HAYVANCILIK TARIMSAL ÜRETİMİN AMİRAL GEMİSİDİR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vali Ersin Yazıcı, Manyas Salur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde “Hayvan Sağlığı Kliniği“nin açılış törenine katıldı.

GMKA (Güney Marmara Kalkınma Ajansı) desteğiyle Manyas Salur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme ile Elektrik Teknolojisi bölümlerine alınan deney setlerinin teslimi ve Hayvan Sağlığı Kliniği açılışı Vali Ersin Yazıcı tarafından yapıldı.

GÜNEY MARMARA KALKINMA AJANSI MALİ DESTEK VERDİ
Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından sağlanan mali destek ile kurulan “Hayvan Sağlığı Kliniği” öğrencilere önemli katkılar sağlayacak. Güney Marmara Kalkınma Ajansı “Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında Manyas Salur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince hayata geçirilen “Hayvan Sağlığı Kliniği”ne verdiği destekler sonucunda mesleki eğitimin güçlendirilmesi ve bölgemizde ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücü ihtiyacına katkı sağlayacak.

İHTİYAÇ DUYULAN NİTELİKLİ ELEMANLAR BU OKULLARDA YETİŞİYOR
Vali Yazıcı programda yaptığı konuşmada, teknik ve mesleki liselerin önemine işaret ederek, bu liselerin iş kollarında ihtiyaç duyulan nitelikli elemanın yetişmesinde üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirdiğini söyledi.
Vali Yazıcı, “Bu okulda çocuklarımız mesleki eğitimlerini tam olarak alıyor. Çalışma hayatına atıldıklarında da gördükleri eğitim sayesinde ne yapacaklarını bildikleri için başarılı oluyorlar.” diye konuştu.

BU OKULLARA TÜRKİYE’NİN İHTİYACI VAR
Meslek liselerinin sektörlere büyük katkı sağladığını belirten Vali Yazıcı, “Meslek lisesi mezunları hemen iş buluyor. Eğitimine devam etmek isteyenler yüksekokulda eğitimlerini sürdürüyor. Bu okullarımız, çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı, genç işgücü yetiştirilmesinde çok önemli olduğunu bir kere daha vurguluyorum. Meslek lisesi mezunlarına bu ülkenin çok ihtiyacı var. Milli Eğitim Bakanlığımız son yıllarda mesleki ve teknik eğitimin kapsamını genişletmek ve niteliğini yükseltmek için çok büyük gayret göstermektedir. Kalifiye eleman yetiştirmek için de işletmelerle işbirliği çok önem arz ediyor.”dedi.

HAYVANCILIK ÜRETİLEN TARIMSAL KATMA DEĞERİN LOKOMOTİFİDİR
Hayvancılığın tarımsal üretimin amiral gemisi olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, “Hayvan sağlığı uygulamalarının yeni yöntem ve tekniklerini uygulayarak öğrenecek öğrencilerimizin hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği alanında yetkin ara eleman olarak yetiştirilmeleri hedeflenmektedir. Hayvancılık üretilen tarımsal katma değerin lokomotifidir. Verimli ve kazançlı bir hayvancılığın yapılabilmesi, bilimsel metotlara dayalı olarak hayvan yetiştirme, besleme ve sağlık hizmetlerinin sağlanmasına bağlıdır. Okulda bulunan teorik ve uygulama eğitimini alan öğrenciler, veteriner kliniklerinde, hayvan çiftliklerde ve tarım il-ilçe müdürlüklerin beceri eğitim imkânı buluyor. Okulda bulunan hayvanları yakından inceleyen öğrenciler bu sayede pratiklerini de geliştiriyor.” şeklinde konuştu.

GENÇLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR
Türkiye’nin gelişme trendini nitelikli gençler ile yakalayacağını, bu bağlamda gençlere büyük görev düştüğünü vurgulayan Vali Yazıcı, okul çağında kendini yetiştirmiş, bilgi teknolojilerini kullanmayı bilen gençlerin fabrikalarda, üretim tesislerinde yer sahibi olması ile ülkenin önünün açılacağını ifade etti.
Vali Yazıcı, derslik ve laboratuvarlarda öğrencilerle yaptığı söyleşinin ardından okulun öğretmenler odasında, okul yöneticileri ve öğretmenlerle bir toplantı gerçekleştirdi.
Açılış törenine Vali Ersin Yazıcı, Manyas Kaymakamı Muhammed Kaya, Manyas Belediye Başkanı Tancan Barçın, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Kurum Amirleri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı.

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Avşa Adası Nerede? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HAYVANCILIK TARIMSAL ÜRETİMİN AMİRAL GEMİSİDİR

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x