Havutça, Kepsut Cezaevine El Attı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Balıkesir’in L tipi cezaevi olan Kepsut Cezaevinin son dönemlerde kapasitesinin üç katından fazla mahkûm ve tutuklu bulundurmasından ötürü doğan sorunları Meclis gündeme taşıyarak çözüm üretmeye çalışıyor.
Aynı zamanda hukukçu olan Havutça, Kepsut L Tipi Cezaevinin haddinden fazla mahkûmu muhafaza etmesinden ötürü hükümlülerin temizlik, barınma ve sağlık başta olmak üzere birçok sorun yaşadığını, Adalet Bakanlığı olarak bu kötü koşulların iyileştirilmesi adına ne gibi çalışmaların yapılacağını sordu.
Konuyla ilgili Havutça, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması için Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu ayrıntılara yer verdi; ’’Balıkesir L Tipi Kapalı cezaevinin de içinde bulunduğu L tipi ceza infaz kurumları Adalet Bakanlığı tarafından; büyük kentlerdeki eski ceza infaz kurumlarının yerlerine ya da kapasite yetersizliğine çözüm amacıyla inşa edilen uluslararası standartlara uygun, kapalı ceza infaz kurumları olarak nitelendirilmektedir. Tutuklu ve hükümlülerin; barınma, sağlık, eğitim ve her türlü iyileştirme taleplerine cevap verecek yeterli fizikî alanlarda sportif ve kültürel hizmetlerin sunulacağı mekânlar olarak tanımlanmaktadır.’’
Balıkesir bölgesinde bulunan Kepsut L Tipi cezaevinin kapasitesi 465 mahkûm ve tutuklu muhafaza edecek şekilde yapılmasına karşı bugün itibariyle 1450 dolayında mahkûm bulunmaktadır.
Bu bağlamda
1. Balıkesir Kepsut L Tipi Kapalı Cezaevi bu belirtilen standartlara haiz midir?
2. Bu rakamlara göre 3 katından fazla tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Kepsut L tipi cezaevinin insani standartları sağlaması mümkün mü?
3. Kepsut L Tipi Cezaevinin haddinden fazla mahkûmu muhafaza etmesinden ötürü temizlik, barınma ve sağlık başta olmak üzere birçok sorun bulunmaktadır. Adalet bakanlığı olarak bu kötü koşulların iyileştirilmesi adına bir çalışmanız olacak mı?
4. Balıkesir ili dahil Türkiye’de kaç cezaevi bulunmaktadır? Bu cezaevlerinin kapasitesi ve mevcut tutuklu veya hükümlü sayısı nedir?

BANDIRMA WEB TASARIM

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Mustafa Yamaner ile Yıldızlar Geçidi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Havutça, Kepsut Cezaevine El Attı!

Yorumlar kapalı.

foto deniz bandırma
kutlu creative bandırma
avşa adası otelleri
x