foto-deniz1
asili-ceviz-fidani

“HERKES MÜTEAHHİT OLDU”

timthumb (6)
Paylaş
 

Bandırma Ticaret Odası 4. Meslek Komitesi ilçede yaşanan konut sektörünün sorunlarını masaya yatırdı.
Toplantıda konuşan Balıkesir Mimarlar Odası Bandırma Temsilcisi ve 4.Meslek Komitesi Başkanı Selim Cem Candemir, ilçede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan müteahhitlik yetki belgesi alan kişi sayısının her geçen gün arttığını söyledi.
150 bin nüfusa sahip ilçede müteahhitlik yapan kişi sayısının 400 yaklaştığının altını çizen Candemir, “Liyakatli olup olmayan herkesin müteahhit olma arzusu ilçedeki inşaat sektörünü olumsuz yönde etkiliyor” dedi.
Ülkemizde 18 yaşını dolduran ve bir miktar birikimi olan herkesin müteahhitlik yapabildiğine dikkat çeken Candemir, “Bu yoğunluk sektörün sürdürülebilirliğini tehdit etmektedir. Yapılacak yasal düzenlemelerle müteahhitlik hizmet yasasının çıkartılması gereklidir. Yapılacak bu düzenlemeyle müteahhitlik hakkında hiçbir tecrübesi ve ehliyeti olmayan kişilerin sektör içinden ayıklanmasına neden olacaktır” ifadesini kullandı.
Konut satışları istenilen oranda değil
İlçedeki konut satışlarının istenilen oranda olmadığını dile getiren Candemir, “Ekonomi de yaşanan daralma ve konut kredilerindeki faiz oranlarının artması tasarruf sahiplerinin birikimlerini başka alanlara kaydırmasına neden oldu” dedi. Ülkemizde gayri mülkler üzerinden alınan vergilerin çok olmasından yakınan Candemir devamında şunları söyledi “Vatandaşların tasarruf yapma adına dişinden tırnağından ayırarak aldıkları gayri mülklerin hem alımı, hem kullanımı hem de satımında çok sayıda vergi alınıyor. Vatandaşlarımız alım aşamasında olduğu gibi satış aşamasında da satış bedeli üzerinden yüzde 4 oranında hesaplanan tapu harcı ödüyorlar. Diğer yandan gayrimenkullerin elden çıkarılmalarından doğan kazancın niteliğine göre gelir vergisi ya da kurumlar vergisi ödüyorlar. Konut alım ve satışlarında uygulanan vergilere de bir düzenleme getirilmesi gerekiyor”

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Bizi Facebook’tan Takip Edin!
ozen hyundai doga-koleji-bandirma nehir-kaya esen-tip yemtar
perema2014 soylu
berkan-kuyumculuk bandirma-com-tr gumuskonak
birge cilev eken-hotel dOnce ortem iskenderci
logo-web
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.