HAVUTÇA VARLIK FONU HAKKINDA AÇIKLAMASI | Bandırmanın Sesi
İndirimli Tatil
foto-deniz1

HAVUTÇA VARLIK FONU HAKKINDA AÇIKLAMASI

Paylaş
 
google haberlerde takip et

CHP Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça, “Varlık Fonu ile bu kuruluşlar bütçe denetiminin dışına çıkarılarak dokunulmazlık zırhı ile korunmaktadır” dedi.
CHP’li Havutça yaptığı yazılı açıklamada Varlık Fonuyla ilgili çarpıcı iddialarda bulundu;
“AKP İktidarı, milletin malını milletten kaçırarak hiç kimseye hesap vermeden istediği gibi yönetmenin planlarını yapmaktadır” diyen Havutça; “Bunu rahat bir şekilde yapabilmek için Varlık Fonunu oluşturan AKP İktidarı, ülkemizin birçok önemli kuruluşunu buraya devrederek bağımsız bir kurum olan Sayıştay’ın uzman denetçileriyle bu kuruluşları denetlemesinin önünü kesti. Bu sayede bütçe denetimi dışında bırakılan bu kuruluşların yaptığı işlemler ve harcamalar Varlık Fonu üzerinden aklanmış oldu.
AKP’nin kendi çiftliği gibi kullanmayı düşündüğü, vatandaşlarımızın vergileriyle kurulan, ülkemizin birçok önemli kuruluşunu bütçe denetiminin dışında tutmak adına bu yola başvurması ve Varlık Fonuna aktardığı bu hisseleri bütçe denetiminin dışına çıkarması, bu kadar geniş yetkilerle donatması kafalarda birçok soru işaretini de beraberinde getirmektedir.

Türkiye Varlık Fonu üzerinden iktidar kamu kurumlarını kişisel ve siyasal çıkarlar doğrultusunda kullanacak, Varlık Fonuna aktarılan kamu kurumlarının taşınmazlarını dilediği gibi satabilecektir, ama hiçbir şekilde denetlenemeyecektir.

Sayıştay, TBMM ve Kamu İhale Kurumu denetimlerinin dışına çıkarılan Fonu`nun işlemleri ve kararları KİT mevzuatı, devlet personel düzenlemeleri, Rekabet Kanunu`ndan da muaf kılınmış, adeta dokunulmazlık zırhına bürünmüştür.

KHK ile yapılan düzenlemenin OHAL kapsamının içerisinde değerlendirilerek Meclise getirilmeden yapılması, tamamen yanlış bir uygulamadır. OHAL ile ilgisi olmayan bu KHK’nın AKP tarafından Meclisi tanımamazlık anlamına geldiği apaçık ortadadır.
AKP’nin Meclisi tanımamazlık anlamına gelen, ülkemizin önemli kuruluşlarından olan; Türkiye Cumhuriyet Ziraat Bankası AŞ, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ, Türkiye Petrolleri AO, Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ, Borsa İstanbul AŞ, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV, Türk Hava Yolları (THY) ve Halk Bank gibi kuruluşların denetimini Sayıştay’dan kaçırarak bütçe denetiminin dışına çıkarması adına yaptığı bu girişim milletin malının hesabının millete vermemek için yaptığı bir uyanıklıktır.
Bu ülkenin insanlarının alın terini taşıyan yılların birikimi olan kamu kuruluşlarının AKP İktidarı tarafından kişisel ve siyasal çıkarlar doğrultusunda kaynaklarının denetimsiz bir şekilde dilediği gibi kullanılmasının ve yandaşlara peşkeş çekilmesinin yeni adı Varlık Fonu oldu.
Türk Milletinin, AKP’nin ülke kaynaklarını yandaşlara peşkeş çekme adına yaptığı bu siyasi rant kurnazlığını ve hukuksuzluğu göreceğinden hiç kuşkum yoktur.”

Bir önceki yazımız olan İDO AVŞA SEFERLERİNE NE ZAMAN BAŞLIYOR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
gulez

Güncel Bandırma Haberleri

Teknik Destek ve Reklam Yönetimi Kutlu Creative tarafından sağlanmaktadır.