Türkiye’de Muğla ve Fethiye civarında yetişen Günlük ağacından elde edilen sakız mideden cilde birçok soruna çare oluyor. Ağacın reçinesinden oluşan sakızın aynı zamanda kuvvet verici bir özelliği de var.

Hem sakız hem yağ

Özellikle öksürük kesici, antiseptik, mide yaralarını iyileştirici, balgam söktürücü, kuvvet verici olan günlük sakızın yağ formu da ciltte ve saçlı deride de antiseptik ve temizleyici olarak dıştan uygulanır. Uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarında günlük merhemi ya da yakısı şeklinde uygulanarak, asalak öldürücü ve iyileştirici etkilerinden yararlanılır. Ayrıca günlük yağı balgam söktürücü, nefes darlığını giderici ve bedeni rahatlatıcı etkiler taşır. Bunun için içine bal ya da şeker koyup tatlandırılıp sulandırılarak içilir.

Sabunu da var

Günlük sakızından elde edilen günlük sabunu deriye kolayca nüfus eder ve nemlendirir. Antioksidan ve gençleştirici özelliklere sahiptir. Cilde canlı ve taze bir görüntü verir. Düzenli kullanıldığında yaşlılık belirtilerini azaltır. Kılcal damarları onararak, cilt kırışıklıklarını düzeltmekte, cilt sarkmasını engellemektedir.