Helal ve Sağlıklı Gıda Paneli | Bandırmanın Sesi
REKLAM
foto-deniz1

Helal ve Sağlıklı Gıda Paneli

Paylaş
 
google haberlerde takip et

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, TSE ve Balıkesir Sanayi Odası 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü nedeniyle düzenledikleri “Helal ve  Sağlıklı  Gıda” Paneli Karesi AVM’de gerçekleştirildi.

 

Karesi AVM’de gerçekleştirilen Helal ve  Sağlıklı  Gıda konulu panelde TSE Genel Sekreter İdari Yardımcısı Doğan Yazar’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Av.Birol Şahin güvenilir ve sağlıklı gıdalara ulaşmak artık nihai tüketicilerin mutlak talebi olduğunu belirterek ” Bu nedenle üretici firmalar da bu konuyu üretim süreçlerinin her aşamasında mutlak titizlikle uygulamak zorundadır.Gıda, insanların en temel ve vazgeçilmez ihtiyaçlarından biridir. Herkes sürdürülebilir, güvenilir, uygun fiyatta, kaliteli, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirecek gıdaları satın alma ve tüketme hakkına sahiptir. Gıda kaynaklı klinik vakalara yönelik veriler korkutucu boyutlarda. Öyle ki; dünyada her yıl, büyük çoğunluğunu çocukların oluşturduğu, yaklaşık 2.2 milyon kişinin gıda kaynaklı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiği söyleniyor. Öte yandan gelişmiş ülkelerde her yıl nüfusun yaklaşık yüzde 30’unun gıda kaynaklı hastalıklara yakalandığı rapor edilmekte”dedi.

Helal sertifikalama ile ilgili görüşlerini dile getiren Şahin “Müslüman tüketici için, kabul edilebilir gıdanın ve tüketilebilir ürünün üretilmesi için gereklidir. Bu husus dünyadaki 1.5 milyar Müslüman’ı ve de helal ürün yemeği tercih eden diğer milyonlarca insanı kapsamaktadır.Helal Gıda sertifikalama, muteber, ehil ve tarafsız bir kurumun, söz konusu üretimi denetlemesini, helal standartlarla uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak, onaylanmış bir belge vermesini kapsayan bir yöntemdir. Helal gıda, İslami kurallara uygun olarak üretilen gıdadır. Hiçbir büyük gıda markası ürünlerinde haram olan bir olgunun tespit edilmesini arzu etmeyecektir. Özellikle halkının çoğunluğunun Müslüman olduğu bir ülkede daha hassas davranmaktadırlar. Tabi bunda devletin geliştirmiş olduğu gıda kontrol mekanizması da etkili olmaktadır. Gıda üretiminde kullanılan katkılar, yarı mamul ürünler ve üretim yöntemleri içerisinde helal olmayan, İslami hükümlere aykırı metotlar bulunmamalıdır. Helal sertifikalanmış ürünler için Pazar çok büyüktür. Dünyadaki 1.5 milyar Müslümanı, milyonlarca Helal sertifikalanmış ürün tercih eden insanları kapsamaktadır.10 milyon Amerika’da, 25 milyon Avrupa’da, 300 milyon Afrika’da, 850 milyon Asya’da, 250 milyon Ortadoğu’da yaşamaktadır. Kaynaklar, Helal ürün pazarının yıllık talebinin 200 milyar ABD Doları civarında olduğunu belirtmektedir. Bu kadar hassas bir konuda, bizler, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak, Balıkesirli vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, Balıkesir’de gıda üretimi yapan firmaları bu konularda bilgilendirmek için, gerek belediye birimlerimizle, gerekse Şehrin diğer paydaşlarıyla, bilinçlendirme, bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenliyor, Okullarımızda, mahallelerimizde bilinçli tüketici olmakla ilgili seminerler düzenliyoruz. Yine Belediye olarak bu konularda bastırdığımız broşürleri ve eğitim kitapçıklarımızı vatandaşlarımıza ulaştırarak onların bu konulardan haberdar olmalarını sağlıyoruz”şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından TSE Genel Sekreter İdari Yardımcısı Doğan Yazar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde TSE’den Muhammet Özhan Gündüz “Üretici ve Tüketici açısından helal gıdanın yeri ve önemi”, Diyanet İşleri Başkanlığından Dr.Muhlis Akar “Kazançte ve tüketimde helal gıda duyarlılığı”, SMIIC’ten Yasin Zülfikaroğlu “Helal gıda ve muhteviyatı”,Güvenilir Gıdalar Vakfı İşletmeler Müdürlüğünden Enes Külcü ise “Türkiye’de ve dünyada helal gıda çalışmaları” konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.