Uzmanlar hamilelik sırasında bazı antibiyotiklerin güvenli olduğunu belirtiyor. Eğer çok hastaysanız ve daha iyi olmanıza yardımcı olacak tek şey bir antibiyotik ise, bebeğiniz için olası risklere rağmen onu almanız gerekebilir. Bazı durumlarda, hastalığınızı tedavi etmemek, bebeğinizin sağlığı için onu bir antibiyotiğe maruz bırakmaktan daha riskli olabilir.

Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Her ne olursa olsun, bir ilaç kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışınız.

Üstelik, herhangi bir ilaçta olduğu gibi, belirli bir antibiyotiğin güvenliği sadece ilacın özelliklerine değil, ne kadar aldığınıza ve hamileliğinizin süresi gibi faktörlere de bağlıdır. Piyasada çok sayıda antibiyotik mevcut olduğu için hepsini burada listelemek mümkün değil. Ancak hamilelik sırasında genellikle güvenli kabul edilen yaygın antibiyotikler arasında penisilinler (amoksisilin ve ampisilin), sefalosporinler (sefaleksin gibi) ve eritromisin bulunur.

Bazı uzmanlar, ilaç metronidazolünün (trichomoniasis ve bakteriyel vajinoz gibi bazı vajinal enfeksiyonların yanı sıra diğer enfeksiyonların tedavisinde kullanılan) doğum kusurlarına yol açtığından şüpheleniyorlardı. Yeni araştırmalar bu şüpheli bağlantıyı desteklememektedir ve çoğu durumda güvenli olduğu düşünülmektedir.

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları yaşarsanız veya enfeksiyon böbreklerinize bulaşırsa, doktorunuz başka bir enfeksiyonu önlemek için hamileliğiniz boyunca antibiyotik almanızı önerebilir.

Trimethoprim maddesi, genellikle idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlarda bulunur. Trimethoprim, hamilelikte iyi bir seçenek değildir çünkü folik asidin etkilerini engeller. Folik asit, hamilelik sırasında ve doğum öncesi çok önemlidir, çünkü bebeğinizin nöral tüp ve diğer doğum kusurları geliştirme riskini azaltır.

Başka seçeneğiniz yoksa ve bu ilaçlardan birini almanız gerekiyorsa, günlük doğum öncesi vitamininizi de aldığınızdan emin olun. Araştırmalar, günlük en az 400 mikrogramlık folik asit takviyesi almanın (doğum öncesi vitaminleri genellikle bu miktarın iki katını içerir), trimethoprimin bloke edici etkilerinin üstesinden gelebileceğini göstermektedir.

Hamilelik sırasında tamamen kaçınmanız gereken antibiyotikler arasında, bebeğinizde işitme kaybına neden olabilecek streptomisin (akut tüberkülozu tedavi etmek için kullanılır) ve akne ve solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan tetrasiklin (minosiklin, oksitetrasiklin ve doksisiklin dahil) bulunur. İkinci veya üçüncü trimesterde tetrasiklin alırsanız, gelişmekte olan bebeğinizin dişlerinin rengini değiştirebilir.

Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Her ne olursa olsun, bir ilaç kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışınız. Herhangi bir durumdan kadinvekadin.net ve yazar sorumlu tutulamaz.

Kadinvekadin.net