri konu yapmışlar.

Çöplük yanıyor demişler

Çöplük Bandırma Belediyesindeyken yanmıyor muydu? Neden o zaman yayınladıkları kitaplara koymadılar? Bakın çöpün önümüzdeki süreçte Bandırma Belediyesi tarafından taşınması gerekiyor. Bunu Gönen Belediyesi yapıyor. Taşınacak bölge Susurluk ama Bandırma Belediyesi bunu şuanda taşımıyor ve maliyetinden dolayı taşımakta istemiyor. Kendi yapmaları gerekeni yapmıyorlar sonra da “çöp yangınını” bastıkları kitaba taşıyorlar. Sanırım bu konuyla ilgili olarak katı atık toplama bedellerinde de zam yapmak istiyorlar.

Yani Faturayı halka kesecekler. Arada çıkan o fazla mazot maliyetini vatandaşa ödetme yoluna gidebilirler ama biz izin vermeyeceğiz. Kitapçığa geri dönelim Bandırmayla ilgili resimler koymuşlar. Mesela Meydan var. Alt yapısı ve düzenlemesi dâhil şu meydan da CHP belediyesinin tek katkısı var mı? Yok. Hepsi AK Parti döneminde yapıldı ama sanki kendileri yapmış gibi gösteriyorlar. Bunu Bandırmaya kazandıranlara ne teşekkür var, ne de tek kelime isimler geçiyor. Sahil bandı, kimin zamanında kazandırıldı? Bakın AK Parti zamanında yapılan köprüyü gösteriyorlar ama gidin yanına bakın, bir boya bile yapmıyorlar. O da ayrı bir konu. Buraya Musakça’nın yanan camisini koymuşlar. Onu da Büyükşehir yapacak ve buradaki gibi değil”

BANDIRMANIN POTANSİYELİNİ KULLANAMIYORLAR

Bandırmanın yükselen bir değer olmaya aday olduğunu dile getiren Bostancı, bu şansın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek “Bandırma artık bir sanayi kenti olacak ama bazı konulara hesapsızca karşı çıkılması bunun önüne geçiyor. Bu konuyu sadece çevreye dayalı olarak yürütmeye kalkarsanız. Bandırma yerinde sayar. Diğer bölgeler ileriye giderken sizlerde çok geride kalırsınız.

Bakın Çevremizde nüfusu bizden aşağıda olan pek çok ilçe organize sanayi bölgelerini tamamladı, hatta yenilerini açıyorlar. İşte Turgutlu, Menemen, İnegöl, Sakarya, Hendek, İzmit’i veya Bursa’yı söylemiyorum. Bunların her birinin organize sanayi bölgeleri doldu da taştı bile ama siz çevreyi bahane ederek ona imza atmam bunu yapmam derseniz Bandırma yerinde sayar ve bir emekli kenti haline gelir. Çocuklarımızda iş bulabilmek için buradan göç etmek zorunda kalırlar.  Bu yanlış bir tutum. Bütçe de büyük düşündüklerini söylüyorlar ama vizyonları o kadar büyük değil. Büyükşehir’in yaptığı ve planladığı hizmetlerle, buraya gelecek olan yatırımcılarla Bandırmanın potansiyeli çok arttı. Bandırmayı yönetenlerin bunu kullanabilmesi lazım ama bırakın kullanmayı ben farkına farkında olduklarını bile düşünmüyorum.” dedi.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.